• eTwinning 2018/2019 (2)

• W roku szkolnym 2018/2019 uczniowie klas IV biorą udział

w projekcie eTwinning "National symbols!"

W roku szkolnym 2018/2019 po raz kolejny uczestniczymy w europejskiej współpracy szkół eTwinning. Tytuł tegorocznego projektu czwartoklasistów to „National symbols” („Symbole narodowe”). Współpraca jest realizowana w terminie listopad 2018 - marzec 2019. Po raz kolejny przystapiliśmy do współpracy otwartej, tzn. każdy chętny uczeń klas czwartych naszej placówki może wziąć w nim udział oraz każda szkoła z dowolnej części Europy. Obecnie liczba szkół biorących udział w projekcie przekroczyła liczbę 20, co oznacza wielkie zainteresowanie działaniami realizowanymi w ramach projektu. Wśród naszych partnerów są szkoły z: Francji, Grecji, Turcji, Ukrainy, Rumunii, Macedonii, Chorwacji, Litwy oraz Bułgarii.

Projekt ma na celu nie tylko rozwijanie umiejętności językowych czy też nawiązanie kontaktów z rówieśnikami z innych krajów ale przede wszystkim jego fundamentem jest rozbudzanie postaw patriotycznych oraz tolerancji wobec innych kultur i tradycji.

Zachęcamy wszystkich do śledzenia przebiegu projektu klikając na poniższy link uzyskacie dostęp do prowadzonego blogu https://twinspace.etwinning.net/77610/home

I etap projektu - National flag

Pierwszym zadaniem uczestnkiów było wykonanie i zaprezentowanie flagi swojego pańswa. Technika pracy nad tym zadaniem była dowolna. Nasza placówka wykonała flagi z papieru oraz opisała symbolikę oraz historię powstania tego symbolu narodowego.

Szkoły partnerskie także wykazałay się dużym zaangażowaniem w wykonanie tego zadania. Uczniowie z Rumunii stworzyli flagę z plastikowych nakrętek oraz pokazali nam jak wyglądają stroje narodowe ich państwa. Greccy uczniowie narysowali swe flagi. Zaś tureccy przyjaciele wykonali gazetkę ścienną udekorowaną flagą pństwową. Przedszkolaki z bułkarskiej placówki stworzyły swe prace z kolowych wycinanek, a nastepnie obdarowali nimi pracowniów przedszkola.

II etap projektu - National anthem

Kolejnym zadaniem szkół partnerskich było zaprezentowanie hymnu państwowego. Nasi uczniowie wykonali to zadanie w zespołach klsowych. Klasa IVa zaprezentowała I zwrotkę, klasa IVb drugą zwortkę, natomiast klasa IVc odśpiewała zwrotkę 3.

Piekne wykonanie nagrali także uczniowie ukraińskiej placówki, którzy dodatkowo wzbogacili swą prację o występ w strojach narodowych.

W tureckiej placówce odbył się konkurs recytacji hymnu.

III etap projektu - Show me your country

Trzecim etapem była prezentacja najpiękniejszych miejsc w swoim kraju. Uczniowie pokazali znane miasta oraz zabytki. Techniki wykonania były przeróżne. Nasi oraz ukraińscy uczestnicy wykonali plakaty promujące piękno naszych ojczyzn. Tureccy przyjaciele zapoznali nas ze sławnymi pisarzami. Prace polskiej grupy można zobaczyć klikając link https://twinspace.etwinning.net/77610/pages/page/564283

IV etap projektu - National emblem / coat of arms

Ostatnim zadaniem jest prezentacja godła państwowego. Szkoły partnerskie są w trakcie wykonywania ich prezentacji. Szkoła z Ukrainy wykonała przepięknie zdobione prace plastyczne, których motywem przewodnim jest prezentacja godła. Ich prace zachwycają wysoką dbałością o szczegóły oraz estetyką wykonania. Uczniowie wykazali się niezwykłą kreatywnością.

Reprezentacja naszej placówki wyłoniła 6 reprezentantów, którzy nagrali krótki filmik opisujący godło Polski.