Aktualności
„Z kaligrafią za Pan Brat”
Podsumowanie innowacji pedagogicznej w klasie 1a
W I semestrze roku szkolnego 2024/2025 realizowana była w klasie 1a innowacja pedagogiczna „Z kaligrafią za pan Brat”. Jej założeniem było promowanie języka ojczystego, a w szczególności pięknego pisma oraz poprawa jakości pracy szkoły.
8W trakcie zajęć wyrabiano umiejętność czytelnego, estetycznego i poprawnego pod względem ortograficznym, gramatycznym oraz interpunkcyjnym pisania z uwzględnieniem zasad kaligrafii. Naukę pisania kaligraficznego dzieci rozpoczęły ćwiczeniami tzw. dużej i małej motoryki. Wykorzystując gry i zabawy zręcznościowe pracowano nad usprawnieniem pracy palców, ruchów rąk. Każdy uczeń ćwiczył sprawność motoryczną, manualną oraz koordynację wzrokowo – ruchową. Kolejnym etapem w opanowaniu sztuki kaligraficznego pisania były ćwiczenia od prostych wzorów literopodobnych do liter. Po poznaniu przez uczniów schematów
Podziękowania za Talenciaki
Z całego serca dziękujemy za zaangażowanie w zbiórkę Talenciaków! Dzięki Waszej pomocy udało nam się zdobyć fantastyczne nagrody, które już służą naszym uczniom.
W szkolnej świetlicy pojawiły się wygodne pufy, w których dzieci odpoczywają i tworzą swoją własną strefę relaksu po lekcjach. Otrzymaliśmy także klocki konstrukcyjne, rozwijające kreatywność, oraz chusty do ćwiczeń rytmicznych i zabaw, zapewniające mnóstwo radości.
Szkoła Myślenia Pozytywnego – styczeń i luty
Choć edukacja jest podstawowym zadaniem szkoły zgodnie z ustawą o systemie oświaty, to szkoła ma również ogromny potencjał do realizacji innych, równie istotnych zadań, które wzbogacają życie społeczności szkolnej. Obejmuje to organizację zajęć dodatkowych, zajęć z pomocy psychologiczno – pedagogicznej, kółek zainteresowań, projektów kulturalnych, sportowych czy działań na rzecz społeczności lokalnej i środowiska. W realizacje zadania w miesiącu styczniu oraz lutym zaangażowała się Pani Bożena Papierok oraz Pani Aleksandra Wengierska.
Pudełko ze szpatułek
Uczniowie klas V poznali rodzaje drewna i materiałów drewnopodobnych. Wreszcie nadszedł czas na wykonanie czegoś przydatnego - pudełko na skarby.
Beata Wawoczny-Kloc
Spektakl „Detektyw Pozytywka”
4 marca uczniowie klas 1-3 wraz z wychowawcami wybrali się do Rydułtowskiego Centrum Kultury w i obejrzeli spektakl pt.: „Detektyw Pozytywka”. Aktorzy Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia zaprosili widzów na spotkanie z detektywem, właścicielem agencji „Różowe okulary”, który w zabawny i ciekawy sposób pokazał dzieciom jaką moc ma umiejętność logicznego myślenia i ile można zyskać będąc spostrzegawczym. Zwrócił także uwagę na to, jak ważna jest w życiu dobra pamięć i zdolność kojarzenia faktów.
Konkurs plastyczno–fotograficzny „Pory roku”
Uczestnicy koła plastycznego Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej przy Szkole Podstawowej w Czernicy odnieśli kolejny sukces. W powiatowym konkursie plastyczno – fotograficznym „Pory roku” nagrodę przyznano Marcelinie Korbel. Wyróżnienie otrzymali: Natalia Święty, Alicja Szmatłoch i Szymon Bednorz.
Rekrutacja 2025/2026
REKRUTACJA DO KLASY PIERWSZEJ
Szkoły Podstawowej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Czernicy na rok szkolny 2025/26
od 3 marca 2025 r.
Poniżej zamieszczono Regulamin Rekrutacji i formularze związane z rekrutacją.
Prosimy o pobranie odpowiednich dla kandydata formularzy, uzupełnienie, podpisanie przez obojga rodziców/opiekunów prawnych i dostarczenie do szkoły w opisanej kopercie lub przesłanie skanu podpisanych formularzy za pośrednictwem poczty elektronicznej spczernica@gaszowice.pl
Formularze w wydruku wraz z załącznikami będą dostępne również w organizerach przy wejściu do szkoły.
"Szkolna Plota" - co w redakcji piszczy?
Nasza niewielka redakcja wypuściła dwa kolejne numery szkolnej gazetki. Ciągle poszukujemy treści, które będą interesowały naszych czytelników. Tematem ostatniego numeru 2024 roku był słownik gwary młodzieżowej, w tym wydaniu znajdziecie również wywiad z Panem Andrzejem Urbanem.
2Natomiast nasz najświeższy numer skupia się głównie na wywiadzie z Panią Dorotą Malon, której bardzo dziękujemy za otwartość i gotowość do rozmowy. Kolejne wydanie "Szkolnej Ploty" planujemy w całości poświęcić tematyce sportowej.
