Aktualności
Wyniki konkursu „Jezus mówi …”
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w II Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Jezus mówi” zorganizowanym przez Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej „WOM” w Rybniku.
Konkurs podzielony był na 3 kategorie:
- klasy 1-3 szkoły podstawowej miały za zadanie zrobienie książeczki przedstawiającej treść wybranej przypowieści Jezusa
Spotkanie z pilotem
21 maja uczniowie klas I-III mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z emerytowanym pilotem - panem Wiesławem Dziubą.
Podczas prawie godzinnego spotkania, pan Wiesław opowiadał o początkach swojej kariery w lotnictwie. Wspominał, od czego rozpoczęła się jego wielka pasja. Nie zabrakło opowieści o podróżach, które dzięki wykonywanej profesji, miał okazję odbyć.
Ortograficzni Mistrzowie i Wicemistrzowie w naszej szkole!
22 maja nasi szkolni, ortograficzni specjaliści, wzięli udział w Międzygminnym Konkursie Ortograficznym, organizowanym przez szkołę podstawową w Szczerbicach.
Podczas naszego szkolnego etapu konkursu wyłoniono dwie najlepsze osoby z każdej kategorii wiekowej. W kategorii klas:
I – III reprezentowali nas: Milena Blinda z klasy 2b oraz Eryk Hałas z klasy 3b;
Międzyszkolny Konkurs Plastyczny
Sukces w międzyszkolnym konkursie plastycznym! Z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w naszej szkole został zorganizowany konkurs plastyczny „Świat widziany na niebiesko”. Konkurs był adresowany dla klas IV – VIII. Do udziału w konkursie został zaproszony Zespół Szkolno – Przedszkolny w Adamowicach.
„Bohater literacki z recyklingu”
W szkolnej bibliotece zorganizowany został konkurs literacko-plastyczny zatytułowany „Bohater literacki z recyklingu”. Zadaniem uczniów, biorących udział w konkursie, było stworzenie i zbudowanie wybranej przez siebie postaci książkowej z materiałów, które w większości zostałyby wyrzucone.
Do konkursu zgłosiło się 16 uczniów i każdy z nich wykonał bardzo ciekawą pracę, przez co wybór zwycięzców był nie lada wyzwaniem dla jury.
Lekcja z pszczelarzem
20 maja z okazji Światowego Dnia Pszczół odwiedził naszą szkołę pszczelarz. Uczniowie klas pierwszych i trzecich oraz członkowie koła regionalnego zobaczyli, na czym polega praca w pasiece i poznali narzędzia pracy pszczelarza a także produkty, jakie pozyskuje się z ula.
6Dzieci dowiedziały się, jak wygląda życie w ulu i mogły podziwiać krzątające się pszczoły w przeszklonym ulu pokazowym. Pszczelarz zaznajomił dzieci ze szczegółami życia pszczelego roju, zaprezentował różnice między trutniem, pszczołą robotnicą i pszczelą królową. Wyjaśnił rolę tych owadów w procesie zapylania roślin oraz przybliżył cykl życia pszczoły od jajeczka złożonego przez królową, aż do wylotu z ula. Zdradził również, jak udaje się od tych żądlących owadów pozyskać miód, bez narażania się na bolesne ukąszenia. Na koniec pokazu dzieci miały okazję przymierzyć stroje pszczelarskie oraz posmakować świeżego miodu p
Uczeń z pasją
Tym razem w projekcie "Uczeń z pasją” prezentujemy Nadię Kołodziej - uczennicę klasy VIII.
3Każdą wolną chwilę stara się spędzać - opiekując się swoimi ukochanymi zwierzętami. Jej oddanie i pasja sprawiają, że jest wzorem dla swoich rówieśników. Postawa Nadii pokazuje, jak ważne jest, by podążać za swoimi marzeniami i poświęcać się temu, co się kocha.
Rajd Górska Wiosna
17 maja chętni uczniowie naszej szkoły z klas IV – VIII wzięli udział w pieszej wędrówce na Błatnią. Rajd Górska Wiosna został zorganizowany przez Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze oddział w Rybniku.
11Wędrówkę rozpoczęliśmy w Brennej kierując się czarnym szlakiem. Początek drogi był dość stromy jednak po chwili znaleźliśmy się w lesie, zmieniając szlak na zielony. I ten kolor towarzyszył nam do samego szczytu. Po dotarciu do Schroniska na Błatniej każdy uczestnik rajdu otrzymał los, pod którym kryła się niespodzianka. Na uczniów czekały również konkursy. Dzieci mogły sprawdzić swoją wiedzę w konkursie krajoznawczym, wziąć udział w konkursie strzeleckim czy turnieju darta. Po zmaganiach na uczestników czekało pyszne jedzenie. Pomimo zmiennej pogody w świetnych humorach wróciliśmy tym samym szlakiem do centrum Brennej.
Nagrodzona klasa na lodach
A. Urban
Wycieczka do Kiczyc
8Się zachwyce - bo to Kiczyce!
Klasy drugie bawiły i balowaly!
Dzieci moc uciechy miały! Koleżanko i kolego,
tam poznasz różne rodzaje klocków LEGO,
pobawisz się nimi na podwórku i w budynku,
pyszny obiadek tam zjesz dziolszko i synku...
