Aktualności
TOUCH AND FEEL BOOKS – wyniki konkursu
Z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych w naszej szkole odbył się konkurs językowo-plastyczny na książkę dotykową prezentującą angielskie słownictwo z wybranego zakresu tematycznego. Pomysł cieszył się dużym zainteresowaniem pośród uczniów klas III- VI, gdyż aż 29 osób złożyło prace konkursowe. Wszystkie książki były zachwycające, dlatego każdy uczestnik otrzymał nagrody rzeczowe, a twórcom najlepszych prac z poszczególnych klas przyznano wyróżnienie. Prace można podziwiać w bibliotece szkolnej.
Akcja "Znicz"
„Bogu podamy w końcu dłonie
spalone skrzydłem antychrysta,
i on zrozumie, że ta młodość
w tej grozie jedna była czysta.”K.K. Baczyński
Spoczywają na każdym cmentarzu. Bezimienni, nieznani. Nie odwiedzają ich rodziny, nie wyryto ich imion w kamieniu. A jednak na ich mogiłach palą się znicze, ludzie przyklękają pobożnie. Bo to ci, którzy oddali życie na naszą wolność. Ich rodziny nie otrzymały informacji o śmierci. Wiele lat wyglądały swoich bliskich, którzy spoczęli w zbiorowych mogiłach Nieznanych Żołnierzy.
Warsztaty szkolne w ramach projektu ”Wyjście Smoga 2018”
W naszej szkole już po raz drugi odbyły się zajęcia dotyczące bardzo aktualnego problemu – smogu. Zajęcia przeprowadzone zostały przez edukatorów z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych. Uczniowie dowiedzieli się co to jest smog, z czego on powstaje i co należy robić, aby przeciwdziałać zanieczyszczaniu powietrza. Dzieci obejrzały ciekawą prezentację oraz zobaczyły kilka doświadczeń. Sami uczniowie również chętnie dzielili się własnymi spostrzeżeniami związanymi z tym tematem.
Samorząd uczniowski
FILMOWA PRZYGODA!
W piątkowy wieczór Radosna Sala w naszej szkole zapełniła się małymi kino-maniakami. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego odbył się Wieczór Filmowy dla kl. I-III. Zainteresowanymi taką formą spędzania wspólnego czasu okazało się być aż 57-miu uczestników. W bardzo dobrych humorach z karimatkami, śpiworami, poduszkami czy maskotkami zajęli miejsca na dywanach i w dogodnych dla siebie pozycjach oglądali wyświetlane na „dużym ekranie” ciekawe filmy.
Sukces biegaczek
CZERNICKIE BIEGACZKI PO RAZ KOLEJNY NA PODIUM!!!
Uczennice naszej szkoły świetnie spisały się podczas 1/2 Finału Woj. w sztafetowych biegach przełajowych gdzie reprezentowały naszą gminę. zawody odbyły się jak co roku w Raciborzu. Na starcie stanęło siedem najlepszych szkół z rejonu raciborsko-rybnickiego. Zwyciężyła SMS Racibórz. Nasza sztafeta w składzie: Martyna Kosteczko, Agata Tomeczek, Milena Żuchowicz,Emila Szawerna, Wiktoria Kolarczyk i Natalia Knura, która przybiegła na metę po ogromnej walce z rywalkami zajmując III miejsce. To duży sukces naszej drużyny biorąc pod uwagę, że dla większości z nich był to dopiero debiut a dystans przekraczał 800m. Dziękuję uczennicom za wspaniałą postawę godną naśladowania, determinację i wolę zwycięstwa. Gratulacje!!!
Audycja umuzykalniająca
W związku z realizacją innowacji pedagogicznej „Spotkania ze sztuką” 24 października odbyła się w szkole pierwsza audycja umuzykalniająca z serii „Cztery koncerty na cztery pory roku”.
Na szkolnej scenie wystąpiły panie: Agnieszka Robok – pianistka oraz Barbara Bytner – skrzypaczka. Obie panie pracują na co dzień w Państwowej Szkole Muzycznej im. Antoniego i Karola Szafranków w Rybniku.
