Rok szkolny 2021/22
Innowacja w klasie I b
Innowacja realizowana w klasie Ib w roku szkolnym 2021/2022 to Międzynarodowy Projekt Edukacyjny Kreatywne Prace Plastyczne. Jej celem jest zaspokajanie naturalnej potrzeby tworzenia sztuki, wyzwalanie ekspresji twórczej, wspieranie harmonijnego rozwoju oraz kreatywności dzieci poprzez działania plastyczne. Organizatorem projektu jest autorka bloga Kreatywne Prace Plastyczne. Projekt składa się z zadań zaproponowanych przez organizatora. Każde zadanie projektowe polega na tym, że minimum raz w miesiącu (od września do maja) nauczyciel wybiera jeden konkretny pomysł z bloga KREATYWNE PRACE PLASTYCZNE i realizuje inspirowane nim zajęcia plastyczne. Nauczyciel posiada pełną autonomię w zakresie wyboru propozycji spośród wszystkich postów zawartych na blogu - bieżących lub archiwalnych, kieruje się zapisami podstawy programowej, aktualną tematyką, porą roku. Organizator nie wyznacza zadań. Realizujący może wybrać dowolną pracę lub zabawę plastyczną a także dowolną propozycję także spośród postów o zabawach plastycznych, ekoplastycznych, leśnych, wiosennych itp. Podczas realizacji projektu wychowawca skupi się głównie na zapewnieniu dzieciom spokoju, bezpieczeństwa i akceptacji, optymalnej ilości czasu, wolnego dostępu do różnorodnych materiałów i narzędzi plastycznych, wywołaniu odpowiedniej atmosfery, wprowadzeniu w temat, inspiracji, rozmowie, zabawie, eksperymentowaniu z materiałami i twórczym procesie, nie zaś wyłącznie na efektach końcowych. Jedyną formą oceniania jest pozytywna informacja ustna lub opisowa. Po zajęciach (w dogodnym dla siebie czasie) nauczyciel przesyła notatkę wg podanego wzoru i zamieszcza ją w komentarzu pod banerem z napisem Międzynarodowy Projekt Edukacyjny KREATYWNE PRACE PLASTYCZNE. Baner jest zawsze przypięty u góry na str. FB organizatora. Ewaluacja innowacji będzie prowadzona na bieżąco poprzez kontrolowanie nabytych umiejętności uczniów. Po zakończeniu programu innowacji w celu poznania efektów pracy i wyciągnięcia wniosków na przyszłość, ewaluacji zostaną poddani także rodzice uczniów.
Bożena Papierok
Innowacja w klasie II b
„SMACZNIE, ZDROWO I KOLOROWO”
Innowacja „Smacznie, zdrowo i kolorowo” obejmie uczniów oraz rodziców klasy II b. Zajęcia odbywają się od września 2021 r. do czerwca 2022 r. w ramach zajęć pozalekcyjnych w wymiarze 1 godziny tygodniowo.
Prawidłowe żywienie ma ogromny wpływ na zdrowie i rozwój nie tylko dzieci ale i dorosłych. Jednak to, jak będzie wyglądało nasze życie, czy będziemy zdrowi, sprawni fizycznie, zależy od nabywania prawidłowych nawyków żywieniowych i zdrowotnych już od najmłodszych lat. Bardzo ważne jest zatem promowanie zdrowego trybu życia, przyswajanie przez dzieci oraz dorosłych prawidłowego odżywiania, zachęcania do próbowania nowych potraw oraz dbania o własne ciało. Innowacja pedagogiczna została przygotowana właśnie po to, aby pokazać dzieciom zalety świadomego, zdrowego odżywiania się, nauczyć dokonywania właściwych wyborów, by wybierały to, co zdrowe i odżywcze, a nie kolorowy, szkodliwy produkt często widziany w interesujących reklamach czy na sklepowych półkach pełnych słodko – słonych zapachów. Jednym słowem – kształtujmy razem, każdego dnia prawidłowe nawyki żywieniowe w Nas i naszych dzieciach.
