• Wycieczka do Brennej

          • ZDOBYWAMY KOTARZ!

            16.06.2023r zwieńczeniem naszych szkolnych sukcesów sportowych była niecodzienna wyprawa do Brennej. W nagrodę za reprezentowanie szkoły w wielu dyscyplinach sportowych Stowarzyszenie „Olimp” postanowiło docenić wysiłek uczniów i zorganizowało wycieczkę do Brennej. Głównym jej celem było zdobycie szczytu „Kotarz”.

            Już o 9.30 wyruszyliśmy z Brennej Bukowej na szlak żółty Stanisława Huli, którym dotarliśmy do schroniska „Chata wuja Toma”. Piękna pogoda dodawała otuchy i jeszcze w tym miejscu nikomu nie brakowało sił na dalszy marsz. Wędrowaliśmy szlakiem dla średnio zaawansowanych, a jak się okazało im wyżej tym było trudniej. Nikt jednak się nie poddawał i z dziarską miną szedł czerwonym szlakiem do samego szczytu. Coś trzeba było zostawić za sobą, tak więc od czasu do czasu padały magiczne pytania wypowiadane w kierunku nauczycieli – daleko jeszcze? J Pan Maciej z uśmiechem odpowiadał – 15 minut. J Od razu robiło się przyjemniej. Podczas tej bardzo ciekawej wędrówki podziwialiśmy hubę rosnącą na pniach drzew, szukaliśmy ciekawych kamieni czy krzewów. Widoki rozpościerające się co jakiś czas wprawiały w zachwyt. Po dwóch godzinach „Kotarz” został zdobyty!!! Mali i więksi turyści wkleili sobie pieczątki do książeczek turystycznych.

            Na szczycie odpoczęliśmy, uzupełniliśmy kalorie i zadowoleni wracaliśmy niebieskim szlakiem do Centrum. Po drodze zachwyciliśmy się Halą Jaworową oraz krajobrazem górskim, który rozpościerał się na horyzoncie. Magię tego miejsca wdychaliśmy całą piersią. W drodze powrotnej dotarliśmy do Doliny Hołcyny i do lokalnej cukierni na lody. Pokrzepieni, szczęśliwi i spełnieni wygodnie rozsiedliśmy się w autokarze. Już po chwili niektórzy zapadli w słodką drzemkę.

            Nasza przygoda pozwoliła ósmoklasistom jeszcze choć na chwilkę wspólnie powędrować po górach, pobyć razem , powspominać ? Pozostałym uczestnikom poznać się lepiej i nawiązać nowe przyjaźnie. Opiekę nad uczestnikami sprawowali : Państwo Wypych, Pani Aleksandra Niesobska, Pan Maciej Mrozek oraz pani Zenobia Mrozek. Bardzo dziękujemy za okazaną cierpliwość i dodawanie otuchy w chwilach kryzysowych.

            Wycieczka odbyła się z projektu „Aktywni i zdrowi do nauki gotowi II”, który dofinansował Urząd Gminy Gaszowice. Dziękujemy!

            Zenobia Mrozek

          • Na sali sądowej...

          • W piękny, czerwcowy dzień uczniowie z klas 3a i 3b naszej szkoły mieli niezwykłą przyjemność uczestniczyć w fascynującej wycieczce do Sądu w Raciborzu.

