Aktualności
Kangur Matematyczny 2023
W dniu 8 maja odbyła się kolejna edycja Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny”. Konkurs ten jest adresowany do uczniów szkół podstawowych i średnich. Konkurs ma charakter jednorazowego testu. Zadania oraz termin są ustalane przez międzynarodową komisję. Na rozwiązanie testu przeznaczone jest 75 minut. Test ten nie należy do łatwych, jednak jak co roku wielu chętnych uczniów wzięło w nim udział. Na wyniki musieliśmy trochę poczekać ale już je mamy.
Wizyta w chorzowskim skansenie
7 czerwca uczniowie koła regionalnego i miłośnicy tradycji uczestniczyli w wycieczce do Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie. Przewodnik opowiedział dzieciom o życiu naszych przodków i zabrał ich do najciekawszych obiektów.
3Uczniowie zobaczyli m.in. zagrody dawnych gospodarzy, szkołę, młyn wodny i kościół. Odwiedzili również stado owiec i kóz. W czasie lekcji muzealnej dowiedzieli się, co to jest: pasieka, podkurzacz i barć. Zajęcia poświęcone pszczelarstwu, połączone były z warsztatami tworzenia świec z wosku. Wycieczka pozwoliła uczniom na poszerzenie wiedzy o naszym regionie, umożliwiła zdobycie nowych umiejętności, rozwijając w nich nie tylko wyobraźnię, ale i sprawność manualną.
Spektakl „High School Musical 3. Ostatnia klasa”
„To nasza ostatnia szansa, by wspólnie pojawić się na scenie…”
7 czerwca o godz. 17:00 na sali gimnastycznej naszej szkoły, kółko teatralne „Trema” wystawiło dla rodziców i nauczycieli spektakl pt.: „High School Musical 3. Ostatnia klasa”.
5
1 CZERWCA - Dzień Sportu
991 czerwca, jak co roku, obchodziliśmy równocześnie Dzień Dziecka i Dzień Sportu.
Z tej okazji Zenobia Mrozek i Szymon Skupień przygotowali dla uczniów wiele atrakcji i zabaw, bo przecież któż nie lubi się bawić?
A bawili się wszyscy: młodsi i starsi, uczniowie i nauczyciele, którzy tego dnia przypomnieli sobie, jak to fajnie być dzieckiem!
Szkoła Myślenia Pozytywnego – maj
Tematem przewodnim zadania majowego była odpowiedzialność i samosterowność. Było to ostatnie zadanie zrealizowane przez naszą szkołę w tym roku szkolnym. W zadanie zaangażowała się Pani Martyna Skorupa, Pani Sandra Kuriata oraz Pan Szymon Skupień.
Klasa Vb rozpoczęła wykonanie zadania od wypełnienia ankiety, w której uczniowie odpowiadali na pytania związane z rozumieniem przez nich różnorodności czy sposobów wycieszenia. Następnie uczniowie tworzyli „chmurę wyrazów” odpowiadając na pytanie co powoduje konflikt. Zadanie to było wstępem do historii Marysi i Ryśka, dwójki przyjaciół, którzy potrzebują pomocy w porozumieniu się. Po lekturze uczniowie starali się zrozumieć uczucia i emocje, jakie może czuć zarówno Rysiek, jak i Marysia. Największą jednak radość sprawiła ankieta, w której uczniowie samodzielnie udzielali odpowiedzi na temat tego, w jaki sposób to oni rozwiązują swoje konflikt
Wyjście na ,,RAFĘ"
Daleka droga za nami...
Jak było?
Zobaczcie sami...
Najpierw spacer i choć długi,
Każdy mówił, że chodzić lubi...
Po drodze żabi koncert zaliczony...
Tylko szkoda, że "mak" jeszcze nie skończony...
Bo gdy wygięte frytki w górze zobaczyły dzieciaki,
Zaraz im się zamarzyly w sosie słodko- kwaśnym kurczaki..
