• Rok szkolny 2022/23

        • Zobacz obraz źródłowy                                                    Zobacz obraz źródłowy

          INNOWACJA ZDROWOTNA W KL. 3B

          Znajomość zasad prawidłowego żywienia i ich przestrzeganie jest nieodzownym warunkiem zdrowia, prawidłowego rozwoju fizycznego, jak i umysłowego. Brak wykształconych właściwych nawyków żywieniowych, powielanie złych nawyków żywieniowych rodziców, brak wspólnych domowych posiłków, łatwy dostęp do dań typu fast-food, słodyczy, chipsów, niski poziom aktywności fizycznej, zbyt niskie spożycie owoców i warzyw skutkują złym samopoczuciem, apatią, a w konsekwencji wieloma chorobami. Wśród dzieci obserwuje się też zjawisko nadwagi i otyłości, które negatywnie wpływają na zdrowie zwiększając ryzyko chorób przewlekłych, a także niepełnosprawności w życiu dorosłym. Najwspanialszym momentem dla dzieci jest radość i satysfakcja ze wspólnie przyrządzonych potraw - efekt własnej pracy i poczęstunek. Zainteresowania kulinarne mają duże znaczenie dla rozwoju dziecka w wieku wczesnoszkolnym, chociażby na aspekt poznawczy i zabarwienie emocjonalne. Uczą zasad zdrowego odżywiania i dokonywania właściwych wyborów w codziennej diecie.

          Działania objęte innowacją zostaną włączone w proces dydaktyczno-wychowawczy szkoły a treści zawarte w podstawie programowej kształcenia ogólnego dotyczące odżywiania zostaną w ramach innowacji poszerzone tak, by uczeń miał pełniejszą wiedzę na temat prawidłowego żywienia oraz konsekwencji zdrowotnych niewłaściwego odżywiania, a także włączone zostaną elementy edukacji kulinarnej. Zdobyta wiedza zostanie zastosowana w codziennym życiu, co wpłynie na poprawę zdrowia i eliminację złych nawyków żywieniowych.

          Stosowanie różnorodnych form i metod pracy z uwzględnieniem kulinariów pozwoli na dużą swobodę działania uczniów, wzrost kreatywności i zdolności twórczego myślenia, a nauczyciel będzie przede wszystkim przewodnikiem oraz doradcą wspierającym i kierującym pracą uczniów. Stosowane metody także uatrakcyjnią proces dydaktyczno-wychowawczy, będą sprzyjać nie tylko utrwaleniu wiedzy, ale także integracji zespołów klasowych.

          Innowacja obejmie uczniów klasy III b i będzie realizowana poprzez zajęcia innowacyjne, warsztaty kulinarne, konkursy gry, zabawy, wyjścia w teren.

          Katarzyna Mandrysz

           


          Innowacja „Übung macht den Meister" - InstaLing w klasie piątej

          Innowacja opierać będzie się na platformie InstaLing a podstawowym założeniem programu jest zmotywowanie uczniów do systematycznej codziennej, krótkiej pracy uczniów w domu.

          Nauczyciel przydziela uczniom słówka z przerabianego w szkole materiału, a uczniowie razem z Insta.Ling w ciekawy sposób, w formie quizu uczą się nowych słówek i utrwalają je, np. dopasowują słówka, litery lub frazy do zdania wyświetlanego na ekranie. Program pozwala również na odsłuchanie wymowy każdego słowa, przygotowanej przez profesjonalnego lektora.  Nauczyciel i rodzice dostają szczegółowe raporty o systematyczności pracy ucznia i jego postępach w nauce, a Insta.Ling dba, aby powtórki słówek były dostosowane indywidualnie do potrzeb ucznia. Uczestnictwo w Programie Insta.Ling dla Szkół daje bezpłatny dostęp do systemu dla nauczyciela, uczniów i rodziców oraz możliwość zdobycia Certyfikatu Jakości Kształcenia Języka.

          Anna Mroczko


           „Angielski w świecie uczniów I-III – nauka z wykorzystaniem metody CLIL”
          W innowacji biorą udział uczniowie klas I-III.
          Na czym polega? - Jest to zintegrowane nauczanie języka i przedmiotu. Metoda oparta głównie na poznawaniu słownictwa związanego z tematami jakie wcześniej przerobili na zajęciach z edukacji wczesnoszkolnej czyli np. dodawanie i odejmowanie; mnożenie i dzielenie, kierunki świata, nazwy roślin.
          Dorota Malon

          Innowacja pedagogiczna „Praktyczne działanie, tworzenie i granie”
           – metoda zajęć praktycznych na lekcjach języka polskiego dla obcokrajowców

          Innowacja będzie związana z dodatkowym językiem polskim dla obcokrajowców. Poprzez te zajęcia uczniowie będą ćwiczyć np.: pisanie, czytanie czy wypowiadanie się.

          Będzie przeprowadzana na zajęciach raz w miesiącu, przeznaczona jest dla uczniów klas IV - VIII. Uczniowie wtedy będą działać praktycznie, np. poprzez tworzenie plakatu czy makiety albo skorzystają z pomocy dydaktycznych stworzonych przeze mnie bądź dostępnych w szkole.

          Każdy uczeń będzie się mógł wykazać kreatywnością czy pomysłowością. Będzie to także okazja do ćwiczenia na przykład czytania czy pisania.

          Monika Drąg


          „Twoja twarz brzmi znajomo” – innowacja organizacyjno-metodyczna dla klas ósmych.

          Przeprowadzona zostanie na lekcjach języka polskiego w klasach 8 a i 8 b.

          Zamierzeniem innowacji jest atrakcyjna dla uczniów powtórka materiału do egzaminu ósmoklasisty, dotycząca bohaterów lektur. Głównym celem innowacji jest utrwalenie wiadomości na temat bohaterów literackich przez uczniów klas ósmych. Innowacja będzie przeprowadzana w trakcie zajęć j. polskiego. Uczniowie wybierają bohatera literackiego z lektur poznanych w klasach 6-8, tworzą jego opis, a następnie fotografię przedstawiającą ich samych, jako tych bohaterów. Następnie prezentują swoje zdjęcie oraz informacje na temat wybranego bohatera na forum klasy. Efekt ich pracy zostanie zaprezentowany społeczności szkolnej w formie wystawy zdjęć.

          Aleksandra Tkocz

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. H.M. Góreckiego w Czernicy
      • (32) 4305060
      • ul. Wolności 41, 44-282 Czernica Poland
      • mgr Iwona Witek, wicedyrektor: mgr Kamila Dobrowolska
      • http://fb.me/SPwCzernicy
      • Inspektor Ochrony Danych : Aleksandra Cnota-Mikołajec adres e-mail: aleksandra@eduodo.pl
      • AE:PL-54050-80271-HHURU-23
  • Galeria zdjęć

      brak danych