Rok szkolny 2019/20
Innowacja „W tajemniczym świecie zjawisk przyrodniczych” - Ilona Paluch
Innowacja „W tajemniczym świecie zjawisk przyrodniczych” przeznaczona jest dla uczniów klasy VIb, zainteresowanych zjawiskami zachodzącymi w otaczającym nas świecie oraz chcących poszerzyć swoją wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych. Realizowana będzie podczas zajęć pozalekcyjnych koła przyrodniczo – eksperymentalnego, w wymiarze jednej godziny tygodniowo. Aby proces nauczania przyniósł pożądane efekty, a przede wszystkim był ciekawy dla ucznia, zajęcia będą miały charakter obserwacyjny i doświadczalny. Samodzielne wykonanie prostych doświadczeń i eksperymentów, określenie ich wyników i sformułowanie wniosków pozwolą na zwiększenie zainteresowania uczniów wprowadzanymi zagadnieniami. Zajęcia odbywać się będą w sali przyrodniczej oraz poza salą lekcyjną podczas wycieczek i zajęć terenowych.
Innowacja „Polska to taka kraina, która w sercu się zaczyna”- Kamila Dobrowolska
Dla małego dziecka pojęcia „Patriotyzm”, „Ojczyzna” są pojęciami zbyt abstrakcyjnymi, aby dzieci mogły pojąć w pełni ich całokształt. Zanim więc ukształtuje się właściwa postawa wobec ojczyzny jako całości musimy wyrobić u dzieci przywiązanie do szczegółowych elementów takich jak: symbole narodowe, obyczaje, obrzędy, znajomość legend polskich, sławnych ludzi, znajomość pieśni i wierszy patriotycznych, przywiązania do ojczystej przyrody. Wszystkie te elementy są przekazywane uczniom między innymi poprzez realizację programu wychowawczo-profilaktycznego. Musimy jednak pamiętać, że małe dziecko uczy się poprzez naśladownictwo dorosłych przede wszystkim rodziców. Wspólne działania rodziców i dzieci nie tylko pozwalają na zacieśnienie więzi rodzinnych, poczuciu przynależności do rodziny, ale też kształtują właściwe nawyki i postawy, które będą procentowały w dorosłym życiu. W innowacji biorą udział uczniowie klasy III a oraz ich rodzice. Innowacja opiera się na twórczych i aktywizujących działaniach, mających na celu rozwój postaw patriotycznych związanych z tożsamością kultury narodowej oraz rozbudzanie szacunku i poczucie dumy wobec dorobku minionych pokoleń. Zajęcia odbywać się będą od września 2019r. do czerwca 2020r. Innowacja będzie realizowana w ramach zajęć pozalekcyjnych w wymiarze 1 godziny tygodniowo.
Innowacja „Myślę logicznie, działam praktycznie” - Bernadeta Starzyńska
Innowacja „Myślę logicznie, działam praktycznie” to cykl zajęć, podczas których uczniowie będą mogli wykazać się w niekonwencjonalny sposób wiedzą matematyczną, przyrodniczą i informatyczną. Innowacyjność zajęć będzie polegała na propagowaniu idei nauki przez działanie oraz wykorzystaniu najbardziej efektywnej metody nauczania, jaką jest projekt edukacyjny.
Głównym celem projektu jest umożliwienie młodym uczniom nauki podstaw programowania i matematyki poprzez doświadczenie, które jest najbardziej naturalnym sposobem dojścia do wiedzy. Zajęcia rozbudzają zainteresowania przedmiotami ścisłymi: matematyką, przyrodą, informatyką oraz rozwijanie postawy twórczej uczniów. Uczniowie klasy 2a zapoznali się z nowymi urządzeniami mobilnymi - tabletami, poznali zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Uczniowie poznali już pierwszy język programowania Scratch Junior jako edytor grafiki, narzędzie do tworzenia prezentacji oraz sterowania obiektem po ekranie. Natomiast rozwijanie umiejętności matematycznych jest wspierane poprzez wykorzystanie różnorodnych aplikacji, portali edukacyjnych i ćwiczeń interaktywnych. W innowacji biorą udział uczniowie klasy II a. Innowacja opiera się na twórczych i aktywizujących działaniach. Zajęcia odbywać się będą od września 2019r. do czerwca 2020r. Innowacja będzie realizowana w ramach zajęć pozalekcyjnych w wymiarze 1 godziny tygodniowo.
