Aktualności
Zajączek Wielkanocny
Zajączek Wielkanocny przekazany uczniom szkoły przez Radę Rodziców.
DZIĘKUJEMY!
Przygody z lekturami w klasie IVa
Lektury w klasach czwartych cieszą się uznaniem uczniów i są przez nich dość chętnie czytane. Do faworytów należą niestarzejąca się „Akademia Pana Kleksa” Jana Brzechwy oraz „Charlie i fabryka czekolady” Roalda Dahla. Obie pozycje omówiła już w tym roku szkolnym klasa IVa.
Na zakończenie pracy z lekturą Brzechwy czwartoklasiści mieli okazję wziąć udział w lekcji kleksografii. Podczas tych zajęć uczniowie poznawali dawne narzędzia pisarskie takie jak stalówki, obsadki i kałamarze. Na własnych zabrudzonych palcach doświadczyli niedogodności związanych z koniecznością ciągłego maczania stalówki w kałamarzu i zrozumieli dlaczego w dawnym szkolnictwie kleksy były utrapienie uczniów. Mieli też za zadanie stworzyć z premedytacją najwymyślniejsze kleksy, które następnie opisywali.
Wiosenny spacer do kina
21 marca klasa Va nie tylko wzięła udział w szkolnych obchodach Dnia Świętego Patryka, ale wybrała się na wiosenny spacer do kina, by uczcić pierwszy dzień wiosny. Aura pogodowa była niezwykle sprzyjająca, więc do Rydułtowskiego Centrum Kultury uczniowie dotarli pieszo i wzięli udział w seansie filmu „Za duży na bajki 2”.
Zielono-kwiatowy zawrót głowy
21 marca w naszej szkole odbyło się niecodzienne święto, które było połączeniem obchodów pierwszego dnia wiosny oraz Dnia Świętego Patryka – patrona Irlandii. Wszędzie królował zielony kolor, połączony z wiosennymi kwiatowymi dodatkami.
Uczniowie klas młodszych skorzystali ze słonecznej pogody i tak, jak tradycja nakazuje, spalili marzannę – symbol zimy. Mamy nadzieję, że ich starania nie pójdą na marne i będziemy mogli od tej pory cieszyć się z pięknej, wiosennej pogody. Co więcej, klasy I-III postanowiły uczcić ten dzień słodkościami w postaci lodów, na które udali się do pobliskiego Zameczku. Trudno o lepsze zestawienie. Łącząc pyszne lody z przyjemnym spacerkiem, uczniowie witali nadchodzącą wielkimi krokami, najpiękniejszą z pór roku.
Wielkanocne warsztaty w rybnickim muzeum
19 marca uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w warsztatach wielkanocnych w rybnickim muzeum. Dzieci, oprócz poznania sposobu świątecznych wypieków, własnoręcznie zdobiły farbami ceramiczną kurę.
Przepiękne, kolorowe kurki będą teraz świąteczną ozdobą w naszych domach.
1Klaudia Doleżych
„Mały OKR 2024”
19 marca br. w Dworze w Łukowie Śląskim odbyły się powiatowe eliminacje do Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Mały OKR 2024”.
Naszą szkołę reprezentowali: Hanna Święty (klasa Vb), Aleksandra Kokot i Kacper Miłota (klasa VIa), Franciszek Klimsza (klasa VIIa), Nadia Kołodziej i Kinga Kunkel (klasa VIIIa). Młodzi recytatorzy deklamowali wiersz oraz fragment prozy. Wszyscy zaprezentowali się niesamowicie, a jury postanowiło szczególnie docenić uczniów naszej szkoły:
Suchy lód w akcji i reakcji
Wspaniałe doświadczenia chemiczne w wykonaniu naszych uczniów
W ostatnich dniach mieliśmy przyjemność zorganizować pokaz doświadczeń chemicznych, który nazwaliśmy „Suchy lód w akcji i reakcji". Podczas tych zajęć uczniowie starszych klas mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności z zakresu chemii, eksperymentując z zestalonym dwutlenkiem węgla. Profesjonalnie, jak prawdziwi laboranci, wykonali szereg fascynujących doświadczeń, które pokazali uczniom młodszych klas.