Katarzyna Mandrysz
Innowacja pedagogiczna w klasie III b
Zdawałoby się, iż tradycyjne pisanie listów przeszło do lamusa. W dobie telefonów komórkowych i komputerów pisanie tradycyjnych listów staje się coraz rzadsze, a maile i sms-y zastępują kartkę i długopis.
Jednak nasi uczniowie z klasy III b biorą udział w innowacji pedagogicznej „Dzieci listy piszą”. Jest to zadanie niełatwe, gdyż list wymaga właściwej formy i oprawy, ale niewątpliwie stanowi olbrzymi walor kształcący. Przez cały rok szkolny 2021/2022 uczniowie korespondują z uczniami klas III z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Świeciu i Szkoły Podstawowej z miejscowości Stromiec na Mazowszu. Dzieci bardzo chętnie piszą listy i z wielką niecierpliwością oczekują na odpowiedź.
Klaudia Doleżych
Innowacja w klasie IV a
„Śląsk moim miejscem na ziemi” to innowacja, dzięki której uczniowie zostaną zapoznani z ich regionem, własną kulturą. Dzięki zastosowaniu różnych metod i form pracy uczniowie będą mieli okazję poznać bliżej gwarę śląską, wierzenia, tradycje i zwyczaje związane z naszym regionem. Będzie to rozwijanie w każdym dziecku poczucia własnej tożsamości regionalnej.
Innowacja będzie związana z językiem polskim. Poprzez te zajęcia uczniowie będą ćwiczyć np. czytanie czy odmianę czasowników.
Zajęcia będą się odbywały raz w tygodniu od września 2021 do czerwca 2022. W ramach tej innowacji zostanie przeprowadzony klasowy konkurs recytatorski a także wycieczki tematyczne, związane ze Śląskiem.
Monika Drąg
Innowacja w klasach V
„Wierszoteka młodego człowieka” – celem tej innowacji ma być zachęcenie uczniów do polubienia się nieco z poezją.
Innowacja będzie związana z językiem polskim. Poprzez te zajęcia uczniowie będą ćwiczyć np. analizowanie treści wiersza czy szukanie ukrytego znaczenia.
Zajęcia będą się odbywały raz w tygodniu od września 2021 do czerwca 2022.
Każdy uczeń będzie się mógł pochwalić swoimi ulubionymi tomikami wierszy, być może ktoś nawet pisze swoje teksty. Poprzez te zajęcia będzie kształtowany ten warsztat pisarski, jednocześnie nie zmuszając nikogo do pisania wierszy.
Podsumowaniem innowacji będzie wręczenie w czerwcu każdemu uczestnikowi jego własnego tomiku wierszy.
Monika Drąg
Innowacja z wychowania fizycznego w kl. VII
– gimnastyka artystyczno-akrobatyczna.
Wszelkie formy aktywności muzyczno – ruchowej cieszą się wśród dziewcząt i chłopców dużym zainteresowaniem. Grupy zainteresowane ćwiczeniami przy muzyce oraz gimnastyką sportową i artystyczną będą podnosić swoją sprawność fizyczną, kształtując jednocześnie estetykę ruchów, piękna sylwetkę i poczucie rytmu.
Wybierając tę formę zajęć kierowałam się zarówno zainteresowaniami i predyspozycjami uczniów jak i warunkami jakimi dysponuje szkoła. Celem innowacji jest: zakorzenienie w uczniach odpowiedzialności za własne ciało i kondycję fizyczną oraz wyzwolenia potrzeby dbałości o nie. Pogłębienie wiedzy i umiejętności dotyczącej prawidłowej postawy ciała. Wzrost siły i wytrzymałości tkanki mięśniowej, redukcja zbędnej tkanki tłuszczowej, zwiększenie wydolności krążeniowo- oddechowej, stymulacja układu odpornościowego. Redukcja stresu i umiejętności relaksacji, wzrost motywacji do działania na rzecz siebie i innych. Integracja zespołu klasowego, akceptacja innych, rozwijanie asertywności. Kształtowanie gibkości, koordynacji ruchowej, poczucia rytmu oraz wyczucia własnego ciała.
Zenobia Mrozek