Innowacja „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki” – Bożena Papierok
Innowacja jest adresowana do uczniów klasy II b. W dobie dzisiejszych czasów, gdzie prym wiodą gry komputerowe i smartfony, bardzo ciężko jest zachęcić dzieci do czytania książek, a tym bardziej lektur. Aby zminimalizować problem i zainspirować dzieci do czytania, od października 2019 r. wprowadzam do swojej klasy projekt edukacyjny autorstwa Honoraty Szaneckiej, upowszechniający czytelnictwo wśród uczniów klas I-III, którego założeniem jest zachęcenie dzieci do czytania książek poprzez aktywną działalność edukacyjną. Innowacja opiera się na zmianie sposobu omawiania czytanych lektur szkolnych, na zaangażowaniu uczniów w aktywne działania oraz na upowszechnianiu czytelnictwa wśród dzieci poprzez atrakcyjne formy pracy z tekstem. Zajęcia będą realizowane w poszczególnych miesiącach od września do maja w wymiarze 1 godz. tygodniowo w ramach godziny do dyspozycji. Materiały do prowadzenia zajęć pochodzić będą z zasobów własnych szkoły.
Uczniowie klasy II b w ramach innowacji „Czytam z klasą lekturki spod chmurki” zakończyli realizację I MODUŁU ogólnopolskiego projektu FIKUŚNE LEKTURKI SPOD CHMURKI. Po obejrzeniu filmu wprowadzającego ulepili kolorowe Czytusie. Następnie, po wybraniu lektury „Dzieci z Bullerbyn”, którą samodzielnie przeczytali, przystąpili do uzupełniania i kolorowania pierwszych stron Lekturnika. W klasie przygotowali kącik czytelniczy zachęcający do czytania ciekawych książek. Dalszym zrealizowanym zadaniem było wykonanie kolorowych i bardzo pomysłowych zakładek do książki. Dzieci zbudowały również zagrody znajdujące się w wiosce Bullerbyn. Na koniec, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia drugoklasistów zaszczyciła swoją obecnością pani bibliotekarka, która przeczytała wszystkim rozdział opowiadający o tym, jak dzieci z Bullerbyn obchodzą Gwiazdkę. Praca z lekturą i Lekturnikiem była dla uczniów świetną przygodą.
Czytam_z_klasa_POTWIERDZENIE_Modul_I.pdf
Innowacja „Fitness w podstawówce" - Zenobia Mrozek
Celem wprowadzenia innowacji jest podniesienie poziomu sprawności fizycznej oraz świadomości dzieci w szkole podstawowej. Uczniowie biorąc udział w takich zajęciach rekreacyjnych, zdobędą wiedzę oraz podniosą swoją sprawność. Efektem wprowadzonej innowacji będzie indywidualna kontynuacja systematycznego uprawiania wybranej formy aktywności fizycznej.
Zdrowie dla człowieka jest jednym z najważniejszych życiowych priorytetów.
Warunkiem dobrego zdrowia jest odpowiednia sprawność fizyczna, dobre samopoczucie, umiejętności współdziałania w grupie, praca nad własną osobowością oraz odpowiednia dieta. Obserwując dzieci w wieku szkolnym mam wrażenie, że ze z roku na rok ich sprawność fizyczna jest coraz gorsza. Dzieci uczące się w szkole podstawowej posiadają pewną wiedzę oraz umiejętności w zakresie dbania o własne zdrowie. Rozumieją, że człowiek przez całe życie powinien dbać o kondycję.
W okresie dojrzewania zaczynają mocniej interesować się swoją sylwetką oraz zdrowym stylem życia. Często rozpoczynają swoją przygodę z różnego rodzaju formami rekreacji ruchowej, które określa się wspólną nazwą fitness. Na zajęciach wychowania fizycznego nie zawsze wystarczy czasu na rozwijanie tematu związanego z fitness, dlatego postanowiłam wprowadzić innowację pedagogiczną „Fitness w podstawówce" dla uczniów klas piątych.
