Aktualności
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
„Niechaj narodowie wżdy postronni znają…”
2821 lutego w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Dzień ten został ustanowiony w 1999r. dla podkreślenia bogactwa, różnorodności i piękna języka ojczystego. Uczniowie w ten dzień mieli okazję dowiedzieć się kilku ciekawostek o naszym języku, a następnie mogli rozwinąć swoją wyobraźnię, jak i zdolności plastyczne, przedstawiając za pomocą rysunku, wybrane związki frazeologiczne. W ten dzień Samorząd Uczniowski przygotował również akcję „Ubierz się w swoje ulubione słowo”, w której uczniowie z przyklejonymi do koszulki kartkami z ich ulubionymi słowami, dawali świadectwo tego, jaki nasz język jest piękny, bogaty, choć czasami problematyczny. Uczniowie otrzymali również zakładki do książek, na której znalazły się poprawne formy wyrazów, w których najczęściej popełniamy błędy. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
Przekaż 1,5% podatku dla szkoły
Podaruj nam 1,5% podatku za 2022 rok.
Dziękujemy za Wasze dobre serce i każdą przekazaną złotówkę.
Nazwa OPP: Stowarzyszenie Sumina na Rzecz Odnowy i Rozwoju Górnego Śląska
Nr KRS: 0000257288
W tytule: "Dla SP w Czernicy"
Holandia
5Szóstym krajem naszej podróży była Holandia. Cudowne miasto, jakim jest Amsterdam bardzo nas zachwyciło, zwiedziliśmy także największy europejski port Rotterdam. Ekologiczne nawyki mieszkańców kraju, artyści, sery, wiatraki, chodaki i… tulipany, tulipany, tulipany… Wspólnie zasadziliśmy nasze tulipany, które będziemy obserwować jak rosą. Dwa najbardziej znane miasta to oczywiście Gouda i Edam, od których nazw, wzięły się również nazwy dwóch najpopularniejszych specjałów. Warto również dodać, że w Holandii odbywają się liczne targi „serowe”. Te najbardziej popularne mają miejsce w Alkmaar i Horn. A jak sery to oczywiście musieliśmy odbyć małą degustację. Czymże byłaby sztuka bez holenderskich malarzy baroku takich, jak: Rembrandt, Jan Vermeer czy Jan van Huysum. Oprócz holenderskich malarzy baroku w karty historii sztuki wpisał się również utalentowany ekspresjonista – Vincent van Gogh.
Niemcy
Wyruszyliśmy w kolejną podróż. Wstąpiliśmy do naszych zachodnich sąsiadów. Flaga, stolica, zabytki czy kuchnia Niemiec nie stanowią już dla nas tajemnicy. Chłopców zainteresowała szczególnie motoryzacja, z której słynie ten kraj. Poznaliśmy również najsłynniejsze niemieckie nazwisko: Müller oraz piłkarzy, którzy wpisali się w historię Światowej Piłki Nożnej. U kresu podróży smakowaliśmy specjałów niemieckich oraz zajadaliśmy się pieczoną kiełbaską z kawałkami chleba domowej roboty, jak przystało na mistrzów świata w pieczeniu chleba. Było jak zwykle smacznie i wesoło.
Historia i teoria muzyki nie taka straszna
Historia muzyki nie musi być nudna, a podstawy teorii – wcale nie takie trudne! Na lekcjach muzyki, oprócz gry na instrumentach, śpiewu, zabaw rytmicznych, słuchania muzyki klasycznej i współczesnej przychodzi taki moment, gdzie trzeba poznać odrobinę historii i teorii. Okazuje się jednak, że to również może być ciekawe i zrozumiałe dla wszystkich uczniów.
Listy i rysunki uczniów z Ukrainy dla żołnierzy i medyków
Stowarzyszenie Dajemy Radę zaprosiło chętnych uczniów z Ukrainy, uczących się w polskich szkołach do pisania listów i przygotowania prac plastycznych stanowiących wyraz wsparcia dla walczących na froncie żołnierzy formacji ukraińskich oraz dla służb medycznych. Akcja miała na celu podniesienie morale, podtrzymanie na duchu walczących w skrajnie trudnych warunkach żołnierzy formacji takich, jak armia, gwardia i oddziały terytorialne Ukrainy. By inicjatywa odegrała swoją rolę ważne jest zaangażowanie nauczycieli. Nasi uczniowie mogli liczyć na wsparcie Pani Iwony Kwiatoń i Pani Moniki Drąg, które prowadzą w naszej szkole dodatkowe zajęcia dla uczniów z Ukrainy.