Szkolny Konkurs Matematyczny
W dniu 18 marca br. odbył się Szkolny Konkurs Matematyczny dla klas drugich i trzecich pod hasłem: „Matematyka - królową nauk”. Z każdej z klas mogły wziąć udział maksymalnie 3 osoby, które osiągnęły najlepszy wynik w eliminacjach klasowych. W poniedziałkowe przedpołudnie na konkurs zgłosili się najlepsi matematycy.
Wielka Liga Czytelników
Wielka Liga Czytelników to wieloetapowy konkurs czytelniczy pełen wyzwań. Siódma edycja tych ogólnopolskich zmagań wymagała od każdego uczestnika zdobycia co najmniej pięciu sprawności czytelniczych. By móc je uzyskać, każdy uczeń musiał przeczytać wybraną przez siebie książkę z listy konkursowych propozycji a następnie rozwiązać szczegółowy test dotyczący jej treści.
Zbiórka dla Hospicjum Świętego Franciszka w Katowicach
„Dobro. Im więcej go dajesz tym więcej dostajesz.”
Autor nieznany
Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę wszystkich, którzy wzięli udział w zbiórce darów dla podopiecznych Hospicjum świętego Franciszka w Katowicach. Dzięki Waszej hojności udało się zgromadzić ogromną ilość produktów spożywczych i kosmetyków. Zebrane produkty trafią do osób przebywających w hospicjum, dając pensjonariuszom potrzebne wsparcie, uśmiech i nadzieję.
Łukasz Bartczak - uczeń z pasją
Drodzy Uczniowie,
z przyjemnością prezentujemy kolejnego pasjonata, tym razem z dziedziny sportu. Uczniem z pasją jest Łukasz Bartczak - uczeń klasy VI b. Łukaszowi gratulujemy talentu i sukcesów. Zapraszamy do zapoznania się opisem i galerią zdjęć.
1Agnieszka Szweda
ASowe zadania wykonane!
W dzisiejszym świecie uczniowie mają o sobie bardzo złe zdanie. Często są do siebie samych negatywnie nastawieni, myślą o sobie źle. Innowacja Jestem AS! – Akceptuję Siebie ma na celu wzmacnianie własnego, pozytywnego wizerunku, uświadomienie każdemu piękna, jakie w nim drzemie. To pokazanie, że człowiek ma nie tylko wady, ale przede wszystkim zalety. Realizowanie innowacji to życzliwe spojrzenie w stronę samego siebie.
Dzień Liczby Pi
14 marca to wyjątkowy dzień dla miłośników matematyki na całym świecie. W naszej szkole również uczciliśmy Międzynarodowy Dzień Liczby π. Przygotowaliśmy wiele atrakcji, aby uczniowie mogli zgłębić tajemnice tej niezwykłej stałej matematycznej.
30W holu szkoły zorganizowaliśmy fascynującą wystawę modeli liczby Pi. Uczniowie mieli okazję zobaczyć różnorodne reprezentacje tej liczby: od spiralnych układów cyfr po trójwymiarowe modele. To było prawdziwe święto dla oczu i umysłów!
SZKOŁA MYŚLENIA POZYTYWNEGO – STYCZEŃ I LUTY
Zadania w styczniu i lutym skupiają się na kreatywności. Jest ona nieodzowna zarówno w procesie nauki, jak i w codziennej pracy. To umiejętność, która pomaga nam skutecznie radzić sobie w sytuacjach trudnych i nieoczekiwanych, poszerzając nasze horyzonty myślowe i umożliwiając elastyczne podejście do rozmaitych wyzwań. W pomoc w realizacji zadania zaangażowała się Pani Ewa Gembalczyk, Pani Agnieszka Ploch, Pani Aleksandra Wengierska, Pani Bożena Papierok oraz Pani Monika Łukoszek.
MIĘDZYGMINNY KONKURS RECYTATORSKI
Tradycją Szkoły Podstawowej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Czernicy jest organizacja konkursów recytatorskich na szczeblu międzygminnym. Tegoroczna edycja była pod hasłem „Wiersze o tematyce zdrowotnej”. Konkurs miał formę prezentacji dowolnego utworu poetyckiego i przeznaczony był dla uczniów klas I-III. Organizatorkami konkursu były panie: Beata Wawoczny – Kloc i Bożena Papierok.