            Wyjazd odbył się pociągiem, co dla wielu było ekscytującym przeżyciem. Jeszcze większym było towarzystwo p. adwokata Kamila Machulca, który towarzyszył nam podczas całej tej podróży. Pierwszym punktem zwiedzania była wizyta w Kancelarii Adwokackiej p. Kamila Machulca, w której mogliśmy stanąć twarzą w twarz z setkami akt sądowych oraz dowiedzieć się, na czym polega praca prawnika. Następnie udaliśmy się w kierunku Sądu Rejonowego - perły śląskiej architektury, gdzie zostaliśmy serdecznie powitani przez pracownika Sądu, który przygotował dla nas interesujący program zwiedzania. I tak zwiedziliśmy salę rozpraw, gdzie mogliśmy wyobrazić sobie jak wygląda prawdziwe posiedzenie sądowe. W głównej sali posiedzeń, podziwialiśmy XIX wieczne polichromie, wpisane przez Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków do rejestru zabytków. Przez wychowawczynie zamknięci zostaliśmy w specjalnym pomieszczeniu dla oczekujących na wyrok, skazanych więźniów. Przeżyliśmy prawdziwe chwile grozy! Architektura tego budynku zrobiła na nas niesamowite wrażenie. Następnie udaliśmy się na bulwary nadodrzańskie, gdzie mieliśmy okazję podziwiać piękne widoki na rzekę Odrę, opalić się na miejskiej plaży czy skorzystać z atrakcyjnego placu zabaw i ściany wspinaczkowej. By ostudzić emocje na raciborskim rynku schodziliśmy się przepysznymi, włoskimi lodami. Zmęczeni, ale bogatsi w wiedzę i nowe doświadczenia, pomaszerowaliśmy w kierunku dworca kolejowego.

            Katarzyna Mandrysz i Agnieszka Szweda

          • Wybory do Samorządu Uczniowskiego

          • W tym tygodniu odbyły się wybory do nowego Samorządu Uczniowskiego. Zagłosowało 281 uczniów. Prezentujemy wyniki:

            1. Natalia Pielczyk - przewodnicząca,
            2. Paulina Steuer - zastępca przewodniczącej,
            3. Jakub Chowaniec - skarbnik.

            Opiekunami samorządu zostali panowie:

            Andrzej Urban Franciszek Szweda.

            Serdecznie wszystkim gratulujemy i życzymy owocnej pracy w nowym roku szkolnym :)

            Samorząd Uczniowski

          • Kangur Matematyczny 2023

          • W dniu 8 maja odbyła się kolejna edycja Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny”. Konkurs ten  jest adresowany do uczniów szkół podstawowych i średnich. Konkurs ma charakter jednorazowego testu. Zadania oraz termin są ustalane przez międzynarodową komisję. Na rozwiązanie testu przeznaczone jest 75 minut. Test ten nie należy do łatwych, jednak jak co roku wielu chętnych  uczniów  wzięło w nim udział. Na wyniki musieliśmy trochę poczekać ale już je mamy.

            Spośród wszystkich uczestników wyróżnienie otrzymali dwaj uczniowie naszej szkoły:

            1.  Radosław Bellon - uczeń klasy II a
            2.  Franciszek Sieroń - uczeń klasy III b

            Jesteśmy bardzo dumni z chłopców !!!!!

            Gratulujemy wszystkich uczestnikom udziału i zachęcamy do kolejnej edycji za rok.  

            Katarzyna Mandrysz

          • Wizyta w chorzowskim skansenie

          • 7 czerwca uczniowie koła regionalnego i miłośnicy tradycji uczestniczyli w wycieczce do Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie. Przewodnik opowiedział dzieciom o życiu naszych przodków i zabrał ich do najciekawszych obiektów.

            Uczniowie zobaczyli m.in. zagrody dawnych gospodarzy, szkołę, młyn wodny i kościół. Odwiedzili również stado owiec i kóz. W czasie lekcji muzealnej dowiedzieli się, co to jest: pasieka, podkurzacz i barć. Zajęcia poświęcone pszczelarstwu, połączone były z warsztatami tworzenia świec z wosku. Wycieczka pozwoliła uczniom na poszerzenie wiedzy o naszym regionie, umożliwiła zdobycie nowych umiejętności, rozwijając w nich nie tylko wyobraźnię, ale i sprawność manualną.

            Iwona Kwiatoń

          • Spektakl „High School Musical 3. Ostatnia klasa”

          • „To nasza ostatnia szansa, by wspólnie pojawić się na scenie…”

            7 czerwca o godz. 17:00 na sali gimnastycznej naszej szkoły, kółko teatralne „Trema” wystawiło dla rodziców i nauczycieli spektakl pt.: „High School Musical 3. Ostatnia klasa”.