UWAGA! Minął termin opłacania składek na NNW
Informujemy, iż dnia 17.10.2018 minął termin opłacania składek na ubezpieczenie NNW dzieci. W przypadku, gdyby rodzic był zainteresowany ubezpieczeniem, musi udać się do biura Multiagencji Silesia Group w Rybniku, przy ulicy Mikołowskiej 34.
SILESIA GROUP s.c.
44-200 Rybnik ul. Mikołowska 34
tel. 32/ 422 27 88, tel. kom. 669 091 202
mail: szkody@silesiagroup.pl
Wycieczka do Parku Miniatur i Dinozaurów
Park Miniatur i Park Dinozaurów dokładnie zwiedziliśmy, a i na karuzelach świetnie się bawiliśmy!
15 października klasy V a i V b pod czujnym okiem nauczycieli: pani Ilony Paluch, Moniki Drąg, Aleksandry Kuśnierek i pana Eugeniusza Brodniaka udały się na wycieczkę do Parku Miniatur i Parku Dinozaurów w Inwałdzie.
Odwiedziny zawodników klubu ROW Rybnik
Odwiedziny zawodników klubu ROW Rybnik w ramach akcji:
„WYŁĄCZ KOMPUTER, WŁĄCZ SIĘ W KIBICOWANIE JAKO 12 ZAWODNIK”.
Relacja ze strony http://row1964rybnik.com/news/:
"W środowy poranek, odwiedziliśmy pierwszą placówkę szkolną w rundzie jesiennej sezonu 2018/2019, a mianowicie Szkołę Podstawową w Czernicy.
Wieczór harcerski w bibliotece i przy ognisku.
Rok 2018, to rok jubileuszowy. Obchodzimy 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Jak wiemy harcerze i skauci odegrali olbrzymią rolę w walce o wyzwolenie Polski.
Czytelnicy biblioteki szkolnej i publicznej postanowili poznać historię działalności harcerzy w okresie walk o wyzwolenie Polski oraz ich zadania w czasie obecnym. Okazją było wieczorne spotkanie z przedstawicielami drużyny harcerskiej działającej przy Ośrodku Kultury Zameczek w Czernicy. Spotkanie miało charakter zbiórki harcerskiej. Było obrzędowe rozpoczęcie i zakończenie zbiórki, gawęda przy świecy imitującej ogień kominka, musztra, pląsy, piosenki, gry oraz liczne zadania do wykonania.
Apel z okazji DEN
Dnia 12 października 2018 roku o godz. 9.00 w sali gimnastycznej odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Młodzi artyści tańcem, piosenką i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków. W bardzo nietypowym pokazie mody zaprezentowali swoje nauczycielskie stroje uczniowie klasy V a i V b. Każdy z nauczycieli otrzymał upominek, przygotowany we współpracy z Samorządem Uczniowskim. Na zakończenie akademii głos zabrała Przewodnicząca Rady Rodziców, która podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie. Po zakończonej akademii uczniowie udali się do klas na spotkanie z wychowawcą. O tym, jak
Projekt OBYWATEL IT
Bezpłatne szkolenia z zakresu podnoszenia kompetencji cyfrowych dla 120 osób powyżej 25 roku życia odbędą się w OK Zameczek w Czernicy oraz w budynku Ośrodka Zdrowia w Gaszowicach. Szkolenia będą prowadzone przez trenerów zewnętrznych. Planuje się organizację szkoleń od listopada br.
Uczestnicy szkoleń otrzymają poczęstunek oraz materiały szkoleniowe. W ramach każdego modułu szkoleniowego przewiduje się organizację 3 spotkań trwających 4 godziny zegarowe.
Konkurs na najpiękniejszy uśmiech
Samorząd Uczniowski z okazji Międzynarodowego Dnia Uśmiechu zorganizował konkurs na najpiękniejszy uśmiech uwieczniony na zdjęciu. Chętni uczniowie przynosili swoje buzie uchwycone w kadrze podczas uśmiechania się.
I co? I twardy orzech do zgryzienia miało jury oceniające uśmiechy! Bo jak tu wybrać, skoro każdego urzeka co innego, podoba się inna buzia, inny rodzaj uśmiechu?
