• "Nasz Szrek – baśń o tolerancji”

          • ​​​​​​​Dnia 5 października 2023 r. młodsi uczniowie naszej szkoły z klas I-III wraz z wychowawcami uczestniczyli w przedstawieniu profilaktycznym pt. „Nasz Szrek – baśń o tolerancji”. Spektakl został przygotowany przez Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia i odbył się w RCK.​​​​​​​

            Tym, co łączył spektakl z kinowym „Shrekiem” – jest właśnie postać tytułowego bohatera – dość odrażającego ogra o gołębim sercu i specyficznych manierach. W tej bajce nic nie było normalne, klasyczne i schematyczne, gdyż sama rodzina, w której na świat przyszedł Szrek, nie była rodziną typową. Nie daliśmy się zwieźć temu co powierzchowne i ujrzeliśmy piękną rodzinę, która darzyła się szacunkiem, miłością i zawsze mogła na siebie liczyć. Spektakl pokazał dzieciom, jak ważne jest w życiu poczucie własnej wartości i polubienie siebie samego. Jeśli nie będziemy lubili siebie, nie uda nam się polubić drugiego człowieka i otaczającego nas świata. Z pomocą zabawnego i uroczego w swym nieokrzesaniu ogra, pokazano dzieciom, że świat jest ciekawy i piękny w swej różnorodności, że nie należy się przed nim zamykać, ale poznawać go, bo dzięki temu staniemy się wewnętrznie bogatsi.

            Bohaterowie, których Szrek spotykał podczas swojej wędrówki, również okazali się być inni, niż wydawało się nam się na początku. Babcia Jadzia, wbrew pozorom wcale nie była dobrotliwą staruszką. Wilk z bajki o Czerwonym Kapturku wcale nie był taki straszny. Nawet sam Czerwony Kapturek nas zaskoczył, nie mówiąc już o wyjątkowo dużo gadającym Ośle. Był też Bajarz, który na naszych oczach snuł opowieść, zabierając widzów w niezwykły świat fantazji.

            Co łączyło bohaterów „wyjętych” z różnych bajek?

            Otóż poważny problem, z którym trudno sobie poradzić – żaden z nich nie akceptował siebie samego. Zanim zrozumieli, że w przyjaźni tkwi siła, a wzajemna akceptacja jest kluczem do szczęścia, przeżyli wiele niebezpiecznych, ale też pasjonujących przygód.

            Dzięki temu spektaklowi uczniowie mogli uczestniczyć w wydarzeniu kulturalnym, jakim jest przedstawienie teatralne, mieć kontakt z inną formą przekazu, rozwijać wiedzę i umiejętności w zakresie tolerancji.

            Przedstawienie okazało się bardzo ciekawe, gdyż widzowie ze swoich miejsc mogli brać w nim aktywny udział. Ponadto miało charakter profilaktyczno – wychowawczy i stało się wstępem do rozmów o tolerancji i akceptacji drugiego człowieka.

            Bożena Papierok

          • Uczeń z pasją

          • Drodzy Uczniowie!

            Rozpoczynamy cykl prezentacji waszych ciekawych pasji i zainteresowań. Zadebiutuje uczeń klasy VI b Piotr Sopa, z zamiłowania - kolarz. Kolejni bohaterowie cyklu “Uczeń z pasją” pojawiać się będą w nadchodzących miesiącach na stronie internetowej szkoły. Serdecznie zachęcam i zapraszam do zgłaszania kandydatur. Poszukiwani: hobbyści, pasjonaci, kolekcjonerzy, uczniowie “pozytywnie zakręceni”.

            Szczegóły w zakładce: Uczeń z pasją.

            Agnieszka Szweda

          • Konkurs InstaLogik V edycja

          • Ruszyła V edycja konkursu informatycznego InstaLogik. Poprzednia edycja zakończyła się wielkim sukcesem uczniów naszej szkoły. Trzech uczniów tafiło do ścisłego finału a jeden z nich został laureatem II miejsca.

            InstaLogik to popularyzatorski konkurs informatyczny dla uczniów klas 4-8. Konkurs realizowany jest w całości on-line. Każdy uczeń otrzymuje własne konto, na którym rozwiązuje zadania z dowolnego komputera (również w domu).

            Konkurs adresowany jest do wszystkich uczniów zainteresowanych zagadkami logicznymi, do tych, którzy interesują się programowaniem lub chcieliby postawić w programowaniu pierwsze samodzielne kroki.

