• 12 KWIETNIA - DZIEŃ CZEKOLADY

          • Tego dnia w świetlicy szkolnej świętowaliśmy Światowy Dzień Czekolady. Dzieci dowiedziały się z czego powstaje czekolada oraz co jest jej głównym składnikiem. Poznały także proces tworzenia czekolady oraz jej właściwości i zastosowanie. Główną atrakcją dla wszystkich była degustacja i rozpoznawanie różnych rodzajów czekolady. Nie mogło zabraknąć zabawy ruchowej przy piosence "Czekolada". To był z pewnością pyszny dzień.

            Mimo tego, że czekolada jest ulubionym przysmakiem należy pamiętać, że powinna być spożywana z umiarem. Nasze świetliczaki doskonale wiedzą jak ważne jest zdrowe odżywianie i jedzenie słodyczy w umiarkowanych ilościach.

            Sandra Kuriata

          • Wyjazd na premierę teatru dziecięcego „Ale frajda”

          • W piątek 12 kwietnia uczniowie klas młodszych pojechali autokarem do Rydułtowskiego Centrum Kultury „Feniks” na premierę teatru dziecięcego „Ale Frajda”. Dzieci miały okazję obejrzeć niezwykły spektakl pt.: „U nas w Akademii”, który opowiadał o dziewczynkach i ich dziewczyńskich problemach.

            Został on wyreżyserowany przez Magdę Martyniak. Urzekająca muzyka, kolorowe stroje i humorystyczne teksty skupiały uwagę widza, a tematyka widowiska pozytywnie motywowała do zastanowienia się nad znaczeniem przyjaźni.

            Po spektaklu uczniowie wzięli udział w sesji zdjęciowej z młodymi artystami.

            Iwona Kwiatoń

          • SZKOŁA MYŚLENIA POZYTYWNEGO – MARZEC

          • W tym miesiącu zabraliśmy się za tematy ważne i stałe w rzeczywistości szkolnej. Przyjrzeliśmy się lękom oraz motywacji do działania. W pomoc w realizacji zadania zaangażowała się Pani Eugenia Boczek oraz Pan Patryk Ślęczka.

            Skupiliśmy się na wykonaniu zadań 5 minutowych. Zadania zostały zrealizowane na lekcjach religii. Z racji zbliżającego się Triduum Paschalnego tematem lekcji w klasie VIb były wydarzenia Wielkiego Piątku – śmieć Jezusa na krzyżu oraz Jego pogrzeb. Aby wprowadzić uczniów w temat lekcji, każdy z nich miał wczuć się w rolę apostołów. Ich zadaniem było napisanie na kartkach o czym apostołowie mogli rozmawiać ze sobą podczas pierwszego spotkania po ukrzyżowaniu Jezusa. Pomysłów było wiele uczniowie wskazali, że głównymi tematami rozmów apostołów mógł być strach przed Żydami oraz żołnierzami, strach przed rozpoznaniem i karą za bycie uczniem Jezusa oraz zaskoczenie z powodu zdrady Judasza. Zadanie 5 minutowe jako wprowadzenie w temat lekcji pomogło zrozumieć uczniom zachowanie apostołów podczas męki, drogi krzyżowej i ukrzyżowania Chrystusa oraz ich sytuację po śmierci Jezusa.

            Zadanie 5 minutowe zrealizowano również w klasie IIb. Tematem lekcji była Niedziela Palmowa. Na początku uczniowie mieli za zadanie wybrać zwierzę, które służyło kiedyś Jezusowi i napisać je na jednej stronie kartki, a z drugiej strony podać przykład jak to zwierzę mogło być z Jezusem związane. Większość uczniów wskazała osiołka, między innymi dlatego że na osiołku Maryja, Józef i Jezus uciekali do Egiptu, na osiołku wjechał Jezus do Jerozolimy i był witany jak król. Uczniowie byli bardzo podekscytowani podczas wykonywania tego zadania, które było wprowadzeniem do tematu „Niedziela Palmowa” i właściwym zrozumieniu perykopy o wjeździe Jezusa do Jerozolimy na osiołku.

