• Uczeń z pasją

          • O uczennicy, którą dzisiaj chciałam przedstawić można by dużo pisać, ponieważ wachlarz jej zainteresowań jest bardzo szeroki. Bohaterką miesiąca jest Natalia Wypych. To uczennica, która ujmuje niezwykłą wrażliwością, skromnością a przede wszystkim empatią. Jestem niezmiernie szczęśliwa, że mamy takie perełki w naszej społeczności szkolnej.

            Agnieszka Szweda

          • „Idiom… ink”

          • Zakończył się szkolny etap VII Ogólnopolskiego Konkursu Językowo-Plastycznego „Idiom…ink”. W terminie do 15 grudnia 2023r. każdy chętnych uczeń mógł wykonać dowolną techniką pracę plastyczną obrazującą idiom angielski (jego dosłowne tłumaczenie / nie znaczenie).

            ​​​​​​​Piętnaścioro uczniów naszej szkoły postanowiło zmierzyć się z konkursowym zadaniem. Ich prace zostały opatrzone odpowiednią metryczką oraz wysłane do organizatora konkursu – Zespołu Szkół w Kępicach. W lutym 2024 r. zostanie ogłoszona lista laureatów, a ewentualne dyplomy oraz nagrody przesłane na adres szkoły.

            Życzymy powodzenia następujących uczestnikom konkursu:

            kl. 1a: Aleksander Olczyk

            kl. 1b: Kaja Pielczyk, Franciszek Magiera, Matylda Olczyk

            kl. 2a: Wiktoria Kotula

            kl. 3b: Agata Królewicz, Eryk Hałas, Paulina Niesobska

            kl. 4a: Oliwia Tomiczek

            kl. 4b: Amelia Recław, Franciszek Sieroń

            kl. 5b: Wiktoria Procek

            kl. 6a: Daniel Liszka

            kl. 6b: Hanna Olczyk

            kl. 7a: Zuzanna Sowa

            szkolny koordynator konkursu:

            Aleksandra Niesobska

          • Sukces w konkursie plastycznym

          • Praca konkursowa ucznia naszej szkoły, w kalendarzu na 2024 rok.

            Gratulujemy Bartoszowi Pawluskowi zajęcia 3 miejsca w konkursie plastycznym na zaprojektowanie plakatu. Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych powiatu rybnickiego a organizowany przez PCPR w Rybniku.

            Bartek swoje plastyczne zainteresowania rozwija na zajęciach koła plastycznego ale często swój talent pokazuje również na zajęciach świetlicowych. Zaskakuje tam swoją pomysłowością. Uwagę jury, zwróciły również prace: Natalii Wypych z klasy IVa i Daniela Liszki z klasy VIa. Dzieła zostały także nagrodzone upominkami.

            Jako wychowawczynie świetlicy jesteśmy dumne z naszych uczniów, ponieważ to właśnie świetlica zachęciła i zaprosiła uczniów do udziału w tym konkursie. Nagrody dla Bartka, Natalii i Daniela to dowód na to, że warto być wytrwałym i ciężko pracować. To przynosi prawdziwe sukcesy. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w Starostwie Powiatowym w Rybniku, który objął patronatem to wydarzenie. 

            Jeszcze raz gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

            Agnieszka Szweda

          • Audycja umuzykalniająca

          • We wtorkowe przedpołudnie cała społeczność szkolna miała okazję uczestniczyć w przepięknym koncercie umuzykalniający wprowadzający Nas w Magię Świąt Bożego Narodzenia. Koncert ten został sfinansowany przez Radę Rodziców.

          • Występy w Zameczku 

          • W niedzielę, w parku przy pałacu w Czernicy, odbył się Gminny Jarmark Świąteczny. Miejsce, odwiedził w tym dniu Święty Mikołaj. Przed Pałacem von Rothów, można było zaopatrzyć się w oryginalne dekoracje i upominki a także spróbować bożonarodzeniowych przysmaków.

            W to piękne i mroźne popołudnie, na terenie pałacu, naszą szkołę godnie reprezentowały uczennice z koła instrumentalnego i koła wokalnego. Grupa młodsza koła wokalnego przepięknie wykonała utwory: “Świeć gwiazdeczko” i “Bosy Pastuszek”. Starsze uczennice natomiast, zaprezentowały się w repertuarze anglojęzycznym śpiewając: “Silent Night”, “We wish you a Merry Christmas” i “Jingle bells“. Instrumentalistki grające na ukulele wykonały polski repertuar kolędowy.