            Chęć udziału należy zgłosić wysyłając maila do Macieja Mrozka na adres: mmrozek@spczernica.pl

          • Pachnące jesienią faszerowane jabłuszka…

          • W październikowe, jesienne popołudnie wykorzystaliśmy w świetlicy szkolnej jeden z darów jesieni - jabłka. Wydrążone owoce samodzielnie faszerowaliśmy miodem i rodzynkami. Ci odważniejsi eksperymentowali z dodawaniem bananów. By nasz deser nabrał nie tylko wyrazistego smaku, ale i zapachu, jabłka dekorowaliśmy cynamonem. Zapach jesieni niósł się po całej szkole…

            Agnieszka Szweda

          • Wycieczka klas trzecich do Gliwic

          • 29 września uczniowie klas trzecich naszej szkoły wraz z wychowawcami oraz panią wicedyrektor Kamilą Dobrowolską wybrali się do hali widowiskowo – sportowej Arena Gliwice na spektakl teatralny na lodzie pt.: „Niezwykłe przygody Sindbada żeglarza”. Wszyscy z zachwytem oglądaliśmy lodową opowieść opartą na motywach baśni Bolesława Leśmiana.

            Było to niesamowite widowisko w wykonaniu ponad 40 zawodowych łyżwiarzy z całej Polski. Dzieci były pod ogromnym wrażeniem pięknej ruchomej scenografii i rozbudowanej dekoracji. Łyżwiarze mieli wspaniałe bajkowe kostiumy, a dodatkowym atutem przedstawienia były efekty pirotechniczne. Występom towarzyszyła świetnie dobrana oprawa muzyczna. Byliśmy zachwyceni spektaklem. Wydarzenie to z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.

            Drugim celem naszej podróży było „Kolejkowo” czyli cudowny świat w miniaturze, największa makieta kolejowa w Polsce. Tutaj podziwialiśmy wystawy miniaturowych mieszkańców Kolejkowa ukazujących ich w przeróżnych sytuacjach np.: osoby czekające na stacji kolejowej, dzieci poruszające się po placu zabaw, poruszające się pociągi i samochody czy makieta, na której pływa statek. Wszyscy z wielką uwagą i zapartym tchem słuchali pani Przewodnik, która bardzo ciekawie opowiadała o każdej z makiet wtrącając ciekawostki i zagadki. Punktem kończącym wycieczkę był zakup pamiątek.

            W tym dniu mieliśmy dużo radości w oglądaniu, podglądaniu, i przeżywaniu. Wszyscy zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do Czernicy. To była super przygoda! :)

            B. Papierok i B.Wawoczny-Kloc

          • Igrzyska Dzieci i Młodzieży

          • Inauguracja nowego roku szkolnego 2023/2024

            ZSP w Szczerbicach było dzisiaj gospodarzem pierwszych zawodów gminnych. Reprezentacje szkół walczyły o zwycięstwo w drużynowych sztafetowych biegach przełajowych. W Igrzyskach Dzieci nasze dziewczyny zajęły I miejsce a chłopcy II miejsce. Skład drużyny dziewcząt: Maksym Aleksandra, Jaksik Alicja, Olczyk Hanna, Jeszka Julia, Olszówka Wiktoria i Steuer Paulina.

            Skład drużyny chłopców: Kopiec Adam, Bombik Seweryn, Witek Michał, Pytlik Jan, Tomasik Jan, Sopa Piotr i Gembalczyk Ksawery.

            W Igrzyskach Młodzieży (kl. VII i VIII) nasi chłopcy również zajęli I miejsce. Skład drużyny: Buda Igor, Szczyrba Piotr, Pawlusek Przemek, Szymański Adam, Bezuch Oliwier, Skowronek Tomasz i Czarnecki Jakub.

            Teraz czekamy na FINAŁ REJONOWY w Raciborzu.

            Gratulujemy biegaczom i życzymy dalszych sukcesów.

            Szczegóły w zakładce: Sport w szkole

          • Europejski Dzień Języków

          • Europejski Dzień Języków obchodzony jest 26 września począwszy od  roku 2001r., z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską.

            Bogactwo językowe Europy stanowi niezwykłą wartość, którą należy doceniać, wykorzystywać i pielęgnować. Rozwijanie umiejętności językowych jest  zarówno koniecznością, jak i prawem  KAŻDEGO z nas – takie  jest jedno z najważniejszych przesłań Europejskiego Dnia Języków.