Wielka Liga Czytelników
Finał Ogólnopolskich Mistrzostw Powiatowych
We wtorek 28 lutego odbył się finał Ogólnopolskich Mistrzostw Powiatowych WIELKIEJ LIGI CZYTELNIKÓW. Najbardziej zaangażowani czytelnicy, którzy nie zrazili się ilością czytanych książek i wytrwale rozwiązywali testy, by zdobyć najpierw pięć sprawności, by następnie przejść test kwalifikacyjny reprezentowali naszą szkołę w zmaganiach czytelniczych.
Konkurs Wiedzy Pożarniczej
W dniu 28.02.2023 odbył się w naszej szkole konkurs wiedzy pożarniczej pod nadzorem strażaków ochotników z OSP Czernicy. W skład komisji weszli: Dawid Piecowski, Roksana Bęcała, Agata Chruszcz. Konkurs cieszył się bardzo wysoką frekwencją wśród uczniów, udział w nim wzięło ponad 60 uczestników.
Po rozwiązaniu testu i sprawdzeniu go przez komisję wyłoniono następujące miejsca.
Przedstawienie dla przedszkolaków
Dnia 22 lutego niedawni przedszkolacy zaprezentowali się przed koleżankami i kolegami z Bajkowego Wzgórza w krótkich inscenizacjach do znanych i lubianych przez dzieci wierszy. Klasa Ia opowiedziała ruchem "Rzepkę", a Ib przedstawiła nieco dłuższą wersję "Kaczki Dziwaczki". Było kolorowo i wesoło, oby to co najlepsze kojarzyło się przedszkolakom ze szkołą!
Eliminacje do Powiatowego Konkursu Recytatorskiego
Eliminacje do Powiatowego Konkursu Recytatorskiego
„Mały OKR 2023”We wtorek 21 lutego odbyły się eliminacje do Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Mały OKR 2023”. Wszystkie panie polonistki spotkały się w naszej bibliotece szkolnej po to, by przesłuchać chętne osoby, które lubią recytować wiersze i nie boją się publicznych wystąpień.
Wizyta w bibliotece publicznej
Wprowadzenie dziecka w świat literatury już od najmłodszych lat jest ważnym elementem wychowania przez sztukę, a także jednym z ważnych celów naszej szkoły. U naszych wychowanków kształtujemy nawyki stałego obcowania z książką. Mamy świadomość, że wiek szkolny jest idealnym okresem w rozwoju dziecka, dlatego staramy się zainteresować go literaturą, która pobudzi jego wyobraźnię, wzbogaci mowę o nowe pojęcia, wprowadzi w świat baśni, nauczy zachowań w różnych sytuacjach życiowych.
Festiwal Kultury Polskiej
Ależ się działo w piątkowy wieczór 17.02.2023 r. w naszej szkole! Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali bogaty program, oparty na dorobku polskiej kultury.
Były scenki z dzieł polskich poetów i pisarzy, inscenizowane piosenki, tańce i prezentacja wybitnych postaci. Duża różnorodność programu sprawiła, że 90 minut występów minęło, jak z bicza strzelił. ;-)
Karnawałowe bale klas I - III
„A w karnawale, a w karnawale to wszyscy w głowach mają bale...”
Klasy I – IIII również odbyły swoje bale. W rytmie muzyki zaprezentowali piękne stroje. Następnie doskonale bawili się, biorąc udział w wesołych, tanecznych i sprawnościowych konkursach. Niezawodne mamy z Rady Rodziców przygotowały smakowity poczęstunek, za co bardzo im dziękujemy. Świetnie bawiliśmy się, wykonując energetyczne tańce grupowe i indywidualne. Nad całością czuwały wychowawczynie klas młodszy.
Kulinarnie – pączusie
Tłusty Czwartek to wyjątkowy, jedyny taki dzień w roku, w którym bez wyrzutów sumienia i liczenia kalorii możemy zajadać się pysznymi pączkami ociekającymi lukrem i faworkami posypanymi cukrem pudrem.
2Klasa III b sięgając do tradycji w czasie zajęć przygotowała pączusie nieco inne bo z serka homogenizowanego. Smak i zapach znakomity unosił się po korytarzach szkolnych i zachęcał do zjedzenia.
Tłusty Czwartek
W czwartek Rada Rodziców zafundowała wszystkim pyszne pączki. Dziękujemy!
4
Mistrzostwa Gminy w Koszykówce
Nie brakowało emocji podczas zawodów gminnych, które odbywały się w OKiSie w Gaszowicach. W Igrzyskach Dzieci zwyciężyli nasi chłopcy, II miejsce zajęli koledzy z SP Gaszowice, III miejsce ZSP Szczerbice. W Igrzyskach Młodzieży również zwyciężyli nasi uczniowie wygrywając z reprezentacją ZSP Szczerbice.
Lekcje
Piątek 25.04.2025Liczba wizyt
liczba odwiedzin: 1217005Galeria zdjęć
brak danychKalendarz
brak danychNasz Facebook