            Agnieszka Szweda, Patrycja Czeszyk

          • Każdy AS jest inny, tak jak inne są płatki śniegu – kolejny punkt innowacji pedagogicznej w klasie 6a

          • Kolejnym punktem innowacji pedagogicznej z cyklu „Jestem AS – Akceptuję Siebie” były zajęcia pod tytułem Każdy AS jest inny, tak jak inne są płatki śniegu.

            ​​​​​​​Uczniowie na zajęciach z wychowawcą otrzymali białe kartki A4. Każdy uczestnik wziął kartkę do ręki i zamknął oczy. Nauczyciel poprosił o to, aby oczy zostały zamknięte na czas całego ćwiczenia. Uczniowie mieli za zadanie złożyć kartkę na pół i oderwać jeden róg. Następnie należało złożyć ponownie kartkę na pół i oderwać kolejny róg kartki. Uczniowie raz jeszcze złożyli kartkę na pół i po raz trzeci oderwali jeden z rogów. Następnie uczniowie rozłożyli swoje kartki i wzajemnie je porównywali.​​​​​

            Zadanie to miało na celu uświadomienie, że każda wydzieranka jest inna, tak jak płatki śniegu (podobno nie ma dwóch identycznych). Wszyscy zaczynali od takiej samej kartki, ale każdy z uczniów jest inny, inaczej myśli, więc ostateczne rezultaty są inne.

            W tym zadaniu nie było jednego rozwiązania, więc każda praca była poprawna, inna, ciekawa i jedyna w swoim rodzaju. Tak samo jest w szkole, uczniowie chodzą do tej samej, ale każdy jest inny, więc może odnieść sukces w zupełnie odmiennej profesji.

            Monika Drąg

          • Kolejna pomoc zakończona sukcesem

          • Zbiórka na rzecz chorych i niepełnosprawnych dzieci.

            “Każdy gest, nawet najdrobniejszy… zmienia świat, czyjś świat.”

            Serdecznie dziękujemy za włączenie się w akcję pomocy, poprzez  zakup dobroczynnych kartek świątecznych. Kartki rozprowadzane były wśród uczniów w ubiegłym tygodniu. Całkowity dochód przekazany został na rzecz Stowarzyszenia Sursum Corda. W sumie zebraliśmy 420 zł.

            Podarujmy tę kartkę komuś bliskiemu, wyślijmy osobie, która się tego nie spodziewa. Niech dobro dalej się niesie…

            Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu

          • Kolędowanie z Paniami z KGW z Czernicy i Łukowa

          • W zimowe mroźne popołudnie w szkolnej świetlicy, poczuliśmy przedsmak mocno wyczekiwanych już przez uczniów Świąt Bożego Narodzenia. Wszystko to, za sprawą Pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Czernicy i  Łukowa, które zaszczyciły nas swoją wizytą.

            Panie, nie tylko uczyły nas  jak przygotować ciasto na świąteczne pierniczki ale i pomogły nam je udekorować. Przyniosły też ze sobą pyszne świąteczne słodkości. Poza tym, usłyszeliśmy o zwyczajach i tradycjach panujących w Wigilijny Wieczór. Pomoc Pań, przy dekorowaniu i przygotowaniu świątecznego stołu była nieoceniona. Mieliśmy okazję pośpiewać, gdyż uczennice koła instrumentalnego, działającego przy naszej szkole przepięknie zaakompaniowały nam na ukulele. Nic tak nie wprowadza świątecznego nastroju jak zapach świątecznych pierniczków, zapach świerku, pomarańczy i brzmienie kolęd. Zajadając się makówkami i moczką, przywołaliśmy ten zbliżający się wielkimi krokami magiczny czas.

            Agnieszka Szweda

          • Świetlicowe mikołajki

          • „Święty Mikołaj nocą wędruje, w okna zagląda i nasłuchuje. Gwiazdka w okna świeci, gdzie są grzeczne dzieci?" 

            A my odpowiadamy: NA ŚWIETLICY!

            Dzisiaj w świetlicy szkolnej odbyły się mikołajki. W ramach świętowania dzieci poznały opowieści mikołajkowe, opowiadały, jak obchodzą to święto w swoich domach. Był to dzień pełen gier i zabaw. Uczniowie wykonali również piękne kartki świąteczne. 