Place zabaw, przyrody uroki,
przez miekkie klocki wykonasz skoki!
Matematyka na wesoło
Matematyka nie musi być nudna! Przekonali się o tym uczniowie klasy I a. Zagrali oni w grę „Kto szybciej doda wynik”.
1Była zabawa i nauka w jednym. Gry karciane cieszą się ogromną popularnością wśród dzieci. Istnieje wiele pomysłów na wykorzystanie kart w nauczaniu matematyki i nie tylko. Można połączyć przyjemne z pożytecznym.
Koziołek Dyzio i ziołowy ogródek
Słuchając opowieści o koziołku Dyziu, który prowadził swój mały przydomowy ogródek, klasa I a podczas zajęć postanowiła poznać niektóre z ziół leczniczych.
5Uczniowie na początku wysłuchali informacji na temat właściwości leczniczych niektórych z ziół i roślin oraz dowiedzieli się, jaki mają wpływ na nasze zdrowie. Zioła, dzięki takim składnikom, jak na przykład witaminy i olejki eteryczne wspomagają trawienie, łagodzą ból, pomagają w leczeniu różnych dolegliwości. Można je zebrać na łące albo wyhodować w ogrodzie lub nawet w doniczkach w domu. Wśród ziół, które udało się zebrać, były: świeża mięta, rumianek, czystek, morwa biała, ziele świetlika, korzeń koziołka, korzeń cykorii, korzeń omanu, ziele przywrotnika, pięciornik gęsi oraz suszone zioła z żurawiną. Każde dziecko miało okazję napić się herbatki z zebranych ziółek leczniczych.
Ogólnopolski Konkurs „Orzeł Ortograficzny”
Prawdziwe ORŁY z ORTOGRAFII
w Szkole Podstawowej im. H.M. Góreckiego w CzernicyOrtografia to bardzo „trudny orzech do zgryzienia”. Przekonali się o tym chętni uczniowie, którzy wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie „Orzeł Ortograficzny”. Mimo, iż odbył się w pierwszym półroczu, to niedawno dotarły do nas wyniki.
SZKOŁA MYŚLENIA POZYTYWNEGO – KWIECIEŃ
W tym miesiącu zajęliśmy się tematem różnorodności i dostrzegania potrzeb każdego w naszej społeczności szkolnej. Był to czas na docenienie siebie nawzajem, otwieraniu się na ludzi i budowaniu klimatu akceptacji w naszej placówce.
Podczas spotkań z rodzicami wychowawcy mieli możliwość zaprezentowania nagrań przygotowanych przez Instytut Szkoły Myślenia Pozytywnego. Wychowawcy przedstawili rodzicom temat zaburzeń ze spektrum autyzmu oraz kwestię budowania akceptacji dla neuroróżnorodności.
Bąbelkowy zawrót głowy
Klasa I a wykonała swoje niezwykłe doświadczenia z wodą farbą i bąbelkami. Ile było przy tym radości! Dmuchając przez słomkę do kubeczka z wodą, odrobiną farby i płynem do mycia naczyń stworzyli pieniste mniejsze lub większe bańki mydlane. Dzięki temu powstały wielobarwne bańkowe obrazy na kartkach papieru.
Wycieczka Klas Trzecich i Czwartych do Ogrodzieńca
W poniedziałek 06.05.2024r. uczniowie klas trzecich i czwartych wraz z opiekunkami wyruszyli do Ogrodzieńca.
1Pierwszym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie majestatycznych ruin zamku. W atmosferze tajemniczości i historii uczniowie przenieśli się w czasie, odkrywając fascynujące historie rycerzy, królewskich rodów i niezwykłych wydarzeń, które miały miejsce na tym terenie. Podczas eksploracji labiryntów zamkowych murów uczniowie mogli wyobrazić sobie, jak wyglądało życie w średniowieczu i jak ważną rolę odgrywały zamki w ówczesnej społeczności. Po emocjonującej podróży przez historię uczniowie mieli okazję zapoznać się z kolejnym niezwykłym miejscem – Pustynią Błędowską. Ta unikatowa na skalę Polski formacja geologiczna poruszyła zmysły i wyobraźnię naszych młodych podróżników. Po intensywnym dniu pełnym odkryć i wrażeń, uczniowie z zapałem skorzystali z zasłużonej chwili odpoczynk
Międzyklasowy konkurs ortograficzny
W kwietniu w naszej szkole odbył się międzyklasowy konkurs ortograficzny klas młodszych.
Uczniowie wpierw brali udział w eliminacjach klasowych, następnie z każdej klasy troje z najlepszymi wynikami przeszło do rywalizacji między klasami A i B. Tak też udało się wyłonić najlepszych z najlepszych, którzy pojadą reprezentować naszą szkołę na szczeblu międzyszkolnym. Konkurs odbędzie się w szkole w Szczerbicach, a reprezentantami są Milena Blinda z klasy II oraz Eryk Hałas z klasy III. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia! Strzeżcie się od błędów robienia! Niech moc będzie z Wami, w walce z ortograficznymi bykami!
Konkurs biblioteczny
Plakat i regulamin do pobrania: Konkurs_biblioteczny.pdf