Aktualności
Międzygminny konkurs recytatorski
Tradycją Szkoły Podstawowej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Czernicy jest organizacja konkursu recytatorskiego dla klas I-III. 12 kwietnia 2022 r. odbyła się kolejna już edycja Międzygminnego Konkursu Recytatorskiego w którym uczestniczyło 15 laureatów. Wygrali oni eliminacje w swoich placówkach w Gaszowicach, Jejkowicach, Szczerbicach, Piecach i Czernicy.
Kiermasz Wielkanocny
W sobotę 9.04.2022 odbył się w Zameczku Kiermasz Wielkanocny. Swój udział w nim mieli również rodzice uczniów. Przygotowali oni piękne ozdoby świąteczne oraz znakomite wypieki. Wśród nich znalazły się baby, babki, babeczki, baranki, zajączki oraz ciasta i ciasteczka. Dochód z ich sprzedaży zasila konto rady rodziców, a tym samy jest wkładem dla naszych pociech. Mimo niesprzyjającej pogody kiermasz zaliczamy do udanych. Serdeczne podziękowania dla Wszystkich zaangażowanych rodziców. W głównym wejściu szkoły można jeszcze nabyć przez najbliższe dni baby, babki, babeczki oraz ozdoby. Serdecznie zapraszamy do zakupu.
Wielka Liga Czytelników
7 kwietnia bieżącego roku w naszej szkole odbył się powiatowy konkurs Wielkiej Ligii Czytelników. Ideą konkursu jest promocja czytelnictwa, zachęcając przy tym do poszerzania swojej wyobraźni. Uczestnicy startowali w trzech kategoriach, pracując drużynowo.
Naszą szkołę reprezentowali:
Kategoria klasy 1-3: Dominika Mordeja – Plich, Amelia Recław, Franciszek Sieroń
Spotkanie wielkanocne z Paniami z KGW
W przedświąteczne, poniedziałkowe popołudnie, w szkolnej świetlicy, odbyło się niecodzienne wydarzenie. Swoją obecnością zaszczyciły nas Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Czernicy i z Łukowa. Panie, w niezwykle barwny sposób, przybliżyły nam tradycje wielkanocne kultywowane z “dziada pradziada” na Śląsku. Nie zabrakło wykonywania pisanek i dekorowania pierniczków. Wspólnie z paniami uczniowie wykonali też przepiękną, wielkanocną palmę. Szczególnie wymowne było, że tegoroczna palma przybrała niebiesko-żółte barwy. A to wszystko ku wielkiej radości uczniów, przybyłych do nas z Ukrainy.
Zajączkowy upominek
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych Rada Rodziców wręczyła uczniom zajączkowy upominek.
Wycieczka pociągiem do Raciborza
1.04.2022r. klasa VIIc udała się pociągiem do Raciborza. Realizowanie programu wycieczki rozpoczęliśmy od spaceru pod mury więzienia. Następnie ruszyliśmy w kierunku Rynku. Centralny plac średniowiecznego założenia urbanistycznego - dawny plac targowy, na którym później wzniesiono Ratusz i sukiennice. We wschodniej pierzei Rynku w Raciborzu zobaczyć można ciekawe kamieniczki nawiązujące do stylu renesansowego, po przeciwnej stronie natomiast stoi gotycki kościół Św. Jakuba oraz kościół Wniebowzięcia NMP. Obecna, gotycka bryła architektoniczna kościoła pochodzi z początku XIV wieku. Choć kościół jest bardzo duży i z zewnątrz okazały, to jego najpiękniejszą część stanowi barokowy ołtarz wykonany przez Salomona Steinhofa. Po drodze przystanęliśmy przy Pomniku Matki Polki wykonanym z brązu, który poświęcony został wszystkim śląskim matkom wychowującym swoje dzieci w duchu polskiego patriot
Warsztaty z wolontariatu
31 marca 2022r. uczniowie klas drugich i trzecich uczestniczyli w warsztatach, które poprowadziła pracownica Hospicjum św. Franciszka w Katowicach, pani Dorota Józef. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem uczestniczyli w zajęciach, które dotyczyły wolontariatu i radości płynącej z pomagania bliźnim, szczególnie tym, którzy znajdują się trudnej życiowo sytuacji. Pani Dorocie serdecznie dziękujemy za poświęcony czas.
Kosmiczne zajęcia klas III
Końcem marca uczniowie klas III uczestniczyli w niezwykłych zajęciach w laboratorium astronomicznym, znajdującym się w Czernicy - niedaleko naszej szkoły. Dzieci z niebywałą ciekawością i zainteresowaniem podróżowały przez wszechświat, poznały lepiej Układ Słoneczny, zobaczyły przez teleskop jedną z planet, a także musiały wykonać kilka bardzo ważnych zadań, które miały na celu uratowanie statku kosmicznego.