„Twoja twarz brzmi znajomo” - innowacja pedagogiczna
Czego to nauczyciele nie wymyślą dla swoich uczniów, żeby ich zaktywizować i przygotować do egzaminu ósmoklasisty? ;-)
36Ósmoklasiści z klas a i b w ramach innowacji pedagogicznej z języka polskiego, opracowanej przez Aleksandrę Tkocz, wcielili się w bohaterów literackich z lektur obowiązkowych. Należało przebrać się za postać i zrobić sobie zdjęcie w okolicznościach z lektury, by reszta klasy mogła odgadnąć, co to za bohater. Ponadto należało opowiedzieć coś o postaci, w którą się wcielił uczeń, a więc trzeba było wykazać się wiedzą. Lekcja, na której ósmoklasiści prezentowali swoje zdjęcia, była pełna zaskakujących niespodzianek, pouczająca i niezwykle różnorodna. Wszyscy świetnie się bawili, a przy okazji powtarzali treść lektur przed egzaminem.
Wycieczka na mecz futbolu amerykańskiego w Katowicach!
Stowarzyszenie „Olimp” działające przy naszej szkole zorganizowało dla uczniów ciekawą wycieczkę o charakterze sportowym na mecz futbolu amerykańskiego. W niedzielne popołudnie uczestnicy wycieczki wraz z opiekunami udali się pociągiem do Katowic Piotrowic.
5Na dobry początek pan Piotr Górecki poczęstował wszystkich wafelkami i odżywczym soczkiem. Po przyjeździe w oczekiwaniu na mecz udaliśmy się na pyszne lody rzemieślnicze. Mecz rozpoczął się o 17.00. Najpierw nastąpiła prezentacja drużyn „Silesia Rebels” i „Falkons Tychy”. Futboliści w swoich strojach futbolistów z ogromnymi flagami wkroczyli na boisko w składach 45-cio osobowych witając się z kibicami. Komentator sportowy tłumaczył widzom na bieżąco przepisy gry, które wymagały od nas mocnego skupienia. Sędziowie tzw. „zebry” dbały o porządek wśród zawodników, którzy walczyli o cenne punkty. Futbol amerykański jest dość skomplikowan
Wycieczka klas pierwszych
Maj, a my się
zimy…zimnych lodów nie boimy!W czwartek 18 maja klasy pierwsze udały się w daleką podróż pełną róż…. iii… bananów iii… balonów!
Oj działo się działo! Odwiedziliśmy bowiem Manufakturę rybnickich lodów rzemieślniczych w Lyskach. Tak, tak blisko…!
A nie wszyscy o tym wiedzą,
że taki skarb mamy tuż za miedzą!
Wycieczka do Kotliny Kłodzkiej
17 maja br. klasy szóste oraz siódma pojechały na upragnioną trzydniową wycieczkę.
Wybrano Kotlinę Kłodzką, choć wychowawczynie miały wrażenie, że uczniowie pojechaliby gdziekolwiek, byle z możliwością noclegu ;-) Przecież z powodu pandemii takie wyjazdy były na kilka lat wstrzymane.
Tym razem się udało! Program był bogaty, pogoda dopisała, a uczniowie nie marudzili na ból nóg. Można więc uznać, że wycieczka była super!
Europejskie podróże
Francja
Francja - elegancja! Paryski pokaz mody - było bardzo ciekawie. Francuskie smakołyki w postaci ciasta francuskiego oraz francuskie śniadanie tosty z jajkiem. Wirtualne zwiedzanie zabytków Luwr, Wersal … Ogrom ciekawych wiadomości dowiedzieli się uczniowie Szkoły Podstawowej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Czernicy.
Międzynarodowy Dzień Rodzin
15 maja obchodziliśmy ustanowiony w 1993 roku przez Zgromadzenie Generalne ONZ, Międzynarodowy Dzień Rodzin. O tym, że w rodzinie tkwi prawdziwa siła każdego człowieka, przypomnieli nam uczniowie klasy VIII c, Dominik i Milena, którzy przekazali informację na ten temat przez szkolny radiowęzeł. Bliskie, serdeczne relacje z rodziną i krewnymi to podstawa dobrego funkcjonowania każdego z nas. Ważne jest również pielęgnowanie pamięci o swoich przodkach. Aby zachęcić uczniów do poznania historii swojej rodziny, został zorganizowany konkurs „Drzewo genealogiczne mojej rodziny”. Otrzymaliśmy 22 prace, które ozdobiły nasz szkolny korytarz.