            W obchodach EDJ  uczestniczyli uczniowie klas I-VIII pod opieką nauczycieli języka angielskiego oraz nauczyciela języka niemieckiego. Najpierw wysłuchano krótkiej audycji  na temat owego święta - jego początków, głównych celów oraz licznych działań jakie podjęła szkoła, by przybliżyć wszystkim ten ważny dzień. Uczniowie mieli także okazję wysłuchania podczas przerw śródlekcyjnych popularnych utworów muzycznych wykonanych przez znanych artystów z różnych zakątków świata. Ponadto, każdy chętny uczeń mógł wcielić się w postać Językowego Tajnego Agenta.  Ilość tajnych agentów przeszła nasze najśmielsze oczekiwania.

            Koło międzynarodowej współpracy szkół eTwinning także przyłączyło się do obchodów Europejskiego Dnia Języków. Wspólnie z kilkoma szkołami z terenu Europy stworzyło projekt pod nazwą „European Day of Languages – a challenge”. Zadaniem uczniów było stworzenie nagrania prezentującego dzieci mówiące zdanie „Cześć! Mam na imię …” w wielu językach świata. Poniżej znajdują się linki do prac uczniów:

            https://photos.app.goo.gl/eUtKEYVytQUuWqKP9

            https://photos.app.goo.gl/wBC72XvXeNzFbYUS8

            Ponadto, członkowie koła rywalizowali w potyczkach grup, rozwiązując językowe zagadki oraz quizy. Rywalizacja była zacięta, gdyż wszyscy wykazywali się ponadprzeciętną wiedzą na temat znajomości języków świata.

            Obchody Europejskiego Dnia Języków były ciekawym doświadczeniem dla naszych uczniów, którzy mieli wiele radości z celebrowania tego dnia. Mamy nadzieję, że uświadomiliśmy wszystkim uczestnikom, iż znajomość języków obcych ułatwia życie.

          • Rybnickie Lody Rzemieślnicze - warsztaty

          • W ostatni poniedziałek września, pierwszoklasiści mieli okazję uczestniczyć w warsztatach organizowanych w naszej szkole przez Rybnickie Lody Rzemieślnicze.

            Pan Tomasz Dybała podczas dwugodzinnego spotkania opowiadał, pokazywał i… czarował.

            Uczniowie mogli nie tylko pokosztować przepysznych i zdrowych lodów, ale też mieli okazję do podjęcia samodzielnych prób  w procesie ich tworzenia.

            To pyszne spotkanie z pewnością zapamiętamy na bardzo długo!

          • Szkolenie SKW

          • W dniu 19.09.2023 r. odbyło się spotkanie Szkolnego Koła Wolontariatu z Panią Kamilą Porwoł, trenerką korpusu Solidarności oraz pracownikiem Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS. Pani Kamila przeszkoliła naszych uczniów, zapoznając ich z zasadami działania wolontariatu. Uczniowie dowiedzieli się, czym różni się wolontariat w szkole, od tego poza nią. W bardzo przystępny sposób przyswoili wiedzę na temat tego, jak można zaangażować się w pracę na rzecz innych osób.

            Uczniowie wiedzą już, jak można pomagać, ale też jakie korzyści niematerialne płyną z bycia wolontariuszem. Idąc z duchem czasu, uczniowie korzystać będą w przyszłości z aplikacji, która nie tylko w znaczący sposób usprawni kontakt potrzebujący – wolontariusz, ale też ułatwi komunikację członków SKW. Ogromną radość uczestnikom szkolenia sprawiło przygotowane przez Panią trenerkę wypełnianie “Karty zainteresowań i pomysłów Wolontariusza”. Cieszymy się z udanego spotkania. Bogatsi w zdobytą wiedzę i doświadczenia, ruszamy z pomaganiem. Przed nami wiele pięknych i wartościowych akcji.

            Eugenia Boczek i Agnieszka Szweda

          • Zostań Językowym Tajnym Agentem

          • Zostań Językowym Tajnym Agentem oraz weź udział w konkursach językowych

            Wielkimi krokami zbliża się bardzo ważne wydarzenie jakim jest Europejski Dzień Języków. Jest to międzynarodowe święto obchodzone co roku w dniu 26 września. Zostało ustanowione z inicjatywy Rady Europy i jest organizowane we współpracy z Unią Europejską. Jego ogólne cele to:

            • podkreślanie znaczenia, jakie ma nauka języków oraz uczenie się więcej, niż jednego języka,
            • propagowanie różnorodności kulturowej i językowej,
            • zachęcanie do nauki języków obcych w szkole i poza nią.