          • 1 CZERWCA - Dzień Sportu

          • 1 czerwca, jak co roku, obchodziliśmy równocześnie Dzień Dziecka i Dzień Sportu.

            Z tej okazji Zenobia Mrozek i Szymon Skupień przygotowali dla uczniów wiele atrakcji i zabaw, bo przecież któż nie lubi się bawić?

            A bawili się wszyscy: młodsi i starsi, uczniowie i nauczyciele, którzy tego dnia przypomnieli sobie, jak to fajnie być dzieckiem!

            Klasy młodsze „uciekły” ze szkoły i poszły ze swoimi paniami bawić się na Rafie w Rydułtowach. Natomiast starsze klasy pozostały na miejscu, ale też atrakcji dla nich nie zabrakło.

            Na początku Pani Dyrektor złożyła życzenia wszystkim uczniom i zaprosiła do świetnej zabawy.

            Podczas apelu nagrodzono uczniów, którzy w ostatnich miesiącach zdobyli laury w konkursach artystycznych, przedmiotowych i zawodach sportowych.

            Następnie odbyły się zmagania sportowe. Na początku dużo emocji wzbudziły mecze nauczycieli z uczniami. Najpierw z kadrą pedagogiczną zmierzyły się w piłce siatkowej dziewczyny, a następnie chłopcy z klas ósmych. Okazało się, wbrew przewidywaniom, że nauczyciele mimo „sędziwego” wieku oraz raczej statycznego trybu pracy, całkiem nieźle radzą sobie na boisku! Mecze zakończyły się wygraną pedagogów, ale do dziś nie wiadomo, czy wpływ na wynik miał fakt, że był to czas wystawiania ocen końcowych, a przecież lepiej było nie denerwować kogoś, kto za chwilę te oceny wystawi ;-)  Wszyscy świetnie się bawili, publiczność kibicowała głośno, a każdy punkt wzbudzał entuzjazm.

            Po tej dużej dawce emocji uczniowie mogli sprawdzić się w wielu konkurencjach. Były skoki na skakance, rzuty do kosza, odbijanie piłki górą oburącz, a dla mniej usportowionych konkurs plastyczny o tematyce sportowej lub oglądanie filmu.

            Oczywiście w rozgrywkach sportowych mogły zmierzyć się także drużyny klasowe, które odbyły mecze piłki nożnej oraz ręcznej.

            Dzieci otrzymały także prezenty: od Rady Rodziców bon na pyszne lody z Zameczku, a od pani Mężyk – właścicielki sklepu – napoje.

            Pogoda dopisała, humory również, więc tegoroczny Dzień Sportu można uznać za bardzo udany!

          • Szkoła Myślenia Pozytywnego – maj

          • Tematem przewodnim zadania majowego była odpowiedzialność i samosterowność. Było to ostatnie zadanie zrealizowane przez naszą szkołę w tym roku szkolnym. W zadanie zaangażowała się Pani Martyna Skorupa, Pani Sandra Kuriata oraz Pan Szymon Skupień.

            Klasa Vb rozpoczęła wykonanie zadania od wypełnienia ankiety, w której uczniowie odpowiadali na pytania związane z rozumieniem przez nich różnorodności czy sposobów wycieszenia. Następnie uczniowie tworzyli „chmurę wyrazów” odpowiadając na pytanie co powoduje konflikt. Zadanie to było wstępem do historii Marysi i Ryśka, dwójki przyjaciół, którzy potrzebują pomocy w porozumieniu się. Po lekturze uczniowie starali się zrozumieć uczucia i emocje, jakie może czuć zarówno Rysiek, jak i Marysia. Największą jednak radość sprawiła ankieta, w której uczniowie samodzielnie udzielali odpowiedzi na temat tego, w jaki sposób to oni rozwiązują swoje konflikty, okazało się, że chociaż na co dzień jesteśmy różni, to w niektórych sytuacjach jesteśmy tacy sami.