            Wyzwania 5-minutowe w założeniu powinny być realizowane przez nauczycieli wychowawców i przedmiotowców. Chodzi o pokazanie, że wsparcie zdrowia psychicznego może dziać się (i dzieje się!) cały czas.

            Szkolna Koordynatorka

            Monika Łukoszek

          • Sukces młodych informatyków

          • InstaLogik to 3 etapowy ogólnopolski konkurs matematyczno-informatyczny dla uczniów klas 4-8. W V edycji konkursu wzięło udział ponad 12 600 uczestników, w tym 3 uczniów z naszej szkoły. Kolejny rok z rzędu, nasi uczniowie osiągnęli gigantyczny sukces.

            Po przebrnięciu 3 ciężkich etapów, dwoje z nich zdobyło tytuł finalisty na szczeblu ogólnopolskim: 

            Tymoteusz Tumułka oraz Wiktoria Procek, która okazała się najlepsza w całym powiecie rybnickim!

            Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

            Maciej Mrozek

          • Wyniki rekrutacji – klasa I

          • Informujemy, że wyniki naboru do klasy I w roku szkolnym 2024/2025 dostępne są na drzwiach wejściowych szkoły w części głównej budynku. Rodziców kandydatów do I klasy prosimy o potwierdzenie woli przyjęcia wpostaci pisemnego oświadczenia w terminie od 04.04.2024 r. do 12.04.2024 r. Niezłożenie w/w oświadczenia będzie równoznaczne z rezygnacją z przyjęcia dziecka do szkoły.

            Wzór potwierdzenia: potwierdzenie woli przyjęcia klasa I

          • Targi Edukacyjne 2024

          • W dniu 21 marca 2024 roku, uczniowie klasy 8A z SP w Czernicy wraz ze swoim wychowawcą oraz opiekunem wyruszyli na niezwykłą podróż po świecie edukacji podczas Targów Edukacyjnych zorganizowanych w Zespole Szkół Budowlanych w Rybniku. Wydarzenie to przyciągnęło tłumy ósmoklasistów, którzy stoją przed ważnym wyborem dotyczącym ich dalszej ścieżki edukacyjnej.

            Targi Edukacyjne w Zespole Szkół Budowlanych w Rybniku okazały się spektakularnym sukcesem, czego dowodem był zaangażowanie uczniów oraz bogate zaplecze przygotowane przez szkołę. Dla naszej klasy 8A był to nie tylko dzień pełen atrakcji, ale także szansa na zdobycie cennych informacji na temat różnorodnych szkół ponadpodstawowych oraz ich oferty edukacyjnej.

            Podczas targów nasi uczniowie mieli okazję wziąć udział w licznych prezentacjach, warsztatach i spotkaniach z przedstawicielami szkół ponadpodstawowych z Rybnika. Dzięki temu mogli zgłębić tajniki różnorodnych dziedzin nauki oraz dowiedzieć się, jakie możliwości rozwoju stoją przed nimi po ukończeniu szkoły podstawowej.

            Warto podkreślić, że udział klasy 8A w Targach Edukacyjnych nie był tylko okazją do zdobycia wiedzy na temat dalszej ścieżki edukacyjnej, ale również doskonałą okazją do integracji i wspólnego spędzenia czasu. Działania te wzmacniają więzi wewnątrzklasowe oraz kształtują postawy odpowiedzialności i samodzielności u naszych uczniów.

            Dorota Malon

        • Informacja
          • Informacja

          • Informujemy, że kwota opłaty za obiady za miesiąc kwiecień wynosi 18 dni x 8 zł =  144 zł

            Informacje na temat odliczeń zostały rozesłane poprzez e-dziennik.

            Wpłaty należy dokonać w terminie do 25 kwietnia br.