Lekcja „Ja – młody Europejczyk”
8.10.2018r. konsultanci z Europe Direct w Katowicach pan Michał Witas i pan Mateusz Matysiewicz przeprowadzili w klasach III-VI lekcję o tematyce europejskiej „Ja – młody Europejczyk”. Zajęcia były prowadzone w oparciu o aktywizujące metody nauczania, w formie warsztatów. Uczniowie zobaczyli ciekawą prezentację multimedialną a także uczestniczyli w grach i zabawach utrwalających wiedzę o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Szkoła pozyskała bezpłatnie materiały informacyjne, które można wykorzystać na zajęciach dotyczących krajów Wspólnoty Europejskiej.
Wycieczka szóstej klasy do Energylandii
Niech żyje zabawa!
Ach, jak cudownie bawili się szóstoklasiści w Energylandii! To był bardzo udany wyjazd. Pogoda dopisała, kolejek nie było, a wszyscy, co chcieli sprawdzić stan swoich nerwów, mogli to robić do woli, bo atrakcji było masa ;-)
W Zatorze w Energylandii byliśmy 4 października. Z klasą szóstą pojechała wychowawczyni Aleksandra Tkocz i Pani Eugenia Boczek (wsparcie Pani Katechetki było niektórym bardzo potrzebne! ;-)).
Samorząd uczniowski
SU ogłasza konkurs "Giełda hobbystów". Czas trwania do 1.02.2019r.
SU ogłasza także całoroczną akcję zbierania nakrętek. W wyznaczonym terminie trzeba będzie przynieść je do szkoły.
Szczegóły w zakładce Samorząd uczniowski.
Międzynarodowy Dzień bez Przemocy
2 października nasza szkoła po raz kolejny przyłączyła się do obchodów Międzynarodowego Dnia bez Przemocy. Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu szerzenia idei życia bez przemocy, umacniania pokoju i głoszenia tolerancji.
W związku z powyższym nasze zaproszenie przyjął policjant p. Dariusz Piotrowski z Komendy Miejskiej Policji w Rybniku, który rozmawiał z uczniami o rodzajach przemocy, sposobach unikania zagrożeń, odpowiedzialności nieletnich i konsekwencjach prawnych. Zachęcał również uczniów do reagowania na wszelkie przejawy agresji i przemocy.
EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW
26 września przyłączyliśmy się do obchodów Europejskiego Dnia Języków (EDJ). To coroczne święto języków ustanowione zostało w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy, której siedzibą jest Strasburg.
Rada Europy w przekonaniu, że różnorodność językowa stanowi narzędzie, dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie większego wzajemnego zrozumienia pomiędzy poszczególnymi kulturami, oraz że różnorodność językowa stanowi kluczowy czynnik bogatego dziedzictwa kulturowego naszego kontynentu, podejmuje starania mające na celu promowanie wielojęzyczności na terenie całej Europy.
Wolontariat w naszej szkole
W nowym roku szkolnym przystąpiliśmy do ogólnopolskiej akcji „Pola Nadziei”. Jest to ogólnopolska kampania mająca na celu niesienie pomocy nieuleczalnie chorym i ich rodzinom. Chcemy w tym roku nieść pomoc podopiecznym Domowego Hospicjum św. Franciszka w Katowicach. Hospicjum w swoich założeniach ma opiekować się osobami chorymi głównie onkologicznie wtedy, gdy skończy się leczenie szpitalne a chory wymaga nadal troskliwej opieki. Podopieczni są w różnym wieku: od malutkich dzieci po osoby starsze. Często pomoc polega na wspieraniu całej rodziny, która choruje razem z pacjentem.
Dzień Chłopca 2018
W tym roku Dzień Chłopca postanowiliśmy uczcić wyborami Cool Chłopaka. Na hali sportowej pani Zenobia Mrozek i dziewczyny z klasy VI zaproponowały konkurencje dla kandydatów do tego sympatycznego tytułu. Wcześniej z każdej klasy wyłoniono po trzech uczestników. Stanęli oni w szranki w różnych specjalnościach. Musieli wykazać się sprawnością fizyczną, ogładą, manierami, a nawet... umiejętnością robienia dziewczęcych fryzur!