            „Idź linią, jeśli..” tak brzmiała nazwa zabawy, którą mogli zrealizować uczniowie klas I-III przebywający na świetlicy szkolnej. Naszym celem było lepsze poznanie się i świętowanie wielu różnic , które czynią nas wszystkich wyjątkowymi. Uczniowie rozpoczęli zabawę ustawiając się na jednej linii. Następnie nauczyciel przywołał serię stwierdzeń, a jeśli to stwierdzenie odnosiło się do danych uczniów, Ci występowali do przodu. Dzieci zauważyły podobieństwa i różnice między sobą a kolegami ze świetlicy. Wszyscy zakończyli zabawę z uśmiechem na twarzy oraz z nową wiedzą o sobie. Uczniowie poznali również sposoby na wycieszenie się oraz rozluźnienie słuchając muzyki relaksacyjnej. Okazało się, że wcale nie jest to taka prosta umiejętność.

            Szkolna Koordynatorka

            Monika Łukoszek

          • Wyjście na ,,RAFĘ"

          • Daleka droga za nami... 

            Jak było?

            Zobaczcie sami... 

            Najpierw spacer i choć długi, 

            Każdy mówił, że chodzić lubi... 

            Po drodze żabi koncert zaliczony... 

            Tylko szkoda, że "mak" jeszcze nie skończony... 

            Bo gdy wygięte frytki w górze zobaczyły dzieciaki, 

            Zaraz im się zamarzyly w sosie słodko- kwaśnym kurczaki.. 

            Więc tylko obeszliśmy się smakiem

            I podążyliśmy dalej wytyczonym szlakiem.

            W gąszczu krzaków, tam gdzie wysoka trawa... 

            aż naszym oczom się ukazała rydułtowska Rafa! 

            Tam zabaw i atrakcji było wiele, 

            Bawili się i kłocili mali przyjaciele! 

            Kto pierwszy na kręciołku, 

            - "Moja ta zjeżdżalnia!"

            Każdej mamie po czymś takim przyda się prywatna pralnia! 

            Potem potrzeba było nam ochłody, 

            Więc się opalaliśmy w kolejce po lody! 

            Szybko nam bardzo ten czas uciekał, 

            Szkoda, że autobus po nas nie przyjechał... 

            Bo choć tak wszyscy chodzić lubili, 

            Ledwo się spowrotem do szkoły dotoczyli 

            P. Czeszyk

          • „Twoja twarz brzmi znajomo” - innowacja pedagogiczna

          • Czego to nauczyciele nie wymyślą dla swoich uczniów, żeby ich zaktywizować i przygotować do egzaminu ósmoklasisty? ;-)

            Ósmoklasiści z klas a i b w ramach innowacji pedagogicznej z języka polskiego, opracowanej przez Aleksandrę Tkocz, wcielili się w bohaterów literackich z lektur obowiązkowych. Należało przebrać się za postać i zrobić sobie zdjęcie w okolicznościach z lektury, by reszta klasy mogła odgadnąć, co to za bohater. Ponadto należało opowiedzieć coś o postaci, w którą się wcielił uczeń, a więc trzeba było wykazać się wiedzą. Lekcja, na której ósmoklasiści prezentowali swoje zdjęcia, była pełna zaskakujących niespodzianek, pouczająca i niezwykle różnorodna. Wszyscy świetnie się bawili, a przy okazji powtarzali treść lektur przed egzaminem.

            Na korytarzu szkolnym stanęła wystawa zdjęć, by i inni uczniowie mogli zobaczyć kreację starszych koleżanek i kolegów.

            A. Tkocz

          • Wycieczka na mecz futbolu amerykańskiego w Katowicach!

          • Stowarzyszenie „Olimp” działające przy naszej szkole zorganizowało dla uczniów ciekawą wycieczkę o charakterze sportowym na mecz futbolu amerykańskiego. W niedzielne popołudnie uczestnicy wycieczki wraz z opiekunami udali się pociągiem do Katowic Piotrowic.