            Nr rachunku: 28 8470 0001 2001 0051 5168 0004

            W tytule: Imię i nazwisko dziecka, klasa, dopisek: „opłata za obiady

            JADŁOSPIS

          • Wielkanocne Śniadanie

          • Wielkanoc jest największym świętem chrześcijańskim obchodzonym na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa. Ludzie chcą dzielić się radością ze Zmartwychwstania Pańskiego i budzącej się do życia przyrody. Spotykają się, by w radosnym i podniosłym nastroju przekazać sobie świąteczne życzenia.

            Koszyczek wielkanocny, pisanki, zajączek  - to zwyczaje, które najwięcej radości dają dzieciom.🙂 Klasa I a i I b postanowiły tę radość przenieść na wspólnie przygotowane śniadanie świąteczne. 🐰🐇🐣🐣 Na stole znalazły się baby, babeczki, mazurki, wędlinka, serek, sałatka ziemniaczana, świeże warzywa, serki, pachnące świeże bułeczki a także wielkanocny żurek z jajkiem i kiełbaską. Wszystko to zostało przygotowane przez rodziców oraz wychowawców. Tak podane śniadanie zniknęło w sekundę z naszych talerzy 😉 Oczywiście nie mogło zabraknąć niespodzianek od Wielkanocnego Zająca. Uczniowie wykonali również świąteczne dekoracje w słoikach, które będą ozdobą ich stołu w domu.

            Nasze wspólne, wielkanocne śniadanie było tak naprawdę wielkim, rodzinnym spotkaniem. Wytworzyła się miła i serdeczna atmosfera i tylko życzyć, aby nastrój świątecznej radości przetrwał w nas jak najdłużej.

            Katarzyna Mandrysz

            Klaudia Doleżych

          • Przygody z lekturami w klasie IVa

          • Lektury w klasach czwartych cieszą się uznaniem uczniów i są przez nich dość chętnie czytane. Do faworytów należą niestarzejąca się „Akademia Pana Kleksa” Jana Brzechwy oraz „Charlie i fabryka czekolady” Roalda Dahla. Obie pozycje omówiła już w tym roku szkolnym klasa IVa.

            Na zakończenie pracy z lekturą Brzechwy czwartoklasiści mieli okazję wziąć udział w lekcji kleksografii. Podczas tych zajęć uczniowie poznawali dawne narzędzia pisarskie takie jak stalówki, obsadki i kałamarze. Na własnych zabrudzonych palcach doświadczyli niedogodności związanych z koniecznością ciągłego maczania stalówki w kałamarzu i zrozumieli dlaczego w dawnym szkolnictwie kleksy były utrapienie uczniów. Mieli też za zadanie stworzyć z premedytacją najwymyślniejsze kleksy, które następnie opisywali.

            W ubiegłym tygodniu klasa IVa zakończyła omawianie lektury „Charlie i fabryka czekolady”. Wszystkie zajęcia z nią związane miały charakter gry dydaktycznej, w trakcie której  uczniowie wykonywali zadania w kolejnych halach fabryki czekolady Willego Wonki. Na każdej stacji zadaniowej na uczniów czekały nowe wyzwania: w Hali Wynalazków opracowywali własne urządzenia, które mogłyby się przydać Panu Wonce, w Hali Orzechowej wymyślali ciekawe przepisy kulinarne, w Hali Czekoladowej rysowali Umpa – Lumpy zgodnie z opisem z książki. Zadań było wiele a na zwycięskie drużyny czekały na podium złote, srebrne i brązowe klucze do fabryki Willego Wonki.

            Ewa Wojtyczko

          • Wiosenny spacer do kina

          • 21 marca klasa Va nie tylko wzięła udział w szkolnych obchodach Dnia Świętego Patryka, ale wybrała się na wiosenny spacer do kina, by uczcić pierwszy dzień wiosny. Aura pogodowa była niezwykle sprzyjająca, więc do Rydułtowskiego Centrum Kultury uczniowie dotarli pieszo i wzięli udział w seansie filmu „Za duży na bajki 2”.

