• eTwinning 2013/2014

W roku szkolnym 2013/2014 uczniowie klasy V biorą udział w projekcie

eTwinning "School and its traditions""

Co to jest eTwinning?

eTwinning to internetowe partnerstwo szkół, jest częścią programu Comenius – unijnego programu dla szkół. Dzięki portalowi eTwinning szkoły z różnych krajów europejskich mają możliwość szukania partnerów i realizowania projektów o dowolnej tematyce. Tematy, które przeważają, wyróżniają się tematyką kulturową, jednak szkoły mogą realizować także projekty dotyczące konkretnych przedmiotów. Nie ma ograniczeń dotyczących trwania projektu.

Projekt może być prowadzony przez dwóch lub więcej nauczycieli, zespoły nauczycieli lub zespoły przedmiotowe, bibliotekarzy, dyrektorów szkół oraz uczniów ze szkół w całej Europie. Współpraca może odbywać się w ramach jednego lub więcej przedmiotów z wykorzystaniem technologii ICT.  W projekcie mogą uczestniczyć przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne.

Idea wiodaca projektu "School and its traditions"

„School and its traditions” ("Szkoła i jej tradycje") jest projektem skierowanym do uczniów klasy V szkoły podstawowej polegający na współpracy w ramach programu eTwinning z uczniami z innych państw europejskich.

Szkołą partnerską naszej placówki jest 10th Primary School of Sykies, Thessaloniki (Szkoła Podstawowa nr 10 w Salonikach). Nauczycielem koordynującym z ramienia Grecji jest pani Yiannis Andreadis , wychowawca grupy partnerskiej oraz wicedyrektor szkoły.

Głównymi celami tego projektu są: wzajemne poznanie się jego uczestników oraz poznanie środowiska szkolnego dwóch partnerskich krajów.

Strony projektu

(kliknij na ponizsze nazwy)

Blog projektu

Twin Space (archiwum dokumentów, zdjęć i innych plików)

Uczestnicy projektu

Każda współpraca z europejskim krajem rozpoczyna się od wzajemnego poznania sie jego uczestników. Uczniowie polskiej i greckiej szkoły przygotowali prezentacje multimedialne prezentujące zarówno grupy projektowe jak i indywidualnych uczestników. W naszym projekcie uczestniczy łącznią 34 osoby. Stronę polską reprezentuje 14 piątoklasistów, natomiast grecką 20 uczniów.

Jeśli chcesz zobaczyc prezentacje multimedialne grup kliknij na powyższe obrazki

(lewy - Polaska; prawy - Grecja)

Christmas parcel - paczka świąteczna

Następnym etapem współpracy było przygotowanie i wysłanie świątecznej paczki. Najpierw pracowaliśmy nad kartkami świątecznymi. Wykonaliśmy je techniką kolażu łącząc elementy rysowane z wycinanymi, plasteliną, brokatem, itp. Następnie wykonaliśmy świąteczne ozdoby choinkowe, które będą stanowiły ozdobę świątecznych drzewek w polskiej i greckiej szkole. Dekoracje były przeróżne. Jedni wykonywali je ze styropianu i wstążek, drudzy z bibułki, a jeszcze inni z kolorowego papieru. Nasi partnerzy z Grecji pracowali nad papierowymi bombkami. Warto także dodać, iż przez cały listopad chetni uczniowie wypełniali paczkę światecznymi słodkościami będącymi wizytówką Polski.

Christmas parcel reception - otwarcie paczek

W grudniu otrzymaliśmy świąteczną paczkę od naszych przyjaciół. Jej zawartośc była wielką niespodzianką. Otrzymaliśmy: ręcznie wykonane świąteczne bombko-kartki przygotowane przez greckich znajomych oraz greckie przysmaki, tj: suszone figi, pieknie ozdobione czisateczka oraz różnego rodzaku pierniki :) DZIĘKUJEMY!!!

Poniżej znajdziecie zdjęcia wykonane podczas otwierania paczek

( kliknij na zdjęcie: lewe - Polska; prawe - Grecja)

Christmas - Boże Narodzenie

W grudniu szkoły partnerskie wykonały także prezentacje multimedialne ukazujące przygotowania Greków i Polaków do świąt Bożego Narodzenia. Celem zadania była nie tylko praktyka "świątecznego" angielskiego słownictwa, ale także przybliżenie kultury i obrzędów świątecznych poszczególnych krajów. Zadanie to pozwoliło na lepsze wzajemne poznanie się uczniów oraz pomogło dostrzec podobieństwa i różnice w obchodach Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku.

Więcej informacji o obchodach Bożego Narodzenia (kliknij na zdjęcia: lewe - Polska; prawe - Grecja)

School - szkoła

Celem styczniowych działań była prezentacja partnerskich szkół oraz systemów edukacji. Uczestnicy podzielili się na grupy. Zadaniem pierwszej grupy było wykonanie zdjęc ukazujących budynek szkoły, do której uczęszczają: jego sale lekcyjne, korytarze, gazetki oraz inne ciekawe pomieszczenia. Następnie, w oparciu o wykonane zdjęcia oraz informacje znalezione w internecie, pozostałe grupy stworzyły prezentacje multimedialne:

• "School" ("Szkoła")
          • "School subjects" ("Przedmioty szkolne")
          • "Afret-school activities" ("Zajęcia pozalekcyjne")
          • "School timetable" ("Rozkład lekcji")

Dzięki owemu zadaniu uczniowie mogli zobaczyć jak przebiega proces nauczania w Grecji, jakie są różnice i podobieństwa w zakresie wykładanych przedmiotów. Po raz kolejny przekonaliśmy się, iż mimo dzielacych nas różnic mamy wiele wspólnego.