            Europejski Dzień Języków poświęcony jest wszystkim językom używanym w Europie, również tym mniej znanym oraz językom migrantów.

            Jak co roku, nasza szkoła włącza się w obchody tego święta. Z tej okazji pragnęlibyśmy zachęcić wszystkich uczniów do podjęcia pewnego wyzwania. Nauczyciele języków obcych już zostali Językowymi Tajnymi Agentami!

            Teraz pora na was drodzy Uczniowie! Pobierzcie na telefon lub tablet „Aplikację Wyzwań Językowych Tajnego Agenta” (The Secret Agent’s Language Challenges App”). Zagrajcie samodzielnie lub rywalizujcie z grupą przyjaciół i tak jak wasi nauczyciele zdobądźcie tytuł mistrza tajnych agentów. Co więcej, pokażcie nam jak wygląda tajny agent w waszym wykonaniu – ucharakteryzujcie się i przyjdźcie do szkoły w przebraniu 26 września. W tym dniu każdy tajny agent zostanie nagrodzony uwagą pozytywną oraz dodatkową ocenąz aktywności pozalekcyjnej.

            Linki do stron promujących aplikację:

            https://edl.ecml.at/Activities/Languagechallengeapp/tabid/3225/Default.aspx

            https://play.google.com/store/apps/details?id=at.ecml.edl.challenges&pcampaignid=pcampaignidMKT-Other-global-all-co-prtnr-py-PartBadge-Mar2515-1&pli=1

            https://cdn.ecml.at/EDL/app/poster/app-poster-2022-EN.pdf

             

            Nie ma obchodów Europejskiego Dnia Języków bez konkursów. Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w jednym lub kilku konkursach plastyczno – językowych:

            1. II WOJEWÓDZKI KONKURS PLASTYCZNO - JĘZYKOWY „Odkrycia naukowe w moim życiu. / Scientific inventions in my life. / Die Entdeckungen in meinem Leben.“ (szczegółowy regulamin konkursu stanowi załącznik nr 1). Prace konkursowe wraz z oświadczeniem rodziców przekazujemy nauczycielom języków obcych w nieprzekraczalnym terminie do 4 października 2023r.

             

            1. Konkurs plastyczno-językowy „Języki obce w mojej klasie/szkole”. (szczegółowy regulamin konkursu stanowi załącznik nr 2). Prace konkursoweprzekazujemy nauczycielom języków obcych w nieprzekraczalnym terminie do4 października 2023r.

             

            1. Konkurs na stworzenie projektu/obrazka/ grafiki promującej EDJ 2024 (Europejski Dzień Języków 2024). Szczegółowe zasady konkursu znajdują się pod linkiem https://edl.ecml.at/Activities/EDLT-ShirtContest/tabid/3147/Default.aspx

            Szkoła nie pośredniczy w przesyłaniu plików zawierających grafikę konkursową. Uczeń przesyła pracę konkursową samodzielnie wypełniając formularz na stronie organizatora.

            Organizatorzy:

            Aleksandra Niesobska, Dorota Malon, Matyna Somerlik-Przybyła, Anna Mroczko

            Załączniki:

            Zalacznik_nr_1.pdf

            Zalacznik_nr_2.docx

          • Pokaz taneczny Zespołu Mażoretek Fenix Radlin

          • W poniedziałek 18.09.2023 r. nasi uczniowie podziwiali efektowne układy choreograficzne w wykonaniu Zespołu Mażoretek Fenix Radlin. Dziewczęta wystąpiły w pokazach z batonami oraz pomponami. Prezentowały się również w pięknych strojach. Niezwykła zręczność i zwinność tancerek budziły podziw wśród uczniów, co było powodem do gromkich braw. Trenerki Zuzia Gumkowska i Monika Góralska przedstawiły Nam jak wyglądają treningi oraz przygotowania do zawodów. Serdecznie dziękujemy zawodniczkom za odwiedzenie naszej szkoły i życzymy wielu sukcesów. 

          • Jestem AS! – Akceptuję Siebie

          • W tym roku szkolnym uczniowie klasy 6a pod przewodnictwem pani Moniki Drąg biorą udział w ogólnopolskim projekcie Jestem AS! – Akceptuję Siebie. Celem tych działań jest przede wszystkim lepsze poznanie siebie, budowanie poczucia własnej wartości, ale też samoakceptacja siebie – z tym uczniowie bardzo często mają problem.