            Produkcja opowiada o przygodach nastoletniego Waldka, który poszukuje swoje ojca i przy okazji zalicza kilka ważnych życiowych lekcji. Po projekcji znalazł się również czas na krótki relaks przy rydułtowskiej tężni i karmienie kaczek.

            Ewa Wojtyczko

          • Zielono-kwiatowy zawrót głowy

          • 21 marca w naszej szkole odbyło się niecodzienne święto, które było połączeniem obchodów pierwszego dnia wiosny oraz Dnia Świętego Patryka – patrona Irlandii.  Wszędzie królował zielony kolor, połączony z wiosennymi kwiatowymi dodatkami.

            Uczniowie klas młodszych skorzystali ze słonecznej pogody i tak, jak tradycja nakazuje, spalili marzannę – symbol zimy. Mamy nadzieję, że ich starania nie pójdą na marne i będziemy mogli od tej pory cieszyć się z pięknej, wiosennej pogody. Co więcej, klasy I-III postanowiły uczcić ten dzień słodkościami w postaci lodów, na które udali się do pobliskiego Zameczku. Trudno o lepsze zestawienie. Łącząc pyszne lody z przyjemnym spacerkiem, uczniowie witali nadchodzącą wielkimi krokami, najpiękniejszą z pór roku.

            W tym samym czasie trwały obchody kolejnego marcowego święta – Dnia Świętego Patryka. W szkole królowała zieleń, trójlistne koniczynki, kapelusze Leprechauna oraz garnki pełne złota. Uczniowie mieli niesamowitą okazję zrobić sobie śmieszne fotografie z wykorzystaniem irlandzkich gadżetów.

            Koło międzynarodowej współpracy szkół eTwinning także przyłączyło się do obchodów owego święta. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z legendą Świętego Patryka, urzędowymi językami Irlandii, tradycyjnym tańcem, postacią skrzata Leprechauna oraz ciekawostkami geograficznymi dotyczącymi „szmaragdowej wyspy”. Na zakończenie zajęć przeprowadzono quiz sprawdzający wiedzę dzieci. Uczestnicy koła rozwiązali test bezbłędnie, za co zostali nagrodzeni złotymi monetami pozostawionymi przez Leprechauna.

            Organizatorzy:

            Aleksandra Niesobska, Katarzyna Mandrysz

          • Wielkanocne warsztaty w rybnickim muzeum

          • 19 marca uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w warsztatach wielkanocnych w rybnickim muzeum. Dzieci, oprócz poznania sposobu świątecznych wypieków, własnoręcznie zdobiły farbami ceramiczną kurę.

            Przepiękne, kolorowe kurki będą teraz świąteczną ozdobą w naszych domach.

            Klaudia Doleżych

          • „Mały OKR 2024”

          • 19 marca br. w Dworze w Łukowie Śląskim odbyły się powiatowe eliminacje do Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Mały OKR 2024”.

            Naszą szkołę reprezentowali: Hanna Święty (klasa Vb), Aleksandra Kokot i Kacper Miłota  (klasa VIa), Franciszek Klimsza (klasa VIIa), Nadia Kołodziej i Kinga Kunkel (klasa VIIIa). Młodzi recytatorzy deklamowali wiersz oraz fragment prozy. Wszyscy zaprezentowali się niesamowicie, a jury postanowiło szczególnie docenić uczniów naszej szkoły:

            Kategoria kl. IV - VI

            II miejsce zajęła Hanna Święty

            III miejsce zdobył Kacper Miłota.

            Kategoria kl. VII - VIII

            III miejsce zajął Franciszek Klimsza.

            GRATULUJEMY!

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. H.M. Góreckiego w Czernicy
      • (32) 4305060
      • ul. Wolności 41, 44-282 Czernica Poland
      • mgr Iwona Witek, wicedyrektor: mgr Kamila Dobrowolska
      • http://fb.me/SPwCzernicy
      • Inspektor Ochrony Danych : Aleksandra Cnota-Mikołajec adres e-mail: aleksandra@eduodo.pl
      • AE:PL-54050-80271-HHURU-23
  • Galeria zdjęć

      brak danych