            Na dobry początek pan Piotr Górecki poczęstował wszystkich wafelkami i odżywczym soczkiem. Po przyjeździe w oczekiwaniu na mecz udaliśmy się na pyszne lody rzemieślnicze. Mecz rozpoczął się o 17.00. Najpierw nastąpiła prezentacja drużyn „Silesia Rebels” i „Falkons Tychy”. Futboliści w swoich strojach futbolistów z ogromnymi flagami wkroczyli na boisko w składach 45-cio osobowych witając się z kibicami. Komentator sportowy tłumaczył widzom na bieżąco przepisy gry, które wymagały od nas mocnego skupienia. Sędziowie tzw. „zebry” dbały o porządek wśród zawodników, którzy walczyli o cenne punkty. Futbol amerykański jest dość skomplikowaną grą, lecz dzięki temu, że widzieliśmy mecz na żywo dużo łatwiej było nam zrozumieć zasady. W przerwie meczu udaliśmy się na krótkie spotkanie z zawodnikami. Podczas meczu podziwialiśmy piękne czirliderki wykonujące akrobacje sportowe. Mieliśmy też okazję posmakować prawie amerykańskich burgerów. Po dwóch godzinach okazało się, że drużyna „Falkons” Tychy odniosła zwycięstwo w tym pojedynku. Za opiekę dziękujemy członkom Stowarzyszenia: p. D. Niesobskiemu, J. Wypychowi, P. Góreckiemu.

            Bardzo zadowoleni wróciliśmy do Łukowa ŚL. gdzie czekali na nas nasi rodzice.

            Przedsięwzięcie to jest jednym z zadań projektu współfinansowanego przez Urząd Gminy Gaszowice.

            Z. Mrozek

          • Wycieczka klas pierwszych

          • Maj, a my się zimy… zimnych lodów nie boimy!

            W czwartek 18 maja klasy pierwsze udały się w daleką podróż pełną róż….  iii… bananów iii… balonów!

            Oj działo się działo! Odwiedziliśmy bowiem Manufakturę rybnickich lodów rzemieślniczych w Lyskach. Tak, tak blisko…!

             A nie wszyscy o tym wiedzą,

            że taki skarb mamy tuż za miedzą!

            Najpierw słuchaliśmy prelekcji na temat szkodliwości spożywania zbyt dużych ilości cukru oraz badaliśmy właściwości ciekłego azotu na bananach, które pod jego wpływem zmieniały się w młotki! Następnie prowadziliśmy też doświadczenia z różami oraz balonami, które azot zamieniał w bezkształtne „cosie”.

            Na koniec jedliśmy gofry, piliśmy lemoniadę oraz smakowaliśmy własnoręcznie przyrządzonych lodów. Było to bardzo ciekawe doświadczenie oraz miło spędzony czas. 

            P. Czeszyk, I. Kwiatoń

          • Wycieczka do Kotliny Kłodzkiej

          • 17 maja br. klasy szóste oraz siódma pojechały na upragnioną trzydniową wycieczkę.

            Wybrano Kotlinę Kłodzką, choć wychowawczynie miały wrażenie, że uczniowie pojechaliby gdziekolwiek, byle z możliwością noclegu ;-) Przecież z powodu pandemii takie wyjazdy były na kilka lat wstrzymane.

            Tym razem się udało! Program był bogaty, pogoda dopisała, a uczniowie nie marudzili na ból nóg. Można więc uznać, że wycieczka była super!

