• Rok szkolny 2018/19

        • Innowacja ,,Ścieżkami przyrody" - Ilona Paluch

          Główną celem wprowadzenia innowacji „Ścieżkami przyrody” jest rozbudzenie zainteresowań uczniów przedmiotami przyrodniczymi: biologią i geografią,  rozwijanie samodzielności i twórczego myślenia do rozwiązywania problemów oraz przekonanie o istotnym znaczeniu zajęć praktycznych i terenowych w zdobywaniu wiedzy oraz umiejętności w obrębie tych przedmiotów.

          Nie bez znaczenia było również duże zainteresowanie uczniów zajęciami laboratoryjnymi, na których mogliby samodzielnie wykonywać doświadczenia, eksperymenty, hodowle, obserwacje mikroskopowe (Biologia) oraz zajęciami terenowymi i ćwiczeniami praktycznymi, które rozwijają zainteresowania ucznia otaczającym światem, najbliższą okolicą, ale rozbudzają zamiłowanie do podróży, do zobaczenia „na własne oczy” tego, o czym uczy się na lekcjach, co widziało się w filmach czy zdjęciach (Geografia).

          Obecnie obowiązująca siatka godzin przeznaczonych na realizację podstawy programowej z zakresu geografii i biologii nie pozwala na przeprowadzenie większej ilości zajęć terenowych, doświadczeń czy ćwiczeń praktycznych. W związku z tym postanowiłam stworzyć innowację, która pozwoli na realizację powyższych działań, a co za tym idzie będzie rozwijać pasje i zainteresowania uczniów z jednoczesnym kształtowaniem licznych umiejętności przedmiotowych z zakresu geografii i biologii.


          Innowacja Szach – Mat! - Kamila Dobrowolska

          Wprowadzając innowację „Szach Mat- Edukacja przez szachy w szkole” miałam nadzieję w prosty i zabawowy sposób zapoznać dzieci z podstawami strategicznej gry planszowej. Zajęcia miały na celu odkrywanie talentów i zainteresowań szachowych naszych wychowanków, a następnie rozwijanie ich i promowanie. Edukacja przez szachy pozwala w nowy, ciekawy sposób rozwijać umiejętności uczniów i przyswajać treści zawarte w nowej podstawie programowej. Jest to rozwijanie umiejętności matematycznych, określanie położenia obiektów, orientacji, symetrii, wyobraźni przestrzennej, logicznego myślenia, uważnego słuchania wypowiedzi i korzystania z przekazywanych informacji, wyprowadzania kierunków od siebie i innych osób, określanie położenia obiektów względem obranego obiektu, używając określeń: góra, dół, przód, tył, w prawo, w lewo oraz ich kombinacji. Edukacja przez szachy wspomaga rozumne zachowania dziecka w sytuacjach trudnych i wymagających wysiłku, wytrwałości przy wykonywaniu zadań. Gra w szachy uczy współpracy w zabawie i edukacji wczesnoszkolnej, w sytuacjach życiowych, przestrzegania reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej.


          Innowacja: W gry planszowe gram i wszystkie angielskie słówka znam!”  - Martyna Somerlik - Przybyła

          Innowacja realizowana przez uczniów klasy Ia oraz Ib w roku szkolnym 2018/2019.


          link do galerii


          Innowacja Fitness w podstawówce" - Zenobia Mrozek

          Celem wprowadzenia innowacji jest podniesienie poziomu sprawności fizycznej oraz świadomości dzieci w szkole podstawowej. Uczniowie biorąc udział w takich zajęciach rekreacyjnych, zdobędą wiedzę oraz podniosą swoją sprawność. Efektem wprowadzonej innowacji będzie indywidualna kontynuacja systematycznego uprawiania wybranej formy aktywności fizycznej.

          Zdrowie dla człowieka jest jednym z najważniejszych życiowych priorytetów.

          Warunkiem dobrego zdrowia jest odpowiednia sprawność fizyczna, dobre samopoczucie, umiejętności współdziałania w grupie, praca nad własną osobowością oraz odpowiednia dieta. Obserwując dzieci w wieku szkolnym mam wrażenie, że ze z roku na rok ich sprawność fizyczna jest coraz gorsza. Dzieci uczące się w szkole podstawowej posiadają pewną wiedzę oraz umiejętności w zakresie dbania o własne zdrowie. Rozumieją, że człowiek przez całe życie powinien dbać o kondycję.

          W okresie dojrzewania zaczynają mocniej interesować się swoją sylwetką oraz zdrowym stylem życia. Często rozpoczynają swoją przygodę z różnego rodzaju formami rekreacji ruchowej, które określa się wspólną nazwą fitness. Na zajęciach wychowania fizycznego nie zawsze wystarczy czasu na rozwijanie tematu związanego z fitness, dlatego postanowiłam wprowadzić innowację pedagogiczną „Fitness w podstawówce" dla uczniów klas piątych.

          Myślę, że opracowana przeze mnie innowacja wzbogaci i poszerzy wiedzę uczniów na temat zdrowia oraz aktywnego funkcjonowania w życiu. Przyczyni się do poprawy sprawności fizycznej, która jest fundamentalną we współczesnym świecie.


          Innowacja „Jak to downi było” – Iwona Kwiatoń

          Poprzez innowację pedagogiczną „Jak to downi było”, chcę zapoznać dzieci z tradycjami i wartościami kulturowymi naszego regionu. Ponadto w wyniku różnorodnych form aktywności dzieci poznają zwyczaje ludowe, tradycje , zabytki, legendy. Przyjęte w innowacji założenia, cele, treści kształcenia i metody ich realizacji, sprzyjają wzbogaceniu wiedzy uczniów  o ich regionie, uwzględniając naturalną potrzebę identyfikowania się z najbliższym otoczeniem i twórczego uczestnictwa w jego rozwoju. Dzięki wprowadzeniu innowacji uczniowie lepiej poznają swój region, najbliższą okolicę, gwarę śląską. Bogactwo kulturowe Śląska jest tak ogromne, że nie trudno będzie nim zachwycić i zainteresować dzieci. Regionalizm w kształceniu integruje prawie wszystkie edukacje: matematyczną, polonistyczną, społeczną, przyrodniczą, muzyczną, plastyczną, techniczną. Nadrzędnym zadaniem w realizacji problematyki regionalnej na tym etapie kształcenia jest poczucie więzi z otoczeniem, świadomość własnych ,,korzeni” oraz odnajdywanie źródeł wartościowych w dziedzictwie kulturowym regionu poprzez m.in. poznanie najbliższej okolicy, zbieranie informacji o swoim miejscu zamieszkania, o swojej rodzinie, spotkania z ciekawymi ludźmi, itd.


           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. H.M. Góreckiego w Czernicy
      • (32) 4305060
      • ul. Wolności 41, 44-282 Czernica Poland
      • mgr Iwona Witek, wicedyrektor: mgr Kamila Dobrowolska
      • http://fb.me/SPwCzernicy
      • Inspektor Ochrony Danych : Aleksandra Cnota-Mikołajec adres e-mail: aleksandra@eduodo.pl
      • AE:PL-54050-80271-HHURU-23
  • Galeria zdjęć

      brak danych