            Zadania związane z projektem będą realizowane na lekcjach godziny wychowawczej, raz w miesiącu. Efekty pracy uczniów będą przedstawianie za pośrednictwem strony internetowej szkoły. Po zrealizowaniu wszystkich zadań placówki, które dołączyły do projektu otrzymają dyplom „SZKOŁA ODKRYWCÓW ASÓW”.

            Klasa 6a wykonała już pierwsze zadanie, które jest wprowadzeniem do projektu. Potwierdzeniem wykonania tegoż działania jest filmik, na którym to każdy uczeń deklaruje, że akceptuje siebie.

            Projekt Jestem AS! – Akceptuję Siebie to też wzmacnianie u uczniów własnego pozytywnego wizerunku, uświadomienie każdemu ich piękna. Pokazanie, że każdy z nas jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Po zakończeniu projektu uczniowie otrzymają też dyplomy.

            Powodzenia!

            Damy radę, bo „Jestem AS! – Akceptuję Siebie!”

            Koordynator projektu

            Monika Drąg

          • Certyfikat Szkoły Myślenia Pozytywnego

          • Świetne wiadomości na sam początek roku szkolnego!

            Nasza szkoła otrzymała certyfikat SZKOŁY MYŚLENIA POZYTYWNEGO w dowód uznania za ogromne zaangażowanie uczniów, nauczycieli oraz rodziców podczas wykonywania szeregu działań podejmowanych w naszej placówce. Warto dodać, że co miesiąc wykonywaliśmy wszystkie zadania na 100%! Celem programu było wsparcie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

            W roku szkolnym 2023/2024 ponownie przystąpiliśmy do realizacji tego programu w naszej szkole. Czekamy z niecierpliwością na realizację kolejnych zadań!

            Szkolna Koordynatorka
            Monika Łukoszek

          • „Szkoły Pełne Talentów”

          • Nasza szkoła przystąpiła do drugiej edycji akcji Lidl „Szkoły Pełne Talentów”.  Zapraszamy całą społeczność szkolną do zabawy i wspierania akcji, dzięki której możemy zdobyć pomoce naukowe, sprzęt sportowy i elektroniczny.

            Jak to zrobić? To proste – przynieś kupon do szkoły lub zeskanuj kod QR, odszukaj naszą szkołę i przekaż nam TALENCIAKA.

             Zachęcamy do udziału w akcji!

          • Informacja – bilety za przejazd autobusem

          • Wydział Komunikacji Urzędu Miasta Rybnik poinformował Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Czernicy, że rodzice powinni we własnym zakresie nabywać bilety za przejazd dla swoich dzieci. W sytuacji, gdy odległość z domu rodzinnego do szkoły przekracza 3 km (uczniowie kl. I-IV) i 4 km (uczniowie kl. V-VIII) – art. 39 ust. 3 pkt 1 w zw. z art. 39 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 roku Prawo oświatowe (tekst jednolity Dz.U. 2023 poz.900), wówczas obowiązek zapewnienia transportu spoczywa na gminie. Koszt 30-dniowego biletu ulgowego obejmującego przejazd na terenie Gminy Gaszowice wynosi 54 zł. W załączeniu pismo z Wydziału Komunikacji.

            Załącznik do pobrania:
            Komunikacja_Rybnik.pdf

        • Stołówka Szkolna
          • Stołówka Szkolna

          • Informujemy, że żywienie uczniów w Szkole Podstawowej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Czernicy rozpocznie się 11 września 2023 r. 

            Osoby zainteresowane żywieniem dzieci w szkole prosimy o dokonywanie pisemnych zgłoszeń.

            Kartę zgłoszenia dziecka na obiady oraz druk Zgody na dokonywanie zwrotu można pobrać w wersji papierowej w sekretariacie szkoły lub wydrukować ze szkolnej strony internetowej - zakładka Żywienie.

            Wyżej wymienione druki należy złożyć w sekretariacie szkoły do 7.09.2023 r., jeśli żywienie ma rozpocząć się w miesiącu wrześniu.

            Wszelkie pozostałe informacje dotyczące żywienia dostępne są na stronie internetowej szkoły w zakładce Żywienie.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. H.M. Góreckiego w Czernicy
      • (32) 4305060
      • ul. Wolności 41, 44-282 Czernica Poland
      • mgr Iwona Witek, wicedyrektor: mgr Kamila Dobrowolska
      • http://fb.me/SPwCzernicy
      • Inspektor Ochrony Danych : Aleksandra Cnota-Mikołajec adres e-mail: aleksandra@eduodo.pl
      • AE:PL-54050-80271-HHURU-23
  • Galeria zdjęć

      brak danych