Górnicy na 102!
12 maja klasy Va i Vb udały się na wycieczkę do Tarnowskich Gór. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Kopalni Srebra, w której zaopatrzeni w kaski zjechaliśmy pod ziemię, gdzie czekały na nas atrakcje. Dowiedzieliśmy w jaki sposób wydobywano srebro, jak wyglądała praca górników. Następnie odwiedziliśmy Sztolnię Czarnego Pstrąga, gdzie przepłynęliśmy wąskie korytarze, poznając ciekawostki o tym, w jaki sposób górnicy pokonali siły natury oraz tajemnicze legendy. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do szkoły i już nie możemy doczekać się kolejnych wycieczek.
„Góra grosza”
Zakończyła się ogólnopolska akcja pod nazwą „Góra grosza”. Uczniowie, jak co roku, wrzucali do klasowych skarbonek monety o nominałach od 1 grosza do 5 złotych. Uczniowie należący do Szkolnego Koła Wolontariusza przeliczyli zebrane pieniążki, spakowali i wysłali za pośrednictwem Poczty Polskiej do „Towarzystwa Nasz Dom” w Warszawie. W tym roku zebraliśmy 1060 złotych 55 groszy. Wszystkim, którzy ofiarowali przysłowiowy „grosik” serdecznie dziękujemy. Możecie być dumni, że pomagacie dzieciom, które z różnych powodów nie mogą wychowywać się w swoich biologicznych rodzinach. W Polsce wiele dzieci znajduje się w takiej właśnie sytuacji, dlatego przez ten podarowany grosz przyczyniacie się do polepszenia ich życia.
Młody zdolny!
Dobiegły końca tegoroczne Wojewódzkie Konkursy Przedmiotowe dla uczniów szkół podstawowych organizowane przez Kuratorium Oświaty w Katowicach.
Wymagały one od uczestników opanowania wiedzy wykraczającej poza realizowaną w szkole podstawę programową. Uczeń klasy 8a, Jakub Gebel uzyskał tytuł finalisty Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z historii i otrzymuje dodatkowe 7 punktów rekrutacyjnych do szkoły ponadpodstawowej.
Modowe szaleństwo po polsku i po ukraińsku!
Tym razem w ramach innowacji pedagogicznej nasi ukraińscy uczniowie zajęli się ubiorem, a konkretnie tym, jak można się ubierać w zależności od pogody czy okazji.
Zarówno Kiril, jak i Mariia stworzyli własne makiety. Zanim jednak na wybiegu pojawili się modele i modelki, to każdy uczeń sam wybrał sobie ubrania, które nie tylko trzeba było wyciąć, ale przede wszystkim ozdobić i pokolorować wedle uznania.
Szkoła Myślenia Pozytywnego – kwiecień
Tematem przewodnim zadania kwietniowego było dążenie do celu. Do zrealizowania mieliśmy aż trzy zadania! Udało się je zrealizować dzięki zaangażowaniu Pani Aleksandry Kuśnierek, Pani Aleksandry Tkocz oraz rodziców.
3Pierwsze zadanie było nastawione na definiowanie problemu. Zostało zrealizowane na zajęciach korekcyjno – kompensacyjnych, przez uczniów klas IV. Uczniowie musieli skoncentrować się na konkretnym problemie i zastanowić się jak ten problem rozwiązać. To zadanie nie miało jednego poprawnego rozwiązania, im szerzej został przez nich zdefiniowany problem, tym lepiej!
Wiadomości sportowe
Ostatnie sukcesy sportowe naszych uczniów:
Sukces w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym
Uczennica naszej szkoły, Paulina Gomola z klasy 8a została laureatką Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego "Boże dzieci, młodzi święci drogą do nieba". Gratulujemy wyróżnienia i życzymy dalszych sukcesów!