• Koło regionalne

Koło regionalne Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej

Rok szkolny

Spacer po Czernicy

We wrześniu wybraliśmy się na spacer szlakiem przydrożnych krzyży i kapliczek. Poznaliśmy historię tych obiektów, mogliśmy zobaczyć na zdjęciach jak wyglądały dawniej i jak prezentują się obecnie.

Wycieczka do

"Sztolni Królowej Luizy"

w Zabrzu

3 października uczniowie naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do „Sztolni Królowej Luizy” w Zabrzu. W ramach wizyty w podziemiach, dzieci wzięły udział w warsztatach „Bajtel Gruba”. W czasie tej wyjątkowej lekcji, uczestnicy wcielili się w rolę górników i na własnej skórze odczuli trudy pracy pod ziemią.

Po wyjeździe windą na powierzchnię, skorzystali z atrakcji parku o charakterze rozrywkowo-edukacyjnym. W tej strefie zabaw każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Pobyt w sztolni okazał się ciekawym doświadczeniem.

Uczniowie na długo zapamiętają tę przygodę!

Darcie pierza

Tym razem uczniowie wzięli udział w zajęciach  pod hasłem ''Darcie pierza". Większość dzieci po raz pierwszy dowiedziała się i zobaczyła, w jaki sposób wykorzystuje się gęsie i kacze pierze. Poznali zanikającą na  Śląsku tradycję „szkubania” pierza. W czasie zajęć praktycznych dzieci skubały pióra. Jak na pierwszy raz - niektórym poszło bardzo dobrze. Gęsim piórem i atramentem uczniowie wykonali swoje wizytówki. Ubrudzeni zgodnie stwierdzili, że wolą jednak pióra na naboje.

Pieczemy ajerkuchy

W czasie jesiennych zajęć regionalnych dzieci uczyły się robić ajerkuchy.

Przygotowanie ciasta, formowanie i smażenie placuszków to zadanie niełatwe, jednak nasi młodzi kucharze pod okiem pani Małgorzaty Boczek  świetnie radzili sobie w kuchni. Wspaniały zapach smażonego ciasta roznosił się po niemal wszystkich zakamarkach szkoły.

Na zakończenie wszyscy z wielkim apetytem „pałaszowali” upieczone ajerkuchy.

Serdecznie dziękujemy pani Małgorzacie

za udział w zajęciach.

Na tym praca się nie zakończyła, pozostało bowiem udekorowanie ciasteczek według fantazji dzieci, mając do dyspozycji kolorowe posypki, czekoladową polewę i lukier.

W piekarni państwa Lampert

W marcu uczestnicy koła regionalnego wybrali się na zajęcia do piekarni. Podczas wycieczki dzieci miały możliwość zobaczyć, jak wygląda piekarnia od środka. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób przygotowuje się ciasto na chleb i oglądali piec do jego wypieku. Pieczywo wypieka się tutaj metodą tradycyjną. Jesteśmy wdzięczni państwu Lampert za gościnność i miłą atmosferę.

Po powrocie w kuchni śląskiej czekała na nas prawdziwa uczta, ulubiona herbata i "chlyb z fetym". Zajadając, rozmawialiśmy o wrażeniach z wycieczki i ciekawych spostrzeżeniach.

Pieczemy wielkanocne babeczki

Już niedługo Święta Wielkanocne. W czasie zajęć regionalnych rozmawialiśmy o świątecznym stole, jak powinien wyglądać i co można na nim znaleźć. Tradycja potraw wielkanocnych jest bardzo bogata! Obowiązkowo na stole musiała stanąć szumno zista, czyli wysoka i dorodna babka. Dzieci w czasie zajęć miały za zadanie upiec małe babeczki. Ochoczo mieszały składniki i starannie nakładały ciasto do papierowych foremek. Surowe babeczki znikły w piekarniku, teraz tylko trzeba było czekać, aż się upieką. W tym czasie wszyscy zabrali się do przygotowania stołu. Rozłożono filiżanki i łyżeczki, przygotowano talerzyki na pyszności.

Herbata gotowa, nadszedł czas na słodki poczęstunek. Byliśmy z siebie dumni! Babeczki znikały w okamgnieniu, pozostały tylko okruszki.