            Pierwszego dnia wycieczkowicze zwiedzili kopalnię złota w Złotym Stoku. Można było sobie nawet zakupić złotą sztabkę, więc tego dnia wartość bagażu wzrosła kilkukrotnie. Niestety, po jakimś czasie okazało się, że sztabki były tylko z wierzchu złote, no ale można się było przez kilka godzin poczuć milionerem. Tego dnia w planie było jeszcze zwiedzanie uzdrowiska Lądek Zdrój. Miasteczko było ładne, ale wody zdrowotne nie przypadły do gustu smakoszom coca-coli i Tymbarka. Po południu pojechaliśmy na miejsce docelowe czyli do naszego hotelu: pięknej Villi Verde w Stroniu Śląskim. Uczniowie najchętniej zajęliby się już sobą we własnych pokojach, ale spotkała ich niespodzianka: 5-kilometrowy spacer w górach. Mimo początkowej niechęci, podczas spaceru wszyscy zgodnie stwierdzili, że piękne widoki i świeże górskie powietrze wynagrodziło im trud pieszego marszu. Cel osiągnięto – zmęczeni uczniowie szybko udali się na spoczynek i noc była spokojna.

            Następnego dnia w planach mieliśmy zwiedzanie Jaskini Niedźwiedziej oraz miasta Kłodzka ze słynną twierdzą i podziemnymi korytarzami. Jaskinia zrobiła ogromne wrażenie, mimo, że żadnego żywego niedźwiedzia w niej nie spotkaliśmy. Były za to żywe nietoperze i to robiło dość mroczne wrażenie. Pewnie niektórzy woleliby jednak spotkanie z niedźwiedziem. Przebojem były znalezione osobiście minerały, głównie ametysty, kwarce i piryt.

            Następny punkt był równie pasjonujący i wymagający. Podziemne korytarze kłodzkiej twierdzy miejscami wymagały wprost chodzenia po czworakach i naprawdę robiły niesamowite wrażenie. Miasto jest urokliwe i ma swój klimat, wszystkim ten dzień bardzo się podobał. Po obiadokolacji był czas na rekreację: grę w piłkarzyki, piłkę na przyhotelowym boisku i integrację w pokojach.

            Ostatniego dnia po obfitym śniadaniu ruszyliśmy na górski szlak. Naszym celem było przejście popularnych i robiących niesamowite wrażenie Błędnych Skał. W niektórych miejscach trzeba było się przeciskać przez szczeliny, mając świadomość, że nad głową wiszą wielotonowe bloki skalne. Tego dnia przed wyjazdem do domu wstąpiliśmy jeszcze do kaplicy czaszek w Czermnej oraz zrobiliśmy sobie długi spacer do Kudowy Zdroju, gdzie nagrodą za długą, pieszą wędrówkę, były smaczne lody. Ostatni punkt programu był do przewidzenia, a była nią wizyta w McDonaldzie.

            Wróciliśmy zadowoleni, pełni wrażeń i chęci do kolejnych wyjazdów. Nauczycielki w osobach: pani Paluch, pani Głazik, pani Łukoszek i pani Tkocz też wróciły zadowolone, więc jak uczniowie nie zdradzą za dużo z tego, co udało się ukryć przed ich wzrokiem, jest szansa, że na drugi rok znów pojadą na kilkudniową wyprawę ;-)

            Aleksandra Tkocz

          • Europejskie podróże

          • Francja

            Francja - elegancja! Paryski pokaz mody - było bardzo ciekawie. Francuskie smakołyki w postaci ciasta francuskiego oraz francuskie śniadanie tosty z jajkiem. Wirtualne zwiedzanie zabytków Luwr, Wersal … Ogrom ciekawych wiadomości dowiedzieli się uczniowie Szkoły Podstawowej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Czernicy.

            Szwecja

            Wycieczka do Szwecji to nie lada wyzwanie! Sprawiła uczniom dużą przyjemność. Poznaliśmy symbole narodowe i słówka. Wyszukiwaliśmy książek  znanych szwedzkich autorów. Przypomnieliśmy sobie przygodny niesfornej Pipi słuchając fragmentów książki. Podziwialiśmy na prezentacji różnorodne ciekawe miejsca i zabytki Szwecji. Największa radością i dużym wzięciem cieszył się tradycyjny szwedzki stół. Każdy miał okazję spróbować wszystkich przyniesionych przez nas specjałów. Było bardzo smacznie i kolorowo. Szwecja to była nasza ostatnia podróż … będziemy je wszystkie wspominać z wielka radością.

