Aktualności
Podziękowanie za udział w akcji charytatywnej
Co roku nasza szkoła bierze udział w różnych akcjach charytatywnych, w które angażują się zarówno dzieci, jak i ich rodzice. W październiku zbieraliśmy chusty dla Fundacji „OKO W OKO Z RAKIEM” dla osób po chemioterapii. Akcja zakończyła się sukcesem.
Zebraliśmy wiele pięknych chust.
Dziękujemy darczyńcom :)
Szkoła Myślenia Pozytywnego
Pora na zadanie listopadowe, którego tematem przewodnim jest „Samorozwój przez sztukę”. W tym miesiącu skoncentrujemy się na tym, jakie znaczenie mają dla naszej kondycji psychicznej wszelkie działania o charakterze artystycznym. Zajęcia w wybranych klasach będą prowadzone przez Panią Iwonę Kwiatoń, Monikę Karecką, Ewę Gembalczyk. Zapraszamy do wspólnego działania i samorozwoju!
„Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy!” – obchody Narodowego Święta Niepodległości
Narodowe Święto Niepodległości było w tym roku obchodzone nieco inaczej. W związku z tym, iż klasy starsze miały nauczanie zdalne, to obchody tak ważnego dla Polaków święta miały miejsce również na odległość.
Zarówno klasy młodsze, jak i starsze wysłuchały krótkiego nagrania, na którym nasi uczniowie podali najważniejsze informacje związane z 11 listopada. Następnie klasy indywidualnie wykonywały różnorakie zadania, prace plastyczne związane z tym świętem. Klasy starsze skupiły się na zadaniach interaktywnych. Były quizy i krzyżówki związane z Polską i naszymi narodowymi symbolami.
Uczniowie pamiętają...
W dniu 10.11.2021 r. uczniowie naszej szkoły uroczyście złożyli wieniec i zapalili znicz pod Pomnikiem Powstańców Śląskich w Czernicy. Chcieliśmy w ten sposób upamiętnić Narodowe Święto Niepodległości i wyrazić szacunek wobec wszystkich, którzy walczyli o wolność naszego kraju.
Monika Dudzik
11.11.2021 r. ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Uczniowie klasy VII c wraz z wychowawczynią postanowili podczas lekcji wychowawczej uczcić zbliżające się Święto Niepodległości udali się pod pomnik i na parafialny cmentarz.
Po 123 latach zaborów Polacy odzyskali wolność. Na czele wojsk polskich stał ówczesny marszałek Józef Piłsudski.
Uczniowie minutą ciszy uczcili pamięć poległych podczas wojen i powstań śląskich oddając im w ten sposób hołd i szacunek. Pogadanka na temat rozbiorów, I i II wojny światowej, powstań śląskich wpływająca na rozwój postawy patriotycznej uświadomiła młodzieży, że nawet na naszych ziemiach żyli ludzie, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny.
Warsztaty karmnikowe
We wtorek 08.11.2021 r., odbyły się w naszej szkole warsztaty karmnikowe, zorganizowane we współpracy z wczesnoszkolni.pl. Warsztaty karmnikowe to niecodzienna okazja do stworzenia przez dzieci niepowtarzalnego karmnika dla ptaków.
13Zajęcia podzielone były na trzy części – część edukacyjną, praktyczną i artystyczną. Podczas części pierwszej uczniowie dowiedzieli się, dlaczego warto dokarmiać ptaki, w jakich miesiącach jest to robić najlepiej i co należy wkładać do karmnika, a czego nie powinno się wkładać wcale. W części praktycznej za pomocą wkrętów i śrubokrętów samodzielnie skręcali drewniane karmniki, a następnie przeszli do części artystycznej, gdzie pomalowali je według własne uznania. Każdy uczestnik wykonał i zabrał do domu jeden karmnik wyposażony w uchwyt do zawieszenia na drzewie oraz haczyk do podwieszenia dodatkowej karmy. Teraz możemy zaprosić na swoje podwórka ptasie rod
Radość czerpana z czasu razem
Gry planszowe, stolikowe, zręcznościowe zagościły w klasie I a na szkolnych ławkach. Dzieci świetnie się bawiły, poznały nowe gry i sprawdzały swoje umiejętności współpracując z kolegami i koleżankami. A wszystko w oparciu o szacunek i relacje. Świat gier jest niezwykły i niesamowity jak umysły naszych uczniów. To była fajna lekcja, taka nietypowa, pełna emocji i śmiechu. Znowu jesteśmy razem!
Wycieczka klasowa do Muzeum Śląskiego w Katowicach i Parku Wodnego w Tychach.
3.11.2021 r. uczniowie klas siódmych pojechali na długo wyczekiwaną wycieczkę. Tym razem wspólnie z wychowawcami wybrali Muzeum Śląskie w Katowicach i cudowny nowoczesny AQA Park w Tychach. Po przyjeździe Pan przewodnik zabrał nas na spacer po mieście, które obecnie zmienia się nie do poznania. Poszliśmy więc do zabytkowego Kościoła Mariackiego, gdzie podziwialiśmy sztukę autorstwa Józefa Unierzyskiego, zięcia Jana Matejki oraz piękne witraże znanych artystów. Następnie poszliśmy pod Pomnik Powstańców Śląskich i obejrzeliśmy pomnik Józefa Ziętka. Potem udaliśmy się pod Spodek, który przypomina latający talerz i podziwialiśmy nowoczesne Centrum biznesowe i NOSPR. Kolejnym punktem była wizyta w muzeum. Tam wraz z przewodnikami podziwialiśmy piękno prac różnych artystów. Trasa którą szliśmy nazwano „Szkolną rajzą” i przedstawiała czasy, w których żyli nasi dziadkowie i pradziadkowie. To był
Harmonogram zebrań wychowawców z rodzicami – listopad 2021r.
