Malta
Pierwsza w historii szkoły mobilność zagraniczna nauczycieli
W dniach między 22 czerwca, a 6 lipca 2024 r., grupa nauczycieli Szkoły Podstawowej im. H. M. Góreckiego w Czernicy uczestniczyła w kursie językowym organizowanym przez szkołę Easy school of languages na Malcie.
Mobilność nauczycieli była możliwa dzięki otrzymanemu dofinansowaniu z projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry edukacji szkolnej” w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS), współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Tematyka kursu skupiała się na budowaniu umiejętności skutecznej komunikacji w języku angielskim. W tym celu, w ramach zajęć równomiernie rozwijane były wszystkie najważniejsze funkcje języka: mówienie, rozumienie ze słuchu, pisanie i czytanie. Podczas kursu duży nacisk położony był na doskonalenie płynności wypowiedzi i rozumienia języka mówionego. Grupy zajęciowe były bardzo zróżnicowane. Poznaliśmy studentów m.in. z Mozambiku, Włoch, Kolumbii, Burkina Faso, Węgier, Białorusi i Niemiec. Poza codzienną nauką był także czas na zwiedzanie wyspy, poznawanie lokalnej kultury i przyrody, oglądanie zabytków i pięknych wysp. Mieliśmy okazję, by zobaczyć i zwiedzić:
- Górne Ogrody Barakka,
- wyspę Gozo, jej stolicę Victorię,
- Popeye Village – bajkową wioskę Papaja na Malcie,
- Konkatedrę św. Jana z arcydziełem Caravaggio pt. „Ścięcie św. Jana Chrzciciela”,
- Mdinę,
- wioskę rybacką Marsaxlokk
Kulinaria na Malcie to osobny i obszerny temat. Specjalnościami są tu pastizzi, fenek czy gulasz z ośmiornicy. Na śródziemnomorski upał skuteczny jest schłodzony napój gazowany Kinni, zrobiony z gorzkich pomarańczy i specjalnej mieszanki ziół, zwykle podawany z lodem i plasterkiem cytryny.Domy i kamienice na Malcie są zbudowane z tego samego materiału, więc mają praktycznie ten sam kolor, ale różnią się frontem. Niewiele domów posiada numer, natomiast każdy ma swoje ,,imię” np. Golden Dream, Sacred Heart, Paradise. O tej malowniczej, bogatej w tradycje wyspie można by jeszcze napisać wiele.
W ostatnim dniu zajęć w Easy school odebraliśmy certyfikaty potwierdzające odbycie 60 godzinnego kursu językowego! Pożegnaliśmy się z naszymi lektorami, a kolegów z grupy poczęstowaliśmy cukierkami przywiezionymi ze Śląska - Kopalniokami! Tym samym zakończyła się nasza maltańska przygoda.
Co po mobilności? Nauczyciele przekażą teraz swoje umiejętności koleżankom i kolegom z pracy. Zorganizują konferencję poświęconą dzieleniu się wiedzą i spopularyzują europejskie idee Erasmusa. A potem nowe umiejętności stopniowo przeniosą na swoje lekcje, do klas, tak aby przybliżyć informacje o uroczej wyspie uczniom.