• Jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci?

• 1. Zabezpiecz komputer programami filtrującymi dostosowanymi do wieku dziecka oraz programami antywirusowymi – część programów i aplikacji kontroli rodzicielskiej udostępnianych jest w sieci gratis.

2. Pamiętaj, że z Internetem dzieci łączą się nie tylko przez komputer, ale coraz częściej przez telefon komórkowy.

3. Bądź świadom, jak długo Twoje dziecko dziennie korzysta z sieci – dbaj o zdrowy bilans pomiędzy jego aktywnościami w sieci a ruchem i zabawą.

4. Interesuj się i pytaj – staraj się poznać internetowy świat Twojego dziecka, jego znajomych, ulubione strony.

5. Pamiętaj, że Internet ma mnóstwo dobrych stron – bądź dumny z dziecka, kiedy zdobędzie nowe umiejętności i będzie się czuło sieciowym ekspertem w Waszym domu.

6. Przypomnij dziecku o zagrożeniach, z jakimi może się spotkać w sieci: niebezpieczne kontakty, cyberprzemoc, hejt, nadużywanie Internetu, szkodliwe treści.

7. Słuchaj i nie krzycz – Twoje dziecko musi czuć, że w każdej sytuacji może przyjść do Ciebie i powiedzieć o tym, co je zaniepokoiło czy przestraszyło.

8. Przypomnij dziecku o istnieniu netykiety, czyli zbioru zasad dotyczących dobrego zachowania w Internecie. Zasady netykiety znajdziesz na stronie www.sieciaki pl.

9. Pamiętaj, że w przypadku poważnych problemów z bezpieczeństwem w Internecie, w tym: nielegalnych treści, niebezpiecznych kontaktów, cyberprzemocy możesz zadzwonić pod bezpłatny numer telefonu 800 100 100.

Strony internetowe dla rodziców

Źrodło: www.saferinternet.pl