Myślę, że opracowana przeze mnie innowacja wzbogaci i poszerzy wiedzę uczniów na temat zdrowia oraz aktywnego funkcjonowania w życiu. Przyczyni się do poprawy sprawności fizycznej, która jest fundamentalną we współczesnym świecie.
Innowacja pedagogiczna „Mali korsarze” – Patrycja Czeszyk
W innowacji biorą udział uczniowie klasy III b. Innowacja opiera się na twórczych i aktywizujących działaniach, mających na celu doskonalenie umiejętności matematycznych – kodowanie, polonistycznych – opisy, instrukcje, rymowanki, słuchanie baśni. Zajęcia będą też częściowo odnosić się do pojęć z zakresu przyrody i geografii.
Przez uczestnictwo w zajęciach uczniowie zaznajomią się z zasadami „Gry w statki”, co będzie motywem przewodnim. Co za tym idzie będą kontynuować i poszerzać zdolności z zakresu programowania, kodowania i dekodowania informacji. Ponadto będą mieli możliwość wymyślenia własnych zasad gry i doskonaleniu umiejętności tworzenia instrukcji oraz jej zapisywania. Będą zatem doskonalić również swoje umiejętności z zakresu edukacji polonistycznej. Dodatkowo zostaną wprowadzone do zajęć elementy geografii. Uczniowie będą poznawać, gdzie na mapie świata znajdują się poszczególne morza i oceany, po których będą „podróżować”. Zajęcia będą doskonalić w uczniach umiejętności logicznego i strategicznego myślenia. Korzystanie z pozyskanych umiejętności w życiu codziennym. Przewidywanie określonego biegu spraw poprzez wnikliwą analizę aktualnej sytuacji Będzie to też pożyteczne spędzanie czasu, dające satysfakcję z odniesionych sukcesów. Podniesie również poziom umiejętności współpracy w grupie oraz odpowiedzialności za pracę własną i grupy. Zajęcia odbywać się będą od września 2019 r. do czerwca 2020 r. Innowacja będzie realizowana w ramach zajęć pozalekcyjnych w wymiarze 1 godziny tygodniowo.
Innowacja „W empatii siła – odkrywamy świat wartości” – Aleksandra Kuśnierek
Podstawową przyczyną wprowadzenie innowacji jest chęć przybliżenia uczniom takich wartości jak: empatia, altruizm, odpowiedzialność i otwartość na potrzeby innych. Żyjemy w czasach kiedy tempo życia, pośpiech i stres często nie są sprzymierzeńcami naszej wrażliwości. Dlatego ważne jest, aby pokazać dzieciom, że warto być uważnym wobec potrzeb innych ludzi i rozwijać w nich fundamentalne wartości, które kształtują nas jako ludzi.
W związku z powyższym uczniowie pogłębią swoją wiedzę na tematy związane z prawem ludzi do szczęścia, rozwoju, edukacji, zdrowia i bezpieczeństwa bez względu na obyczaje, kulturę, kolor skóry i język. Uczniowie na podstawie przykładów z różnych krańców świata dowiedzą się, jak pomagać innym w najbliższym otoczeniu.
Innowacja będzie realizowana w kl. Va na zajęciach z wychowawcą.
Innowacja „Tęczowe bajki” – terapeutyczna rola bajki – Aleksandra Tkocz
Innowacja jest realizowana na zajęciach z wychowawcą w klasie IV, jeden raz w miesiącu (razem 9 lekcji). Tematy są realizowane od września 2019 do czerwca 2020.
Bajki to najbliższe dziecku utwory, w których świat realny miesza się z fantastycznym i razem tworzą zrozumiałą rzeczywistość. Dziecko zapoznaje się w nich z sytuacjami wzbudzającymi niepokój oraz znajduje cudowne rozwiązanie problemów. Bajki napisane przez panią Aleksandrę Tkocz są nazwane „Tęczowymi”, ponieważ występują w nich kolorowe istoty baśniowe – skrzaty, wróżki, smoki, elfy, rusałki. Wszystkie te postaci są przyjazne dla ludzi.
