• Uczeń z pasją

          • Drodzy Uczniowie!

            Tym razem w projekcie “Uczeń z pasją” prezentujemy Wiktorię Procek - uczennicę klasy V naszej szkoły.

            Prócz zamiłowania do matematyki, uwielbia grać na ukulele co stanowi dla niej miłą odskocznię od nauki. Nieustannie doskonali swoje umiejętności w szydełkowaniu, czerpiąc radość z tworzenia pięknych rzeczy. Zapraszam do zapoznania się sylwetką inspirującej i pełnej pasji uczennicy.

            Agnieszka Szweda

          • Informacja

          • Informujemy, że kwota opłaty za obiady za miesiąc maj wynosi 15 dni x 8 zł =  120 zł

            Informacje na temat odliczeń zostały rozesłane poprzez e-dziennik.

            Wpłaty należy dokonać w terminie do 25 maja br.

            Nr rachunku: 28 8470 0001 2001 0051 5168 0004

            W tytule: Imię i nazwisko dziecka, klasa, dopisek: „opłata za obiady”

          • 3 maja - Święto Konstytucji

          • 3 maja to szczególna data w polskiej historii. W 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił pierwszą w Europie i drugą na świecie Konstytucję.

            Z tej okazji, uczniowie naszej szkoły stworzyli żywą flagę. Mieli też okazję zapoznać się z historią poprzez prezentację multimedialną. Wykonali biało-czerwonego orła, gdzie każdy mógł pozostawić swój ślad - obrys swojej dłoni. Pod pomnikiem został  złożony wieniec, będący symbolem pamięci o mieszkańcach Czernicy, którzy oddali życie w imię najważniejszych wartości.

            Pamiętajmy, że Konstytucja 3 Maja to nie tylko suchy tekst prawniczy, ale przede wszystkim wyraz ducha i wartości, które kształtują naszą tożsamość narodową.

            Franiszek Szweda

          • Majowe święta – dni, o których należy pamiętać

          • Przed nami czas trzech świąt majowych: 1 Maja – Święto Pracy, 2 Maja – Święto Flagi i 3 Maja – Święto Konstytucji 3 Maja, które są szczególnie ważne w historii Polski. Będziemy je obchodzić w szczególny sposób – razem, a jednak osobno.

            W minionym tygodniu dzieci z klas młodszych także przygotowywały się do świąt majowych. Poznawały symbole narodowe, uczyły się hymnu oraz słuchały legend związanych z naszym krajem i w ten sposób ocierały się o historię… Już od najmłodszych lat staramy się przybliżać wychowankom słowo patriotyzm. Budujemy u nich świadomość, że należą do wspólnoty ludzi zamieszkujących szczególny skrawek Ziemi – zwany Ojczyzną. Efektem ich pracy są przygotowane plastycznie flagi i symbole narodowe oraz wiersze i piosenki.

            Bożena Papierok

          • Uczniowie w akcji. Zdrowy sok pomarańczowy. 

          • Jak go przygotować i dlaczego warto?Podczas zajęć świetlicowych, uczniowie mieli okazję wziąć udział w praktycznej lekcji przygotowywania zdrowych napojów. Każdy, mógł samodzielnie przygotować dla siebie - świeży sok pomarańczowy.

            Dzięki praktyce i instrukcjom dotyczącym zdrowych składników, nasi uczniowie dowiedzieli się, jak ważne jest spożywanie naturalnych produktów oraz jak taki prosty gest jak wyciskanie soku, może przyczynić się do poprawy codziennej diety. Po wykonanym zadaniu uczniowie delektowali się pysznym, pełnym witamin napojem.

            Agnieszka Szweda

          • Każdy jest AS w klasie 6a!

          • Podczas kolejnego zadania, związanego z innowacją pedagogiczną „Jestem AS – Akceptuję Siebie!” uczniowie mieli się zastanowić nad ważną kwestią, dotyczącą ich kolegów i koleżanek z klasy. Z ust wychowawczyni padło bardzo ważne pytanie: Za co lubisz swojego kolegę czy koleżankę? Uczestnicy zajęć patrzyli na siebie wzajemnie i zastanawiali się nad odpowiedzią.

