Projekty zagraniczne
Cypr
W ramach projektu „Poznajemy europejski kraje i ich obyczaje” nie odwiedziliśmy tylko Malty, ale również inne kraje, takie jak na przykład Cypr. 20 lipca w składzie nauczycieli: Monika Łukoszek, Patryk Ślęczka oraz Martyna Skorupa wyruszyliśmy na naszą cypryjską przygodę. Chociaż termin wylotu przypadł na czas globalnej awarii, to cały lot przebiegł bez najmniejszego problemu i już po południu zameldowaliśmy się w Limassol, w którym zostaliśmy aż do 3 sierpnia.
5No dobrze, ale jak to było na tym Cyprze? Nasze zajęcia odbywały się w szkole Bayswater Cyprus, gdzie pierwszego dnia przekazano nam wszystkie najważniejsze informacje. Dowiedzieliśmy się jak będzie wyglądało nasze uczestnictwo w zajęciach, poznaliśmy poziom grupy, do której trafiliśmy, przekazano nam też informacje na temat dodatkowych atrakcji, przygotowanych dla nas przez szkołę. Tego dnia musieliśmy dokonać niejako zamiany miejsca i na nowo zostać uczniami, którzy uczęszczali na zajęcia, ale o tej niecodziennej dla nas sytuacji uczniowie dowiedzą się na lekcjach. Nasze grupy zajęciowe przez dwa tygodnie pełniły funkcję naszej klasy, a osoby, które tam spotkaliśmy były bardzo koleżeńskie, ale przede wszystkim pomocne. Poznaliśmy studentów z Hiszpanii, Włoch, Słowacji, Węgier czy Czech. Różnorodność grupy sprawiła, że nie tylko doskonaliliśmy nasze umiejętności językowe, ale również poznaliśmy zwyczaje i tradycje innych krajów. Kurs składał się z dwóch modułów, pierwszy moduł skupiał się na kompetencjach językowych, takich jak rozumienie ze słuchu, pisanie i czytanie. Natomiast drugi moduł był nastawiony tylko i wyłącznie na mówienie, które było najistotniejszym aspektem całej nauki. Kurs miał za zadanie doskonalić nasze kompetencje wypowiadania się i rozumienia języka mówionego. Po całym tygodniu nauki, w piątki, czekał nas test, który sprawdzał naszą wiedzę.
W trakcie wyjazdu mieliśmy również czas, żeby pozwiedzać i zobaczyć atrakcje Cypru:
- Rejs na Błękitną Lagunę,
- Skałę Afrodyty,
- Łaźnie Afrodyty,
- Plantacje Bananów,
- Wrak Statku Euro III
Mogliśmy też skosztować cypryjskiej kuchni, która jest mixem kuchni greckiej, smaków Bliskiego Wschodu i Wielkiej Brytanii. Specjałami są: Koupepia, czyli grecka wersja polskich gołąbków, stifado, czyli mięsna potrawa, przygotowywana najczęściej z baraniny lub wołowiny, musaka czy souvlaki.
Ostatniego dnia otrzymaliśmy certyfikaty potwierdzające odbycie przez nas kursu językowego. Pożegnaliśmy się z naszymi lektorami oraz koleżankami i kolegami z grupy i tym samym nasz cypryjski pobyt dobiegł końca.
Martyna Skorupa