Adaptacja dziecka do kolejnego poziomu edukacyjnego, przystosowanie się do zasad i norm panujących w szkole, lęki i obawy wieku dorastania, problemy emocjonalne związane z życiowymi komplikacjami –to wszystko sprawia, że dziecko często czuje się zagubione. Podobnie dzieje się, kiedy w rodzinnym otoczeniu dziecka zdarzają się lub trwają sytuacje, z którymi dziecku jest trudno sobie poradzić (wyjazd jednego z rodziców, choroba, wypadki, utrata wiary w swoje możliwości, przerost oczekiwań dorosłych). W tych sytuacjach dziecku bardzo często towarzyszy lęk, niepewność, strach. Dzieci czasem nie znają sposobów radzenia sobie z takimi emocjami. Aby pomóc takim dzieciom, pomóc zrozumieć im trudności i problemy, jakie je otaczają, pomóc im zaakceptować nowe sytuacje oraz swoją rolę w tym wszystkim, stworzono innowację, która pomoże łatwiej poradzić sobie w niekomfortowych sytuacjach.
Jedną z niewielu metod redukujących lęk, niepewność i strach u dzieci jest bajkoterapia. Dodatkowym działaniem niwelującym negatywne emocje, a budującym pozytywne, są scenki dramowe, pantomimiczne, z udziałem kukiełek, wywiady z bohaterami bajek, szukanie właściwej ścieżki muzycznej. Ma to na celu wzmocnienie więzi rodzinnych, koleżeńskich i szkolnych.
INNOWACJA „FITNESS W PODSTAWÓWCE” - Zenobia Mrozek
Zdrowie dla człowieka jest jednym z najważniejszych życiowych priorytetów. Warunkiem dobrego zdrowia jest odpowiednia sprawność fizyczna, dobre samopoczucie, umiejętności współdziałania w grupie, praca nad własną osobowością oraz odpowiednia dieta. Aby o to wszystko zadbać uczniowie kl. Va, Vb, Vc podczas zajęć wychowania fizycznego zapoznali się z nową, ciekawą formą ruchu jaką jest fitness. Odbyły się zajęcia na stepach, z hantlami, z gumami. Dzieci rozumieją, że człowiek przez całe życie powinien dbać o kondycję. Dzieci z radością wykonywały także ćwiczenia Pilatesa, które również bardzo korzystnie wpływają na rozwój młodego organizmu. Wymienione przybory można zakupić do naszych domów i wykorzystywać w każdej wolnej chwili do prostych, nieskomplikowanych ćwiczeń. Ćwiczenia z nimi dają odprężenie i redukują stres, wyzwalają radość i satysfakcję. Warto więc ćwiczyć choćby 15 min dziennie a efekty będą zauważalne już po krótkim czasie. W dalszej części prowadzonej innowacji będziemy jeszcze wykonywali ćwiczenia z hula-hopem, skakankami, laskami gimnastycznymi. Będzie atrakcyjnie i sportowo.
Nasze zajęcia są bardzo przyjemne i zdobyły uznanie nawet u szkolnych piłkarzy.:)
Klasa 2b w roku szkolnym 2019/2020 realizowała innowację pedagogiczną pod hasłem: CZYTAM Z KLASĄ LEKTURKI SPOD CHMURKI. Był to ogólnopolski – wspaniały projekt, dzięki któremu uczniowie mogli się zagłębić w cudowny świat literatury dziecięcej. Wszystkim dzieciom i ich rodzicom należą się wielkie brawa za wspaniałe pomysły, kreatywność i wyobraźnię. Ostatni moduł projektu realizowaliśmy zdalnie, ale to nie przeszkadzało w doskonaleniu umiejętności czytania oraz świetnej zabawie. Było ciekawie, wesoło i kolorowo. Uczniowie z zainteresowaniem i zaangażowaniem pracowali nad kolejnymi zadaniami projektu. Jak zawsze starali się by jak najlepiej wypaść i aktywnie uczestniczyć w innowacji. Jestem dumna ze swoich wychowanków i dziękuję im za wspaniałe prace, za wspólną edukacyjną przygodę w rozwijaniu umiejętności czytania i kształtowania nawyku obcowania z książką. Za wsparcie i zaangażowanie jestem wdzięczna rodzicom drugoklasistów. Bez nich, w obecnej sytuacji niemożliwa byłaby realizacja przedsięwzięcia.
Bożena Papierok