Projekty zagraniczne
Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
Pewnie nie jeden uczeń, rodzic, nauczyciel usłyszał słowo "Erasmus" albo "wymiana uczniów". Ooo i już myślę, że wstęp do poniższego artykułu Was zaciekawił.
W ramach programu Erasmus+ możliwe jest uczestnictwo w różnego rodzaju kursach i szkoleniach (np. językowych, metodycznych itp.), które odbywają się we wszystkich krajach Unii Europejskiej. To także niepowtarzalna okazja nawiązania szerokich kontaktów i podjęcia przez szkołę współpracy międzynarodowej.
Nauczyciele naszej szkoły napisali i złożyli wniosek krótkoterminowy w ramach programu Erasmus+ pt. "Poznajemy europejskie kraje i ich obyczaje".
Wniosek umieszczony został na liście rezerwowej Akcji 1 sektora Edukacja Szkolna programu Erasmus+ konkurs 2023, a następnie został zatwierdzony do realizacji i otrzymał dofinansowanie z projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry edukacji szkolnej” w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS) współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus. Projekt będzie realizowany na zasadach programu Erasmus+.
Maksymalna przyznana kwota dofinansowania wynosi 36979 EUR, co stanowi równowartość kwoty 174818,22 PLN przeliczonej po średnim kursie miesięcznym Komisji Europejskiej z terminu ogłoszenia konkursu 2023 do programu Erasmus+, tj. listopada 2022 r.,1 EUR=4,7275 PLN.
Termin realizacji: 13.11.2023r.-12.05.2025r.
W szkole jest to pierwszy tak wielki i odpowiedzialny projekt. Trzymajcie za Nas kciuki!
Rekrutacja do projektu:
W ramach projektu planujemy podjąć współpracę z zagranicznymi organizatorami kursów językowych i metodycznych. Zdecydowaliśmy się na wybór czterech szkół zlokalizowanych w trzech europejskich krajach: Irlandii, na Cyprze i na Malcie. Nasz wybór w głównej mierze opieraliśmy o jakość prowadzonych szkoleń oraz ich program (tak by spełniał nasze oczekiwania i był dostosowany do potrzeb uczestników i celów projektu), niemniej jednak ważne było dla nas także zróżnicowanie pod względem miejsc docelowych planowanych mobilności, tak byśmy byli w stanie jak najbardziej poszerzyć wiedzę kulturową, nawiązać jak najbardziej różnorodne kontakty, zdobyć jak największą liczbę materiałów autentycznych, a także jak najbogatsze doświadczenia.
Założone cele:
- Podniesienie kompetencji językowych z j. angielskiego nauczycieli biorących udział w szkoleniach językowych do poziomu umożliwiającego realizację projektów międzynarodowych tj. min. B1+
- Pozyskanie 12 wartościowych kontaktów (1 na każdego uczestnika mobilności) do europejskich szkół umożliwiające nawiązanie międzynarodowej współpracy
- Wdrożenie innowacji pedagogicznej dotyczącej relacji międzyludzkich opartej na metodzie CLIL od IX 2024.
- Realizacja min. 3 projektów eTwinning z udziałem uczniów w każdym roku szkolnym, począwszy od r. szk. 2024/25
- Włączenie Dnia Tolerancji, Dnia Życzliwości i Dnia Europy do planu pracy szkoły począwszy od roku szkolnego 2023/24.
Dzieje się, a będzie się działo jeszcze więcej !