29.11.2021r. godz. 17.00 - klasy I – III
Klasa Ia – sala 1
Klasa Ib – sala 2
Klasa IIa – sala 3
Klasa IIb – sala 4
Klasa IIIa – sala 7
Klasa IIIb – sala 6
30.11.2021r. godz. 17.00 - klasy IV – VIIKlasa IVa – sala 10
Klasa IVb – sala 12
Klasa Va – sala 4
Klasa Vb – sala 8
Klasa VI – sala 6
Wycieczka do Chlebowej Chaty
W piątek 29 października klasa IV a oraz uczniowie z Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej w ramach koła regionalnego pojechali na wycieczkę do Chlebowej Chaty w Górkach Małych. Wszyscy czym prędzej udali się do autokaru, by za około godzinę dotrzeć na miejsce.
61Chlebowa Chata już na wstępie robiła niesamowite wrażenie.
Dobre zmiany w szkole
21Zadanie październikowe w ramach projektu „Szkoły Pozytywnego Myślenia” zostało ukończone i zaliczone na 100 % dzięki zaangażowaniu nauczycieli: Pani Moniki Dudzik, Pani Joanny Biskup i Pani Kamili Dobrowolskiej. W tym miesiącu uczniowie skoncentrowali się na poszukiwaniu swoich mocnych stron. Często niska motywacja i energia do działań edukacyjnych jest obniżana przez niskie poczucie własnej wartości u naszych uczniów i uczennic. Nauczyciele zaproponowali uczniom opracowanie sylwetek znanych (aktualnie i historycznie) Polek i Polaków. Zadaniem uczniów było między innymi wypisanie mocnych stron sławnych bohaterów narodowych (również w oparciu o źródła historyczne), a następnie określenie, jakie oni sami mają mocne strony, co ich wyróżnia i co może sprawić, że w przyszłości, to oni będą mieli poczucie osiągniętego sukcesu. Uczniowie klasy VII a, i V b wybrali postać Marii Skłodowskiej
Zbiórka kredek
Kredki będą zbierane do końca listopada.
Powiatowy Turniej Tenisa Stołowego
Sukces czernickich tenisistów w Powiatowym Turnieju Tenisa Stołowego
W piątek 29.10 br. w Szkole Podstawowej w Jankowicach odbył się turniej tenisa stołowego. O mistrzostwo powiatu zawalczyły szkoły reprezentujące trzy gminy. Były nimi SP Czernica (gmina Gaszowice), SP Adamowice (gmina Lyski), SP Jankowice (gmina Świerklany). Zacięte pojedynki stoczyły dziewczęta, w których efekcie Mistrzem Powiatu zostały uczennice SP Czernica: Żydek Paulina oraz Gleaser Oliwia stając się jednocześnie reprezentantkami na etap rejonowy.
# Szkoła pamięta 2021
13Nasza szkoła przyłączyła się do udziału w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”.
W związku z tym w ostatnim tygodniu października podejmowaliśmy szereg działań, by uczcić bliskich zmarłych oraz tych, którzy odegrali ważną rolę w naszej lokalnej historii. W ramach tej akcji podjęliśmy następujące działania:
Wizyta w teatrze
28 października uczniowie klas I-III pojechali do Rydułtowskiego Centrum Kultury na długo wyczekiwany spektakl oparty na motywach francuskiej baśni ludowej pt.: ,,Piękna i Bestia”. Twórcy Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia z największą starannością podeszli do tego wspaniałego dzieła, tworząc przepiękną i wzruszającą historię miłości Pięknej i Bestii, okraszoną zjawiskowymi kostiumami, licznymi oryginalnymi piosenkami, zabawną choreografią i świetnymi kreacjami aktorskimi. Opowieść niezmiernie wzruszyła i rozbawiła nie tylko najmłodszego widza.
Konkurs plastyczny „Poszli chłopcy na powstanie”
W październiku uczniowie koła plastycznego wzięli udział w konkursie plastycznym
„Poszli chłopcy na powstanie”, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Ognisk Muzycznych
w Rybniku. Jego celem było przybliżenie dzieciom historii Powstań.
Nasi uczniowie zdobyli wysokie lokaty:
I miejsce - Mateusz Keler – uczeń klasy II
II miejsce - Jakub Grelik – uczeń klasy III
III miejsce - Maja Posłuszny – uczennica klasy III
„Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”
26 października 2021 uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy wzięli udział w II Międzynarodowej Edycji VI Ogólnopolskiej Akcji „Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”. Wydarzenie odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii "Cała Polska czyta dzieciom". Podczas przerw najmłodsi uczniowie uważnie słuchali czytanych książek przez nauczyciela. Nieco starsi nie rozstawali się ze swoimi ulubionymi książkami i czytali samodzielnie. Tego dnia szkolna biblioteka była najchętniej odwiedzanym miejscem w szkole.
Wielka Liga Czytelników! – czytaj od dziś!
Już teraz zapraszamy wszystkie chętne osoby, które lubią czytać książki do udziału w Wojewódzkim Konkursie „Wielka Liga Czytelników” . Jest to projekt czytelniczy skierowany do uczniów klas I – VIII.
A oto koordynatorzy szkolni poszczególnych grup wiekowych:
- klasy od I do III – pani Mar
Wyniki konkursu „This is Britain”
W minionym tygodniu zostały ogłoszone wyniki w konkursie kulturowo-językowym „This is Britain”. Zadaniem uczestników było wykonanie lapbooka prezentującego wybrany kraj anglojęzyczny. Nagrody przyznano w dwóch kategoriach I oraz II etap edukacyjny.
14A oto twórcy najlepszych prac:
kl. 1-3:
- Paul