            W tym czasie prowadząca rozdała każdemu białą kartkę A4, na której należało się podpisać. Następnie każdy uczeń podawał swoją kartkę kolejnej osobie, a ta pisała odpowiedź na wcześniejsze pytanie wychowawczyni. I tak kartki „wędrowały” w klasie od ucznia do ucznia. Każda odpowiedź była zakrywana poprzez zagięcie kartki. Celem było to, by kolejna osoba nie widziała wcześniejszej odpowiedzi.

            Nauczyciel na początku jasno zakomunikował, że na kartce należy napisać tylko dobre cechy danej osoby, a jeżeli ktoś nie chce o kimś czegoś dobrego napisać, to pomija tę kartkę i przechodzi do następnej. Na koniec ćwiczenia każdy uczeń odszukał swoją kartkę i odczytywał zapisane na niej informacje.

            Dzięki temu zadaniu każdy dowiedział się nieco o tym, jak jest odbierany w klasie. Kartki były czytane indywidualnie.

          • Niepełnosprawność oczami dziecka

          • W międzyszkolnym konkursie plastycznym "Niepełnosprawność oczami dziecka" 

            I miejsce zajęła praca Bartosza Pawluska.

            Wyróżnienie otrzymali: Natalia Mikołajczyk i Antoni Kałuża.

            Serdecznie gratulujemy!

            Iwona Kwiatoń

          • „O psie, który jeździł koleją" - w klasie 3a tworzymy LAPBOOK'I

          • Podczas zajęć uczniowie klasy 3a przerabiali lekturę szkolną „O psie, który jeździł koleją”. Dzieci świetnie poradziły sobie z przeczytaniem książki oraz zapamiętaniem najważniejszych kwestii. Podsumowując nasze informacje o prawdziwym przyjacielu człowieka i bohaterze, który uratował małą Adel, zadaniem uczniów było wykonanie w małych lapbook'ów.

            Lapbook to „książka” tematyczna, którą dziecko tworzy na dany temat oraz w której tworzeniu aktywnie uczestniczy. Jak dobrze wiemy, aby nauka naszych uczniów była efektywna potrzebujemy zaangażować jak największą ilość zmysłów. Tworząc lapbook'a wykorzystujemy, swoją wyobraźnię, prawie wszystkie zmysły, twórcze myślenie, dzięki czemu mózg dzieci skutecznie zapamięta informacje na dany temat.

            Wychowawca klasy

            Beata Wawoczny -Kloc

          • ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

          • 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, obchody tego dnia zaplanowaliśmy w naszej szkole w tygodniu poświątecznym. Każda klasa podczas lekcji wychowawczych miała możliwość lepiej poznać funkcjonowanie osób ze spektrum autyzmu.

            Uczniowie obejrzeli przygotowane filmy, aby lepiej zrozumieć jak osoby z autyzmem patrzą na świat, postrzegają innych ludzi, funkcjonują w społeczeństwie. Wykonali też prace plastyczne. Zaprezentowane zostały ćwiczenia pokazujące trudności osób ze spektrum autyzmu w odbiorze przez zmysły, w odbiorze informacji oraz w zakresie komunikacji związane z nieporozumieniem dwuznaczności kontekstu. Zorganizowany został też konkurs plastyczny „Świat widziany na niebiesko”, wyniki i wystawa już wkrótce.

            Monika Łukoszek

          • Konkurs fotograficzny pt.: „Przyroda walczy o swoje miejsce na Ziemi”

          • Cieszymy się ogromnie, że mogliśmy być świadkami kreatywności i pasji do fotografii! Do naszego szkolnego konkursu fotograficznego „Przyroda walczy o swoje miejsce na ziemi” nadesłano aż 37 zdjęć, które ukazują różnorodność i piękno naszej przyrody, jak również jej walkę o przetrwanie.