            Sandra Kuriata

          • Mikołajki w szkole

          • Święty Mikołaj - kto z nas go nie oczekuje? Tradycyjnie 6 grudnia zawitał więc i do naszej szkoły.  Wszyscy uczniowie zasłużyli w tym roku na prezenty. Dzięki wsparciu Rady Rodziców, każdy uczeń otrzymał słodki upominek oraz czapkę Św. Mikołaja.

            Opiekunowie SU

          • Zbiórka dla bezdomnych

          • "Bezdomność jest nie tylko brakiem własnego kąta, ale w jeszcze większej mierze pozbawieniem oparcia w drugim człowieku”.

            Dziękujemy, że jak zwykle stanęliście Państwo na wysokości zadania i podaliście pomocną dłoń!

            Jesteśmy wdzięczni za dary przekazane dla potrzebujących bezdomnych mężczyzn. Ciepłe kurtki, swetry i wiele innych rzeczy, podarowane przez Państwa, pomogą znieść trudy zimy i ułatwią życie osobom, które znalazły się w dramatycznej życiowej sytuacji.

            Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu

          • Odkrywanie Korzeni Rodzinnych

          • Tworzenie Drzew Genealogicznych w Klasie Drugiej

            W ostatnim czasie uczniowie klas drugich wykonali piękne drzewa genealogiczne w języku angielskim. Celem projektu było rozwijanie umiejętności językowych, ale także wpajanie poczucia tożsamości i przynależności. Wyposażeni w markery, kredki i kolorowy papier, uczniowie z zapałem tworzyli kolejne gałęzie swoich rodzinnych drzew. Projekt pozwolił uczniom wyrazić swoją kreatywność, jednocześnie utrwalając pojęcie dotyczące pokrewieństwa.

            Martyna Somerlik - Przybyła

          • SZKOŁA MYŚLENIA POZYTYWNEGO – LISTOPAD

          • Zadania w listopadzie były skupione wokół Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. W pomoc w realizacji zadania zaangażowała się Pani Martyna Skorupa, Pani Ewa Wojtyczko oraz Pani Monika Łukoszek.
            Pierwsze zadania skupiało się wokół przeprowadzenia warsztatów pokazujących znaczenie praw dziecka i ich przełożenie na poczucie własnej wartości u dzieci, poczucie sprawczości oraz bezpieczeństwa psychicznego. Warsztaty zostały przeprowadzone w klasach: VIa, VIb oraz VIIa. Pedagog specjalny przeprowadziła z uczniami rozmowę na temat praw dziecka. Następnie po podziale na grupy, każda z grup przygotowała plakat na temat wylosowanego prawa dziecka.

            Drugie zadanie koncentrowało się na dostrzeganiu sukcesów oraz poczuciu realizacji celów. Do realizacji zadania klasa IVb wykorzystała cykl lekcji o lekturze „Charlie i fabryka czekolady”. Na zakończenie lekcji uczniowie i uczennice dokańczali zdanie: Dzisiaj dowiedziałem się, że... Odpowiedzi dotyczyły zachowania i postępowania, które powinniśmy eliminować. Zadanie certyfikacyjne pomogło uczniom zrozumieć, jak na każdej lekcji możemy nauczyć się w jaki sposób można postępować oraz to, że w lekturze możemy znaleźć wiele wskazówek, które możemy wykorzystać na co dzień.
            Natomiast klasa Va zastanawiała się nad odpowiedzią na pytanie, z czego są naprawdę dumni. Większość uczniów oraz uczennic nie miało większego problemu ze sformułowaniem odpowiedzi na to pytanie. Dzieci chwaliły się drobnymi sukcesami i osiągnięciami z ostatnich kilku dni. Przynajmniej połowa tychże osiągnięć dotyczyła nauki w szkole, ale pojawiały się też odpowiedzi dotyczące życia rodzinnego i stosunków z kolegami i koleżankami.

            Szkolna Koordynatorka

            Monika Łukoszek

          • Było i kino

          • 29 listopada wszyscy chętni uczniowie wzięli udział w pokazach kina sferycznego. Projekcja polegała na wyświetlaniu filmu edukacyjnego wewnątrz kopuły w technologii 360°. Wyemitowane zostały dwa filmy.