Wyróżnienie w powiatowym konkursie recytatorskim
„Mały OKR 2022”
Na początku marca odbył się powiatowy konkurs recytatorski „Mały OKR 2022”, którego organizatorem co roku jest Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Czerwionce – Leszczynach.
I tym razem nasi uczniowie chętnie wzięli udział w tym wydarzeniu. Konkurs odbył się w formie on-line. Uczniowie nagrywali filmiki, na których to recytują wybrany utwór poetycki oraz fragment prozy.
Konkurs plastyczny „Kapelusz irlandzkiego skrzata”
Z okazji obchodów Dnia Świętego Patryka zorganizowano konkurs plastyczny dla uczniów kl. I-III. Zadaniem dzieci było wykonanie dowolną techniką kapelusza irlandzkiego skrzata. Ilość kapeluszy wprawiła w zdumienie organizatorów konkursu oraz komisję konkursową, gdyż wszystkie 32 prace prezentowały wysoki poziom zaangażowania i wiernie odzwierciedlały nakrycie głowy Leprechauna. Zdecydowano, iż wszyscy uczestnicy konkursu otrzymują ex aequo I miejsce.
Zadanie certyfikacyjne na miesiąc kwiecień
TAK! TAK! Zadanie certyfikacyjne na miesiąc kwiecień jest już dostępne! W tym miesiącu skupimy się na tematyce radzenia sobie z emocjami i rozwiązywania sytuacji trudnych poprzez kreatywną formę ekspresji, jaką są komiksy. Nad realizacją zadania będą czuwali wychowawcy klas II a, IV a i VII a.
Dostępny jest również webinar dla rodziców i nauczycieli. W trakcie którego zastanowimy się, czy komiksy można wykorzystać do pracy z emocjami - zarówno będąc w roli rodzica, nauczyciela lub wychowawcy. Przyjrzymy się dostępnym na rynku tytułom komiksów po które warto sięgnąć w określonych tematach dotyczących pracy z emocjami, konfliktami czy po prostu poszukiwaniem siebie. Pokażemy, że komiks może być dobrym początkiem rozmów o tym jak jest nam ciężko niektóre emocje przeżywać, jak szukamy na to swoich sposobów, a także na budowanie relacji z dziećmi.
Konkurs plastyczny „Lapbook – sposób na lekturę”
W ostatnim czasie klasy piąte omawiały na języku polskim lekturę „W pustyni w i puszczy”. Choć książka nie należy do pozycji łatwych, to uczniowie wykazali się zainteresowaniem i chęcią udziału w lekcjach. Jest to jedna z najdłuższych lektur w klasach 4 – 6.
7Podsumowaniem wszystkich lekcji było stworzenie przez każdego ucznia lapbooka z omawianej książki. Każdy miał swój pomysł, by ciekawie przedstawić dzieło Henryka Sienkiewicza w sposób nieco bardziej plastyczny. Wszystkie prace były na temat, jedne bardziej kolorowe, inne mniej. Najważniejsze jednakże było to, że każdy stworzył swojego lapbooka, wkładając w to ogrom pracy.
Dzień Kolorowej Skarpetki
Z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. Data nawiązuje do trisomii 21 chromosomu. Dzień ten nazywany jest także Dniem Kolorowej Skarpetki, z racji zakładanych kolorowych, często niepasujących do siebie skarpetek. Uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do akcji, niosąc ze sobą przesłanie, że „akceptacja to największy komplement, jaki można otrzymać”.
Szkolny Dzień Profilaktyki
21 marca nasza społeczność szkolna obchodziła Szkolny Dzień Profilaktyki. Uczniowie klas I – VII dogłębnie przyjrzeli się zagadnieniom zdrowego odżywiania i w myśl zasady „wiem, co jem” zajęli się przygotowaniem zdrowych sałatek, kanapek, deserów, owocowych koktajli, a nawet granoli z jogurtem.
Uczniowie z klas starszych poszerzyli swoją wiedzę na temat wpływu używek na organizm człowieka i wykonali ulotki antynikotynowe.
Święto wiosny
„Poezja jest dobra na wszystko”
Jeszcze przed feriami odbył się konkurs recytatorski „Poezja jest dobra na wszystko”. Był on przeznaczony dla klas IV – VII. W związku z tym, że większość uczniów miała nauczanie zdalne, konkurs odbył się w formie online.
Chętne osoby nagrywały recytację wybranego przez siebie wiersza i przesyłały materiał do swojej pani polonistki. Finalnie w konkursie wzięło udział dziesięcioro uczniów.
Dzień Świętego Patryka
17 i 18 marca w naszej szkole zrobiło się zielono za sprawą obchodów Dnia Świętego Patryka – patrona Irlandii. Oprócz zielonych koszulek, bluz, czy też spodni można było zauważyć typowe dla obchodów tego święta gadżety tj. kapelusze i brody Leprechuna, trójlistne koniczynki lub mieniące się złotem monety.