            Prace uczniów przerosły nasze oczekiwania - od malowniczych krajobrazów po urocze zwierzęta i miejsca, gdzie natura walczy o zachowanie swojego miejsca na ziemi. Każde zdjęcie opowiada swoją własną historię i pokazuje, jak ważne jest dbanie o naszą planetę. Wybranie zwycięzców było wielkim wyzwaniem, oto oni:

            Kategoria klas I-III:

            I miejsce – Zofia Wojaczek kl.2b

            II miejsce – Nela Tymicka kl.1a

            III miejsce – Zofia Jaworowska kl.1a

            Wyróżnienie – Aleksandra Kubańska kl.1a

            Kategoria klas IV-VIII:

            I miejsce – Ksawery Gembalczyk kl.4a

            II miejsce – Kacper Hoszek kl.6a

            III miejsce – Lena Salamon kl.8

            Wyróżnienie – Tomasz Spionkowski kl.4a

            Dla wszystkich uczestników czekała słodka niespodzianka - dwa pyszne torty ufundowane przez Panią Karolinę Jaworowską za co bardzo dziękujemy. Wszystkim smakowało! To niewątpliwie miły akcent, który sprawił, że ten dzień był jeszcze bardziej wyjątkowy.

            Zwycięzcom gorąco gratulujemy a pozostałym dziękujemy za udział w konkursie.

            Ilona Paluch

            Sandra Kuriata

          • Dzień Ziemi w naszej szkole

          • Na całym świecie 22 kwietnia obchodzony jest Dzień Ziemi. Jest to międzynarodowe święto, które ma na celu promowanie postaw proekologicznych. Z tej okazji w naszej szkole podjęte zostały różne działania. Jak co roku, rozwiązany został szkolny konkurs na najaktywniejszych „ekozbieraczy” zużytych baterii.

            W akcję zaangażowało się aż 59 uczniów naszej szkoły, którzy zebrali ogromne ilości zużytych baterii. Sześcioro z nich, którzy zebrali ponad tysiąc baterii zostało nagrodzonych. Są to: Jakub Grelik, Wiktoria Kotula, Piotr Niesobski, Tomasz Spionkowski, Paulina Niesobska oraz Amelia Domagała. 

            IMG_1883.jpg

            19 kwietnia z okazji Dnia Ziemi odbył się Gminny Konkurs Przyrodniczo-Ekologiczny. Uczestnicy konkursu wykazali się dużą wiedzą z zakresu biologii, geografii, przyrody, ekologii i ochrony środowiska. W kategorii klas I-III uczennicą, która reprezentowała naszą szkołę była Paulina Niesobska z klasy IIIb. W kategorii klas IV-VI szkołę reprezentował Michał Witek, uczeń klasy VIa, który zajął 3 miejsce. W kategorii klas VII-VIII pierwsze miejsce zajął uczeń naszej szkoły - Franciszek Klimsza z klasy VIIa.

            Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

            Z okazji Dnia Ziemi został w naszej szkole zorganizowany również konkurs przyrodniczo – ekologiczny PANDA,  na którego wyniki czekamy.

            Ilona Paluch

            Sandra Kuriata

          • Cuda z gliny

          • W poniedziałek 15 kwietnia uczniowie koła plastycznego wzięli udział w warsztatach ceramicznych, które zostały sfinansowane przez Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Rybniku.

            Zajęcia rozpoczęły się od pokazu pracy na kole garncarskim. Dzieciaki zobaczyły, jak powstają smukłe dzbany, pękate misy i okrągłe filiżanki. Chętni uczniowie mogli wykonać swoje własne dzieło sztuki na kole garncarskim. Podczas bezpośredniego kontaktu z gliną, uczestnicy zajęć rozwijali umiejętności manualne, pobudzali wrażliwość, uczyli się wytrwałości i cierpliwości. Pod okiem instruktorów z ogromnym zapałem ugniatali, wałkowali i kroili kawałki gliny tak, aby uformować z nich zamierzone kształty. Zajęcia, pełne twórczej aktywności, dały dzieciom dużo radości i satysfakcji.

            Serdecznie dziękujemy prowadzącym warsztaty - państwu Jolancie i Robertowi Broda z pracowni garncarsko - ceramicznej „Robsonada” za miłą atmosferę i możliwość spędzenia czasu w ciekawy, kreatywny sposób.

            Iwona Kwiatoń

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. H.M. Góreckiego w Czernicy
      • (32) 4305060
      • ul. Wolności 41, 44-282 Czernica Poland
      • mgr Iwona Witek, wicedyrektor: mgr Kamila Dobrowolska
      • http://fb.me/SPwCzernicy
      • Inspektor Ochrony Danych : Aleksandra Cnota-Mikołajec adres e-mail: aleksandra@eduodo.pl
      • AE:PL-54050-80271-HHURU-23
  • Galeria zdjęć

      brak danych