            Pierwszy, dla klas młodszych pt. „Magiczny globus - 4 pory roku” opowiadał o tym jak zmieniają się pory roku oraz jakie wtedy zachodzą zmiany na Ziemi. Jak zwierzęta i roślinność przystosowuje się do tych zmian, a także jak zmienia się położenie słońca względem pór roku. Uczniowie klas IV-VIII oglądali film pt. „Jak powstało Życie”. Seans prezentował wiele ostatnich odkryć naukowych związanych z tą dziedziną wiedzy. Film w porządku chronologicznym opowiadał o początku życia we Wszechświecie, o formowaniu się gwiazd i Układu Słonecznego oraz o pierwszym życiu na Ziemi. Mobilne kino z pewnością dało niesamowitą możliwość odczuwania wielu emocji, pogłębiania swojej wiedzy i wesołego spędzenia czasu.

            Kamila Dobrowolska

          • Zajęcia sensoryczne z udziałem rodziców

          • Zabawy sensoryczne to rodzaj aktywności dostarczający różnorodnych bodźców pobudzających i rozwijających zmysły. Wbrew pozorom czynności nie muszą być skomplikowane ani trudne do zorganizowania. Z powodzeniem można wykorzystywać codziennie używane przedmioty, materiały, które każdy ma w swoim domu.

            Przekonali się o tym rodzice jak wielka frajdą może być zabawa z pianką do golenia, czy zabawy w kisielu, ryżu, mące. Dziecko podczas zabawy uczy się, w jaki sposób uporządkować i zorganizować bodźce docierające do niego za pośrednictwem różnych zmysłów. Najintensywniej dziecięce zmysły pobudzają wszelkie materiały i substancje naturalne, jak woda, piasek, kamyki.

            Znakomite zabawy sensoryczne, które tak dobrze wpływają na harmonijny rozwój dziecka, a w dodatku nie wymagają kosztownych akcesoriów, generują zwykle… spory bałagan. Na pociechę warto jednak dodać, że sam proces sprzątania również może być cennym doświadczeniem sensorycznym. Wycieranie rozlanych płynów, czy zgarnianie rozsypanych ziaren również można zamienić w interesującą zabawę.

            Uczniowie klasy Ia zaprosili na takie zajęcia swoich rodziców. Uśmiech, gwar i radość królowała na twarzach wszystkich uczestników zajęć.

            Katarzyna Mandrysz

          • „Na straganie”

          • Klasa Ia oraz II a przez ostanie tygodnie przygotowywała przedstawienie pod tytułem „Na starganie”. Każda z klas zaprezentowała je w inny sposób. Uczniowie klasy II przygotowali przedstawienie kukiełkowe, zaś klasa pierwsza wystąpiła w roli małych aktorów.

            Zaprezentowali się znakomicie przed koleżankami i kolegami z innych klas. Na przedstawienie w wykonaniu pierwszaków przybyła również grupa przedszkolaków „Jeżyki” z sąsiedniego przedszkola. Wszyscy z zapartym tchem słuchali przygotowanych występów. Klasa Ia dała też swój popis dla rodziców podczas wspólnego spotkania. To dzięki nim powstały przepiękne stroje za co im bardzo dziękujemy.

            Katarzyna Mandrysz
            Iwona Kwiatoń

          • Świetlicowe ANDRZEJKI

          • „Piosenkarz spod prysznica”, „Strażnik mrowiska” czy „Zawijacz sreberek” to tylko część zawodów jakie udało się wylosować uczniom, podczas zabaw andrzejkowych na świetlicy szkolnej. Dzieci poznały również przepowiednię na przyszłość, w zależności od wylosowanego przez siebie koloru. Aleksandra, Magdalena a może Maria? Chłopcy poznali imię przyszłej wybranki. Maciej, Igor, Adrian u dziewczyn również pojawiło się wiele imion, które mogły wylosować, aby poznać imię przyszłego męża. Zabawą towarzyszyło mnóstwo śmiechu.

            Monika Łukoszek

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. H.M. Góreckiego w Czernicy
      • (32) 4305060
      • ul. Wolności 41, 44-282 Czernica Poland
      • mgr Iwona Witek, wicedyrektor: mgr Kamila Dobrowolska
      • http://fb.me/SPwCzernicy
      • Inspektor Ochrony Danych : Aleksandra Cnota-Mikołajec adres e-mail: aleksandra@eduodo.pl
      • AE:PL-54050-80271-HHURU-23
  • Galeria zdjęć

      brak danych