Szkolne walentynki
14 lutego to zawsze dzień pełen pozytywnych emocji. Nie zabrakło ich też w naszej szkole. Poczta walentynkowa miała pełne ręce roboty, a skrzynka z walentynkami pękała w szwach. Dostarczenie wszystkich kartek było nie lada wyzwaniem, ale cały Samorząd Uczniowski ma nadzieję, że udało się wywołać w tym szczególnym dniu uśmiech na niejednej twarzy.
Bezpieczne ferie
W dniu 11 lutego 2025 r. naszą szkołę odwiedziła pełniąca obowiązki sierżanta, Pani Katarzyna Bujko z Komisariatu Policji w Gaszowicach. Tematem przewodnim spotkania było bezpieczeństwo dzieci i młodzieży podczas zimowego wypoczynku. Policjantka przypomniała uczniom o bezpiecznych zachowaniach na drodze. Przestrzegała przed urządzaniem ślizgawek na skutych lodem stawach i rzekach. Przypominała, że zjazdy na sankach mogę odbywać się tam, gdzie górki nie kończą się na ruchliwych drogach lecz w bezpiecznych miejscach. Przypomniała, że uczniowie powinni zachować czujność podczas korzystania z Internetu, żeby podczas zawierania nowych znajomości w Internecie pamiętali, że nie wszyscy są tymi, za których się podają.
Aktorskie przedstawienie pt.: „Śniadanie Grzesia”
Uczniowie klasy 1b pod kierunkiem wychowawczyni zaprezentowali swoje umiejętności „aktorskie” w przedstawieniu pt.: „Śniadanie Grzesia”, które zostało przygotowane na podstawie wiersza Małgorzaty Strzałkowskiej.
Mali artyści wcielając się w role, na poważnie i wesoło przekazali widzom rady dotyczące kulturalnego zachowania się przy stole oraz jedzenia zdrowych produktów. Przedstawienie dobyło się 12 lutego. Najpierw mali aktorzy zaprezentowali się przed rodzicami, dziadkami i innymi członkami rodziny, następnie występ z zainteresowaniem obejrzały dzieci z klas młodszych. Dziękujemy za miłe przyjęcie i brawa!
Opłata za obiady
Informujemy, że kwota opłaty za obiady za miesiąc luty
wynosi 10 dni x 8 zł = 80 zł.Informacje na temat odliczeń zostały rozesłane poprzez e-dziennik.
Wpłaty należy dokonać w terminie
do 25 lutego 2025 r.Nr rachunku: 28 8470 0001 2001 0051 5168 0004.
W tytule: Imię i nazwisko dziecka, klasa, dopisek: „opłata za obiady”
Dzień Bezpiecznego Internetu
W dniach 11-14 lutego 2025 roku w Szkole Podstawowej w Czernicy odbyły się obchody Dnia Bezpiecznego Internetu. W wydarzeniu uczestniczyły dzieci z klas 1-3, które pod czujnym okiem swoich wychowawców zgłębiały tajniki bezpiecznego korzystania z Internetu.
Nauczyciele w ciekawy i przystępny sposób przedstawili uczniom zasady cyberbezpieczeństwa, korzystając z przygotowanych przez OSE materiałów oraz własnych pomysłów dydaktycznych. Dzieci dowiedziały się m.in., jak chronić swoje dane w sieci, unikać zagrożeń oraz rozpoznawać potencjalne niebezpieczeństwa.
Karnawałowe faworki
W lutym na zajęciach regionalnych dzieci uczyły się robić faworki. Przygotowanie ciasta, formowanie i smażenie chruścików to zadanie niełatwe, jednak nasi młodzi kucharze świetnie radzili sobie w kuchni. Wspaniały zapach smażonego ciasta roznosił się po niemal wszystkich zakamarkach szkoły. Na zakończenie wszyscy z wielkim apetytem „pałaszowali” upieczone pyszności.
III Wojewódzki Konkurs Plastyczny "Jezus czyni..."
Zachęcamy wszystkich uczniów do udziału w III Wojewódzkim Konkursie Plastycznym "Jezus czyni...". Prace można przekazywać p. Eugenii Boczek lub p. Patrykowi Ślęczka do 21 marca 2025 r.
Regulamin: Regulamin.pdf
Wyjazd do teatru
My jeszcze poczuliśmy świąteczną magię! - wyjazd klas siódmych do teatru
Mimo, że już dawno minęły święta Bożego Narodzenia, to siódmoklasiści mieli okazję poczuć jeszcze świąteczny klimat.
7 lutego klasy 7a i 7b wraz ze swoimi opiekunkami wybrały się do Rydułtowskiego Centrum Kultury na spektakl teatralny „Opowieść wigilijna”. Historię Ebenezera Scrooge’a zna chyba każdy z nas.
Kaligraficzne esy – floresy
W ramach projektu „Polak ma essę 2” klasa Va realizowała kolejne zadanie o nazwie „Kaligraficzne esy – floresy”.
8Podczas zajęć uczniowie kształtowali umiejętność tworzenia liter z liściastym ornamentem. Dodatkowym utrudnieniem były używane do tego narzędzia: stalówki ścięte i typu flex w drewnianych obsadach. Uczniowie zgodnie stwierdzili, że współczesne długopisy i pióra są o wiele prostsze w obsłudze. Wypróbowywali również pisaki kaligraficzne, brush peny i pisaki do tradycyjnej kaligrafii chińskiej.
Lekcje
Czwartek 24.04.2025Liczba wizyt
liczba odwiedzin: 1216508Galeria zdjęć
brak danychKalendarz
brak danychNasz Facebook