            Katarzyna Mandrysz

          • Międzynarodowy Dzień Rodzin

          • 15 maja obchodziliśmy ustanowiony w 1993 roku  przez Zgromadzenie Generalne ONZ, Międzynarodowy Dzień Rodzin. O tym, że w rodzinie tkwi prawdziwa siła każdego człowieka, przypomnieli nam uczniowie klasy VIII c, Dominik i Milena, którzy przekazali informację na ten temat przez szkolny radiowęzeł. Bliskie, serdeczne relacje z rodziną i krewnymi to podstawa dobrego funkcjonowania każdego z nas. Ważne jest również pielęgnowanie pamięci o swoich przodkach. Aby zachęcić uczniów do poznania historii swojej rodziny, został zorganizowany konkurs „Drzewo genealogiczne mojej rodziny”. Otrzymaliśmy 22 prace, które ozdobiły nasz szkolny korytarz.

            Wyniki konkursu:

            Klasy 1-3:

            I miejsce: Maria Porwoł z klasy I a

            II miejsce: Helena Wolny z klasy I b

            III miejsce: Wojciech i Aleksandra Jakubowscy z klasy II a

            Klasy 4-8

            I miejsce: Wiktoria Procek z klasy IV b

            II miejsce: Kacper Sumper z klasy V a

            III miejsce: Łukasz Bartczak z klasy V b

            Wszystkim dziękujemy za udział w konkursie!

          • Górnicy na 102!

          • 12 maja klasy Va i Vb udały się na wycieczkę do Tarnowskich Gór. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Kopalni Srebra, w której zaopatrzeni w kaski zjechaliśmy pod ziemię, gdzie czekały na nas atrakcje. Dowiedzieliśmy w jaki sposób wydobywano srebro, jak wyglądała praca górników. Następnie odwiedziliśmy Sztolnię Czarnego Pstrąga, gdzie przepłynęliśmy wąskie korytarze, poznając ciekawostki o tym, w jaki sposób górnicy pokonali siły natury oraz tajemnicze legendy. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do szkoły i już nie możemy doczekać się kolejnych wycieczek.

            Martyna Skorupa

          • „Góra grosza”

          • Zakończyła się ogólnopolska akcja pod nazwą „Góra grosza”. Uczniowie, jak co roku, wrzucali do klasowych skarbonek monety o nominałach od 1 grosza do 5 złotych. Uczniowie należący do Szkolnego Koła Wolontariusza przeliczyli zebrane pieniążki, spakowali i wysłali za pośrednictwem Poczty Polskiej do „Towarzystwa Nasz Dom” w Warszawie. W tym roku zebraliśmy 1060 złotych 55 groszy. Wszystkim, którzy ofiarowali przysłowiowy „grosik” serdecznie dziękujemy. Możecie być dumni, że pomagacie dzieciom, które z różnych powodów nie mogą wychowywać się w swoich biologicznych rodzinach. W Polsce wiele dzieci znajduje się w takiej właśnie sytuacji, dlatego przez ten podarowany grosz przyczyniacie się do polepszenia ich życia.

            Informacja o ilości zebranych monet w przeliczeniu na 1 ucznia w klasie została umieszczona w widocznych miejscach w szkole. Uczniowie klasy III b wrzucili najwięcej „grosików”, dlatego w nagrodę mogli delektować się pysznymi lodami w kawiarni w Zameczku.

            E. Boczek

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. H.M. Góreckiego w Czernicy
      • (32) 4305060
      • ul. Wolności 41, 44-282 Czernica Poland
      • mgr Iwona Witek, wicedyrektor: mgr Kamila Dobrowolska
      • http://fb.me/SPwCzernicy
      • Inspektor Ochrony Danych : Aleksandra Cnota-Mikołajec adres e-mail: aleksandra@eduodo.pl
      • AE:PL-54050-80271-HHURU-23
  • Galeria zdjęć

      brak danych